ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova’dan Mektup Var!

Kosova’dan Mektup Var!
12 Haziran 2023
210
A+
A-

Kosova Cumhuriyeti’nin özellikle Türkiye’de ve dünyada sesi ve kulağı olan, saygın, bağımsız, güvenilir yayın kurulu KosovaPort Haber Portalı‘nın Genel Yayın Yönetmeni, başarılı genç Gazeteci Ela KASAP, hafta içi ve hafta sonu Kosova’da yaşanan olayları Türkiye’den TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA)yla paylaşıyor.

Gazeteci Ela KASAP, bugün de Kosova’da öne çıkan haberleri paylaştı:

Kosova – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu’ndan, Erdoğan, Kurtulmuş ve Fidan’a tebrik mesajları

DOSTLUK GRUBU’NDAN ERDOĞAN, KURTULMUŞ VE FİDAN’A TEBRİK MESAJLARI

Kosova – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı milletvekili Enis Kervan, Dostluk Grubu adına,  Recep Tayyip Erdoğanı, yeniden cumhurbaşkanı görevine seçilmesi, Numan Kurtulmuş’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Başkanı görevine seçilmesi  ve Hakan Fidan’a, Dışişleri Bakanı görevine atanması münasebetiyle birer tebrik mesajı gönderdi.

Kosova – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun tebrik mesajlarında, Türkiye’nin, tarih ve ortak değerlerin birleştirdiği Kosova’nın büyük dostu olmaya devam ettiği belirtilerek, Kosova halkına destek ve yardımlarından dolayı Türk halkına teşekkür edildi.

Tebrik mesajlarında iki ülke arasında işbirliğin daha ileriye taşınacağı inancına vurgu yapıldı.

Osmani: Prizden Birliği, nesiller boyu kalıcı bir ilham oldu

 OSMANİ: PRİZREN BİRLİĞİ, NESİLLER BOYU KALICI BİR İLHAM OLDU

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Prizren Arnavut  Birliği’nin 145’inci  kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,  bu Birliğin, ulusun varlığının tehdit edildiği bir dönemde bir uyanış ve ulusal birlik çağrısı olduğunu belirtti.

Prizren Birliği’nin, Arnavutların yalnızca özlemlerinin gerçekleşmesi için önemli bir siyasi araç olarak bağımsız bir devlet kararlılığını değil, aynı zamanda aileye ve en yüksek batı medeniyeti değerlerine yönelimlerini de açıkça ifade ettiğine işaret eden osmani,  Prizren Arnavut Ligi’nin yüksek devlet siyasi farkındalığı gösterdiğini ve güçlü bir ulusal platforma dönüştüğünü söyledi.

Prizren Birliği’nin, her kuşak entelektüel, akademisyen, yazar ve siyasilerden  ilham alan ve 90’lardaki gibi Kosova’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için kalıcı bir model olarak hizmet ettiğini vurguladı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma kültürel ve mimari yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin gezi rotası Prizren

OSMANLI ESERLERİYLE BALKAN TARİHİNE IŞIK TUTAN ŞEHİR

[Osmanlı eserleriyle Balkan tarihine ışık tutan şehir]

KosovaPort’dan Ela KASAP’ın ‘AA‘ kaynaklı haberine göre, Kosova’nın Prizren kenti Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla turistlerin ilgi odağı.

Kosova’nın en büyük ikinci şehri Prizren, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma kültürel ve mimari yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin gezi rotasının önemli noktaları arasında yer alıyor. Sinan Paşa Camisi, Taş Köprü, Prizren Kalesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı ve Halveti Tekkesi gibi tarihi yapılar, Osmanlı mimarisinin en nadide örneklerinden biri olarak günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Sırbistan’dan ayrılarak 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın en büyük ikinci şehri Prizren, Osmanlı dönemine ait eserleri içinde barındırıyor.

Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran bu tarihi yapılar, hem yerli hem de yabancı turistler için önemli gezi alanları oluşturuyor.

Sinan Paşa Camisi 408 yaşında

Osmanlı’nın Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından 1615’te yaptırılan cami, ince ve yüksek minaresi, kurşun kaplamalı kubbesiyle kentte egemen bir görüntüye sahip.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 2008 yılında restore edilen cami, Osmanlı’nın Balkanlar’da mimari anlayışını temsil ediyor.

Şehri ortadan ayıran Akdere adıyla da bilinen Bistriça Nehri üzerinde gerdanlık gibi duran Taş Köprü, kentin en güzel tarihi yapılarından biri.

Tarihi köprü, 1979’da yaşanan sel felaketinde yıkılsa da Osmanlı’nın mimari tarzına uygun olarak yeniden inşa edildi.

Osmanlı'nın Balkanlardaki En Önemli Eserlerinden Prizren Kalesi Kısmen Yıkıldı - Arkeofili

[Prizren Kalesi, kentin uğrak noktası]

İlk hisarları Roma dönemine dayanan ve Osmanlı zamanında alanı genişletilerek büyük bir kale haline getirilen Prizren Kalesi, kente gelen turistlerin uğrak noktalarından biri.

Prizren’e tepeden bakma imkanı sağlayan kale, görkemli yapısıyla dikkati çekiyor.

Osmanlı egemenliği döneminde inşa edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Balkanlar’ın en büyük hamamlarından biri olarak kabul ediliyor.

Osmanlı mimarisinin en nadide yansımalarından biri olarak bugüne ulaşan hamam, günümüzde kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

İnşa edildiği 1713 yılından itibaren birçok kez restore edilen Halveti Tekkesi de kentin en çok ziyaretçi çeken başka bir tarihi yapısı.

Osmanlı’nın İslami geleneklerini yansıtan tekke, faaliyetlerine devam ediyor.

Kosova Güvenlik Gücü Askerleri (FSK) Türkiye’de keskin nişancı yarışmasına katıldı

FSK ASKERLERİ TÜRKİYE’DE KESKİN NİŞANCI YARIŞMASINA KATILIYOR

Türkiye’nin Eğirdir kentinde düzenlenen “En İyi Keskin Nişancı Yarışması 2023” keskin nişancı yarışmasına katılan Kosova Güvenlik Gücü (FSK) ekibi, yüksek sonuçlar elde etti.

FSK tarafından yapılan yazılı açıklamada,  “Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden birçok takımı kendi özel keskin nişancı timleri ile rekabet etmek üzere bir araya getiren bu yarışma, katılan keskin nişancıları tanıma, onlardan yeni bilgiler edinme ve bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlıyor”  denildi.

Yarışma, 29 Mayıs – 9 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında Komando okulunda gerçekleşti.

Prizren Birliği’nin 145’inci yıldönümü kutlandı

“PRİZREN BİRLİĞİ” NİN 145. YILI  KUTLANDI

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Osmanlı döneminde Arnavut ulusunun haklarını savunmak için 1881 yılında kurulan Prizren Birliği’nin 145’inci yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Prizren Ligi olarak da bilinen bu siyasi oluşumun kuruluşunun 145’inci yıldönümü bugün Kosova ve Arnavutluk’un üst düzey temsilcilerinin katılımıyal kutlandı.

Prizren’de düzenlenen törende konuşan Kurti, ABD  ve Avrupalı ​​müttefiklerden bahsederek,  Kosova ve Arnavutluk’un, müttefikleriyle güçlendiğini belirtti.

Başbakan Albin Kurti yaptığı konuşmada iki ülkenin bir arada olduğunda ilerlediğini söylerken, müttefiklere de değindi.

Kosova ve Arnavutluk’un bir arada olduklarında ilerleme gösterdiklerini kaydeden Kurti, “ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerimiz ve stratejik ortaklarımızla birlikte devletlerimizi siyasi olarak güçlendirme yolunda yalnızca bir zihniyet ve siyasi bilinç olarak Lig’e bağlı ve sadakatle ilerleyebiliriz” dedi.

Prizren Birliği’nin tüm Arnavutları  birleştirdiğini ve her zaman birleştireceğini belirten Kurti, bir Avrupa ülkesi olarak Kosova’nın her zaman siyasi çıkarlarını  ilerletme konusundaki günlük taahhütlere  dair sağlam siyasi geleneklerini  sürdürsüklerini vurguladı.

Kutlamaya, Kosova cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Arnavutluk Cumhurbaşkanı  Bajram Begaj ile Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca da katıldı.

***

 

Tekrar Kosova’dan haberlerle beraber olmak dileğiyle, hoşça kalınız!

ELA KASAP (arşiv) | KOSOVAPORT - Kosovanın Haber Portalı

Gazeteci* Ela KASAP, KosovaPort

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.