ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Kusein Karasaev Müzesi Kırgızistan’ın Karakol Şehrinde Törenle Açıldı

Kusein Karasaev Müzesi Kırgızistan’ın Karakol Şehrinde Törenle Açıldı
16 Haziran 2023
65
A+
A-

ajle

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Karakol şehrinin Türkiye’deki kardeş şehirleri Konya Büyükşehir, Gebze ve Uçhisar (Nevşehir) Belediyeleri ile Isık-Göl Valiliği ve Karakol Belediyesi işbirliğinde yaptırılan, “Kusein Karasaev Müzesi Yenilenmesi ve Çevre Düzenlemesi Projesi”, Kırgızistan’ın Karakol şehrinde düzenlenen törenle açıldı.

UHA / İnternational News Agency

Törene Kırgızistan Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Kayrat İmanaliev, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Üçhisar (Nevşehir) Belediye Başkanı Osman Süslü, Karakol Belediye Başkanı Çıngız Bapaev, Karakol Şehri Meclis Başkanı Turat Akimkanov, Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Ayhan Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Mustafa Okçu, Konya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler uzmanı Ali Güner ve yerel idareciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Karasaev’in kabrinde Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende, misafirlere Karasaev’in hayatı ve müzeyle ilgili bilgi verildi.

Karakol şehrinin Pristan-Prejevalski mahallesinde bulunan müze kompleksinin açılış töreninde konuşan ev sahibi Karakol Belediye Başkanı Çıngız Bapaev, tarihi ve kültürel kompleksin yenilenmesinde katkı sağlayan Türkiye’deki kardeş şehirleri Konya Büyükşehir, Gebze ve Uçhisar Belediyelerine ve TDBB’ye teşekkür etti. Bapaev, TDBB ve kardeş şehirler ile daha fazla işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise konuşmasında “Bu proje birçok açıdan önemli bir projedir. Öncelikle, Türk Dünyası edebiyatında önemli bir yeri olan, dilbilimci Karasayev’in müzesi olması, ikinci olarak da uluslararası düzeyde farklı kurumları bir araya getiren bir proje örneği olmasıdır. Bu proje Kırgız-Türk dostluğunun sembolü olur diye ümit ediyoruz. Projeye katkıda bulunan ve açılış törenine katılan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Üçhisar (Nevşehir) Belediye Başkanı Osman Süslü de törende yaptıkları konuşmalarda, Kardeş şehir Karakol’da bulunmaktan ve Karasaev müzesinin yenilenmesine katkı yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiriler.

Konuşmalardan sonra davetliler müzeyi gezdi. Karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına fotoğraf çekimi ile program tamamlandı.

Kırgız Türkolog Karasayev, doğumunun 120. yılında anılıyor - Timeturk Haber

Kuseyin Karasaev Kimdir?

Türk Dünyası edebiyatında “20. yüzyılın Kaşgarlı Mahmud’u” olarak anılan Karasayev, Kırgızistan’ın kuzeyindeki Issık-Göl vilayeti Tüp ilçesinde doğmuştur. Kırgızların 1916’da Rus Çarlığına karşı isyanına tanık olan Karasayev’in ailesi, o dönemde komşu Çin’e sığınan binlerce aileden biriydi. Ailesi, Rus Çarlığının dağılma ve Sovyetler Birliği’nin kuruluş döneminde Kırgızistan’a dönmüştür. İlk kez Kırgızca olarak Arap alfabesiyle Erkin-Too (Özgür Dağlar) gazetesini 7 Kasım 1924’te çıkarmıştır.

Kırgızların milli Manas Destanı’nın yorumlanmasında emeği geçen Karasayev, 1961-1974 döneminde Kırgızistan Devlet Üniversitesinde çeşitli görevler üstlendi. Sovyet Türkoloğu Prof. Dr. Konstantin Yudahin ile çalışan yazar, 60 bin sözcük içeren ve günümüze kadar kullanılan ilk Kırgızca-Rusça sözlüğünün yayımlanmasına katkı sağladı. Dilbilimci, “İmla ve Yazım Sözlüğü”, “Çift Kelimeler”, “Nakıl Sözler”, “Yaygın Kullanılan Kelimeler”, “Kamusname: Manas Sözlüğü” gibi toplam 30 kitap ve yüzlerce makale yayınladı.

Rus eserlerini ve Çin masallarını da Kırgızcaya çeviren Karasayev, Türk, Alman, Çin, Rus, Arap, Uygur, Kazak, Moğol, Kalmak, Özbek, Fars dillerine hakimdi. Karasayev, 31 Ocak 1998’te 97 yaşındayken vefat etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.