ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avrupa’dan Mektup Var!

Avrupa’dan Mektup Var!
30 Ocak 2022
462
A+
A-

BERLİN – UHA HABER / Değerli okurlar bu hafta da Avrupa’dan Mektup Var! Haber Bültenimizde yine sizlerle birlikteyiz. Ben, Tuba Nur TÜRKELİ, yabancı kaynaklardan derlediğimiz bültenimiz, hafta içinde öne çıkan haberleri paylaşacağız.

Bu haftanın öne çıkan ilk haber Avusturya’dan. Türkiye-Avusturya dostluğunun 98’inci yılı dolayısıyla Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun bir mesajla kutladı.

Avustuya Büyükelçisi Türkiye-Avusturya dostluğunun 98inci yılını kutladı

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Dostluk Anlaşmasının imzalandığı 28 Ocak 1924’ün Türkiye ve Avusturya arasında diplomatik ilişkilerin başlangıcı kabul edildiğini söyledi.

İstanbul’da imzalanan Anlaşma ile Türkiye ve Avusturya uluslararası hukuk ilkelerine uygun diplomatik ilişkiler kurmayı kabul ettiler.

Bunun sonucu olarak, iki devletin Birinci Dünya Savaşından sonra ilişkilerini yeniden tesis ettiğini söyleyen Ceyhun, ilişkilerin sağlam bir dostluk temeline oturduğunu ve bütün dünyaya ilan edildiğini vurguladı.

Osmanlı İmparatorluğu ve Avustuya- Macaristan İmparatorluğu arasındaki münasebetlerin yüzyıllara dayanan tarihi derinliği üzerine kurulan ilişkiyi her alanda ileri götürmek istendiğini vurgulayan Ceyhun,” İlişkilerimizi her alanda ileri götürmek için Avusturyalı dostlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

***

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığının kaygı verici olması nedeniyle AB’den Rusya’ya ‘sert yaptırım’ uyarısı geldi.

ABden Rusyaya sert yaptırım uyarısı

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, askeri çatışma durumunda Rusya’ya sert yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Viyana’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Michel, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığının kaygı verici olduğunu, çeşitli formatlarda diplomatik görüşmelerin harekete geçirildiğini vurguladı:

“Askeri bir saldırı olması durumuna hepimiz hazırlıklı olmak istiyoruz. Böyle bir durumda çok sert yaptırımlara başvurmak durumunda kalacağız. Bunu arzu etmiyoruz ancak istikrar ve güvenliğimizi savunmamız söz konusu olunca hiçbir şekilde boyun eğmeyiz.”

“AB, nasıl karşılık verilmesi hususunda fikir birliği sağlamalı”

Diplomatik yollarla tansiyonun düşürülmesi ve bir sonuç alınması için ciddi çaba sarf edildiğini belirten Michel, söz konusu gerginliğin diplomatik yollarla çözülememesi durumunda AB’nin birlik içinde hareket ederek, nasıl karşılık verilmesi hususunda fikir birliği sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna’ya yönelik bir tehditin, Avrupa’nın tamamına yönelik bir tehdit olduğunu söyleyen Michel, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliği hususunda dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

Avusturya’dan AB’ye destek

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer de başta salgınla mücadele olmak üzere birçok konunun ele alındığını, özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmelerin görüşüldüğünü aktardı.

Nehammer, özellikle Rusya’nın bu ülke sınırında askeri kapasitesini artırmasının kaygının ötesinde bir hissiyata yol açtığını, ikili görüşmede AB olarak birlik içinde hareket edilmesi ve gelişmelere yönelik ortak stratejinin belirlenmesinin ele alındığını ifade etti.

AB’nin siyasetle şiddeti hiçbir zaman bağdaştırmadığını, bu durumun Rusya’ya açıkça aktarılması gerektiğini belirten Nehammer, Rusya’nın şiddete başvurması durumunda AB’nin yaptırım kararlılığını hesaba katması gerektiğini dile getirdi.

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesine de değinen Nehammer, olası bir askeri gerginlik durumunda söz konusu projenin çok daha üstünde, Rusya’yı etkileyecek yaptırımların görüşülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

***

Değerli okurlar Orta Avrupa ülkelerinde vakalar hızla artıyor.

Orta Avrupa ülkelerinde vakalar hızla artıyor

COVID-19’un Omicron varyantının hız kesmeksizin yayılmayı sürdürdüğü Çekya, Polonya, Macaristan ve Avusturya’da son 24 saatte bugüne kadarki en yüksek günlük vaka sayıları kaydedildi.

Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Çekya’da son 24 saatte 39 bin 614 vaka ile salgın sürecindeki en yüksek günlük vaka sayısı görüldü.

Bugüne kadar 2 milyon 833 bin 961 vaka tespit edilen ülkede, hayatını kaybedenlerin sayısı 5 artarak 37 bin 92’ye ulaştı.

Macaristan’da da en yüksek vaka

Macaristan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 20 bin 174 ile bugüne kadarki en yüksek günlük vaka sayısı tespit edildi.

Ülkedeki vaka sayısı 1 milyon 471 bin 276’ya, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 69 artarak 41 bin 87’ye ulaştı.

9,7 milyon nüfusa sahip ülkede bugüne kadar 6 milyon 345 bin kişiye birinci doz, 6 milyon 83 bin kişiye ikinci doz, 3 milyon 567 bin kişiye ise üçüncü doz aşı uygulandı.

Ülkede, 3. dozu olduktan sonra 4 ay geçen herkes 4. doz aşı için randevu alabiliyor.

Avusturya’da sokağa çıkma kısıtlaması sona eriyor

Aşısızlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının 31 Ocak’tan itibaren sonlandırılacağı Avusturya’da 34 bin 11 yeni vaka kayıtlara geçti. Sağlık Bakanlığı bu verinin ülkede ulaşılan en yüksek günlük vaka sayısı olduğunu duyurdu.

Toplam vaka sayısının 1 milyon 684 bin 608’e çıktığı ülkede, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 artarak 14 bin 30’a çıktı.

Polonya’da 1 günde 53 bin 420 vaka

Polonya’da da günlük en yüksek vaka sayısı görüldü. Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre son 24 saatte 53 bin 420 yeni vaka tespit edildi.

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip ülkede toplam vaka sayısı 4 milyon 637 bin 776’ya, salgın nedeniyle ölenlerin sayısı ise 276 artışla 104 bin 373’e yükseldi.

***

Değerli okurlar Avrupa’dan Mektup Var! Haber Bültenimizin son haberi de, TRT Haber Merkezi’nden Murat Can Öztürk’ün Togg’un Almanya temsilciliğiyle ilgili yapmış olduğu özel haberi.

TRT Haber Togg'un Almanya temsilciliğinde - Son Dakika Haberleri

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un seri üretimi yakında başlayacak. Dünyaya tanıtılmaya başlanan proje otomotiv pazarına açılmak için Avrupa’yı seçti. Almanya’da bir temsilcilik açıldı. Sıcak Nokta ekibinden Murat Can Öztürk o temsilciliğe gitti.

Tarihler 2011’i gösterirken Türkiye otomotiv sektöründe yarım kalan hikayesini yeni bir pencere ile aralamak istiyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde yerli otomotiv hayalini anlattı ve “elini taşın altına koyabilecek isimler arıyoruz.” dedi.

Önce lansmanı yapıldı. Ardından Gemlik’te fabrikanın temelleri atıldı.

Üretim bandı adım adım kuruluyor. Seri üretim için de geri sayım sürüyor. Dünyanın da tercih edeceği bir araç için ihtiyaçlar doğru tercih edilmeliydi. O yüzden otomotiv üreticilerinin kalbine üs kuruldu.

Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk otomobili Togg

TOGG’un Avrupa’ya açılan ilk kapısı Almanya oldu. Almanya’nın Stuttgart şehrine temsilcilik açıldı.

Almanya’da 2030 yılına kadar 15 milyon elektrikli aracın trafiğe çıkması hedefleniyor. Karbon salınımı böylelikle giderek azalacak.

Sektöre 3 milyar euronun üzerinde teşvik verildi. Doğuştan elektrikli Avrupa’nın ilk otomobili Togg da bu pazara yakın olacak.

Almanya’daki otomobil fabrikalarında görev alan binlerce gurbetçi bulunuyor.

Peki onlar Togg için ne düşünüyor?

Alman otomotiv parçaları tedarikçisi Durmuş Yılmaz, “Kalitesine dikkat edilirse, Almanların da Türklerin de alacağına inanıyorum. Ama gerçekten çalıştığımız yerde biz, Almanların her şeye çok dikkat ettiğini görüyoruz. Biz de bunların aynısını yaparsak, kaliteye, disipline; Alman aldığı zaman bu arabanın iyi araba olduğunun farkına varacaktır.” dedi.

Gurbetçilere göre otomotivde kalite ve maliyet önemli. Ayrıca teknik altyapı dikkat edilecekler arasında yer alıyor.

TRT Haber Togg'un Almanya temsilciliğinde

“Kolay bir süreç değil ancak imkansız da olmayacak”

Otomotiv sektörüne girdiğinde firmaların rakip olarak bile görmediği Tesla, Tüm zorluklara rağmen elektrikli otomotiv sektörünün şimdilik hakimi.

Gurbetçiler de TOGG’u kolay bir sürecin beklemediğini ancak imkansız olmayacağını düşünüyor.

“Tesla’yı da hafife alıyorlardı”

BMW Münih Fabrikası Personel Sorumlusu Mehmet Ertürk is Togg ile ilgili şunları söyledi:

“Almanlarla konuşuyoruz, onlar da görüyorlar televizyonda. Yani Türkler ne zaman bugüne kadar araba yaptılar, yapıpta bugüne kadar başarılı oldular. 5 sene önce Tesla’nın durumu nasılsa, onları nasıl rakip görmüyorlarsa, şu anda Togg’u hiç rakip olarak görmüyorlar. Zamanında dediler ki, Tesla da BMW ile Mercedes ile çalışamaz, baş edemez, onlara rakip olamaz. Şimdi görüyoruz ki, elektrik arabalarında Tesla hepsinin önündedir. O yüzden ben umutluyum.”

TOGG 2022 sonunda ilk seri üretim aracını banttan indirecek. 2023 yılında pazara çıkacak.

***

Değerli okurlar Avrupa’dan Mektup Var! Haber Bültenimiz bugün de bu kadar. Tekrar görüşmek buluşmak dileğiyle hoşça kalınız!

Tuba Nur TÜRKELİ, Avrupa Temsilcisi

[UHA Haber Ajansı, 30 Ocak 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.