ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dünyada en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülke: Türkiye

Dünyada en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülke: Türkiye
21 Haziran 2023
10
A+
A-

İstanbul’dan Amerika’nın Sesi (VOA) için rapor hazırlayan Dorian Jones, dünyada en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekiyor.

UHA / İnternational News Agency

Türkiye, dünyada en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülke. Resmi rakamlara göre 3 milyondan fazla Suriyeli Türkiye’de yaşıyor ama bu rakamın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de yaşayan Iraklı ve Afganlılar’ın sayısı da azımsanmayacak oranda. Özellikle Türkiye’deki ekonomik koşullar da düşünüldüğünde mülteciler konusunda iktidara yönelik baskı daha da artacak gibi görünüyor.

Türkiye’ye kaçan Suriyeliler’in büyük bir bölümü evleri ve ülkelerinden fazlasını kaybetti. 18 yaşındaki Semir, iç savaş sırasında anne-babasıyla dört kardeşini kaybetti. Ayaklarını da kaybetti Semir ama yeniden yürümeyi umuyor.

Semir, her konuda çok yardım gördüğünü belirtiyor ve “Allah’a şükür her şey iyi” diyor. Bacaklarıyla ilgili egzersiz yaptıkları ve yeni protezlerle eskisinin değiştirileceğini belirten Semir. ‘adım adım’ diyerek tedavisinde umutlu olduğu mesajını veriyor.

İstanbul protez merkezi, Türkiye İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği tarafından kuruldu. Merkezde Dr. Yaşar Tatar önderliğinde gelişmiş bir teknoloji kullanılıyor.

Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakipleri milyonlarca Suriyeli mülteciyi ülkelerine gönderme taahhüdünde bulunmuştu.
[Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakipleri milyonlarca Suriyeli mülteciyi ülkelerine gönderme taahhüdünde bulunmuştu].

Tatar, özellikle Suriye’den çok sayıda engellinin birkaç uzvunu birden kaybettiğini vurguluyor. Tatar, “Varil bombalarının neden olduğu yanıklar da bizim açımızdan önemli bir zorluk. 2 bin 45 engelliye hizmet verdik ve yaklaşık 4 bin protez bacak yaptık. Bu yüksek bir rakam. Dünyada az sayıda ülke bu kadar kısa sürede bu kadar çok protez yapabilir” diyor.

Türkiye ve Suriye’de Şubat ayındaki depremler protez merkezinin iş yükünü arttırmış durumda.

Türkiye resmi rakamlara göre 3 milyondan fazla Suriyeli’nin yanısıra önemli sayıda Irak ve Afganlı’ya da evsahipliği yapıyor.

Ülkede mülteci karşıtı söylem giderek artıyor.

İnsani Yardım Vakfı’ndan Mustafa Özbek, önemli oranda mültecinin gelmesiyle sosyal problemlerin artabileceğini belirtiyor. Özbek, “Türkiye’nin son ekonomik problemleri buna ilave oldu. Dahası seçimlerde daha fazla politikacı bu konuyu dile getirdi” diyor.

Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakipleri milyonlarca Suriyeli mülteciyi ülkelerine gönderme taahhüdünde bulunmuştu.

Türkiye resmi rakamlara göre 3 milyondan fazla Suriyeli’nin yanısıra önemli sayıda Irak ve Afganlı’ya da evsahipliği yapıyor.
[Türkiye resmi rakamlara göre 3 milyondan fazla Suriyeli’nin yanısıra önemli sayıda Irak ve Afganlı’ya da evsahipliği yapıyor.]

Uzmanlar Erdoğan’ın zaferinin sadece mültecileri değil, Türkiye’ye mültecileri barındırması için kaynak sağlayan Avrupa Birliği’ni de rahatlattığını belirtiyor.

Siyasi uzman Serhat Güvenç, “Avrupalılar Erdoğan seçilince muhtemelen rahatladı çünkü bu mülteci anlaşmasının -ki bu anlaşma Avrupa Birliği liderleri için çok önemli- yürürlükte kalacağı anlamına geliyor” diyor.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk kamuoyunun mültecilerle ilgili rahatsızlığının muhtemelen farkında ve şimdilerde Şam’ın kontrolü dışındaki bölgelerde bir milyon Suriyeli’nin dönüşü için inşaat çalışmalarını hızlandırdı. Ne kadar Suriyeli’nin döneceği ise merak konusu.

16x9 Resim

Dorian JONES, VOA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.