ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB Komisyonu için “kötü yönetim” değerlendirmesi

AB Komisyonu için “kötü yönetim” değerlendirmesi
29 Ocak 2022
646
A+
A-

BELÇİKA – UHA HABER / Avrupa Birliği Ombudsmanı, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Pfizer CEO’su Albert Burla ile telefon mesajlaşmasını açıklamadığı için AB Komisyonunun “kötü yönetim” sergilediğini söyledi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin TRT Haber’den aktardığı AA’nın haberine göre, Von der Leyen, nisan ayında New York Times gazetesine verdiği röportajda, Burla ile COVID-19 aşılarının satın alınması konusunda telefonda mesajlaştıklarını söyledi.

Bunun üzerine bir internet sitesinin muhabiri, bilgi edinme hakkı çerçevesinde AB Komisyonundan mesajları açıklamasını talep etti.

AB Ombudsmanının konuyla ilgili soruşturmasında, bu talebe karşılık Komisyonun von der Leyen’in ofisinden mesajlaşmaları istemediği, bunun yerine Komisyonun belge saklamadaki kriterlerini istediği belirlendi.

AB Komisyonu’ndan mesajları istemesini talep etti

AB Ombudsmanı Emily O’Reilly, bu durumu “kötü yönetim” olarak değerlendirdi ve AB Komisyonunun 26 Nisan’a kadar von der Leyen’den mesajlaşmayı istemesini talep etti.

AB Ombudsmanının kararları tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak ombudsmanın değerlendirmelerinden sonra Avrupa Parlamentosundan soruşturma talepleri çıkabiliyor.

AB Komisyonu yetkilileri, Komisyon Başkanı ve üyelerinin telefon mesajlaşmalarının saklanmasını gerektiren bir kural bulunmadığını, bunun yerine yalnızca belgelerin saklanmasının gerektiğini belirtiyor.

AB Pfizer-BioNTech ile 2,4 milyar dozluk anlaşma yaptı

AB Komisyonu, COVID-19 aşı temini için en yüklü sözleşmesini Pfizer-BioNTech ile yapmıştı. AB’nin Pfizer-BioNTech ile opsiyonlarla birlikte toplamda 2,4 milyar dozluk anlaşmaları bulunuyor. Sözleşmelerin bedeli ticari sır olduğu gerekçesiyle resmen açıklanmıyor.

[UHA Haber Ajansı, 29 Ocak 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.