ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kornea körlüğü tarih oluyor: Biyomühensiler donör gerektirmeyen kornea üretti

Kornea körlüğü tarih oluyor: Biyomühensiler donör gerektirmeyen kornea üretti
16 Haziran 2023
4
A+
A-

Biyomühendislik ile oluşturulan kornea, kornea körlüğü yaşayan insanların yeniden görmesini sağladı.

UHA / Europe İnternational News Agency

Stokholm’den Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Muhabiri Luisa NEUBAUE’nin haberine göre, Gözün en dıştaki şeffaf tabakası olan kornea, aynı zamanda dünya çapında on iki milyondan fazla kişide körlüğün nedeni.

Bu sorunu çözme girişiminde bulunan biyomühendisler kornea körlüğünden muzdarip olan kişilere görmeyi geri kazandırdı.

Biyomühendislik ürünü olan implant sayesinde artık bir insan donöründen kornea alınması gerekmeyecek.

Zira bu yöntem kornea körlüğünün bilinen tek çözüm yöntemiydi. Donör gerektiği için istatistiksel olarak her 70 hastadan sadece birine bu nakil yapılabiliyordu.

Kornea nakline ihtiyaç duyan insanların çoğu tıbbi bakıma erişimin son derece kısıtlı olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Bu nedenle hayatlarının geri kalanını körlükle geçirmek zorunda kalıyorlar.

Nasıl yapıldı?

İsveç Linköping Üniversitesi’nden bilim adamları ve LinkoCare Lifesciences şirketi, insan korneasını taklit eden bir implant geliştirdi.

Araştırma ekibi, insan korneasına bir alternatif sağlamak adına insan kullanımı için saflaştırılmış domuz derisinden kollajen molekülleri kullandı.

Etkileyici sonuçlar elde eden ekip, korneaları zarar görmüş çoğu tamamen kör yirmi hastanın tekrar görmesini sağladı.

Araştırmacılardan biri olan Profesör Neil Lagali’ye göre, gereksinimleri tam olarak karşılayan ve seri üretilip iki yıla kadar saklanabilen böyle bir biyomateryali yaratmak artık mümkün.

Düşük maliyetli ve uzun ömürlü

Domuz derisi olduğu için aynı zamanda maliyeti de düşük olan bu korneaların gevşek kollajen molekülleri, implant oluşturulurken stabilize ediliyor ve göze takma işlemine dayanabilecek sağlamlıkta şeffaf bir malzeme oluşturuluyor.

Ayrıca biyomühendislik ürünü kornealar kullanımdan önce iki yıla kadar saklanabilirken donör kornealar iki hafta içinde kullanılmak zorunda.

Bu artık hemen hemen herkesin ameliyat için bu kornealara beklemeden ulaşabileceği anlamına geliyor.

Gazeteci* Luisa NEUBAUE

***

Yazar hakkında

Luisa-Marie Neubauer,  21 Nisan 1996 yılında, Hamburg/Almanya’da dünyaya geldi. Neubauer, 2016’dan beri ONE adlı sivil toplum kuruluşunun gençlik elçisi ve Alman İklim Aktivisti. Göttingen Üniversitesi (2015–2020), Marion Dönhoff High School (2014) ve Kingham Hill School’dan mezun oldu. Igor Levit – No Fear adlı filmde rol aldı. Neubauer’in, Gegen die Ohnmacht: Meine Großmutter, die Politik und ichadlı kitapları var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.