ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İsrail’in yükü Kocaeli’de bulunan SafiPort’tan taşınıyor!

İsrail’in yükü Kocaeli’de bulunan SafiPort’tan taşınıyor!
9 Ocak 2024
5
A+
A-

Bismillâhirrahmanirrahîm;

Katil terörist Devlet İsrail’in Gazze’deki katliamı devam ederken, Türkiye’den ticaretin devam etmesi tepki çekiyor. O ticaretin en önemli limanı ise Kocaeli’de bulunan SafiPort.

 UHA / İnternational News Agency 

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiİsrail’in Gazze’de başlattığı katliam sürüyor. 7 Ekim’den bu yana binlerce sivil, İsrail saldırılarında yaşamını yitirdi. Adeta soykırım düzeyine gelen İsrail katliamı sürerken, Türkiye’den İsrail’e yapılan ticaret ise büyük tepki çekiyor.

Türkiye devlet düzeyinde en üst perden tepkisi dile getirmesine rağmen, uluslararası kamuoyunda Filistinlilerin sesi olmak için çaba sarfederken ticaretin hala devam ediyor olması büyük tepkilere neden oluyor.

1 MİLYAR 606 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Ticaret Bakanlığı’nın son açıklamasına göre, 7 Ekim- 31 Aralık 2022 dönemimde, Türkiye’nin İsrail ile toplam ticareti 2 milyar 320 milyon dolar olurken, bu rakam 2023’ün aynı döneminde yüzde 45 azalarak 1 milyar 280 milyon dolar olarak kaydedildi.

2022’nin belirtilen yaklaşık 3 aylık döneminde Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 1 milyar 606 milyon dolar, bu ülkeden ithalatı 714 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise ihracatta yüzde 39 azalışla 980 milyon dolar, ithalatta yüzde 58’lik düşüşle 300 milyon dolarlık ticaret kayıtlara geçti.

SAFİ PORT İSRAİL FİRMASI İLE ANLAŞTI

İsrail ile olan ticaretin büyük bir bölümü ise deniz yolu ile yapılıyor. Deniz yolu ile yapılan ticaretin en önemli limanları ise Kocaeli’nde bulunuyor. Bu süreçte, Derince Limanı’nı işleten SafiPort’un İsrail’in en önemli taşımacılık şirketlerinden olan Zim Integrated Shipping Services Ltd. ile anlaşma yaptı.

SafiPort’un internet sitesinde, “Safiport ile ZIM işbirliği güçleniyor” başlığı ile verilen bilgide, “2023 yılında Ro-Ro ile başlayan işbirliğimiz, 2024 yılının Ocak ayı itibariyle iki yeni konteyner servisi ZIM Mediterranean Premium Service (ZMP) ve Turkiye Black Sea Express (TBX) ile artarak devam ediyor. ZIM’in İzmit Körfezi’ndeki tüm yüklerini Safiport’ta ağırlamaktan memnuniyet duyacağız” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.