enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yunanistan: Türk asıllı milletvekili adayı Katrancı seçimlerden çekildiğini açıkladı

Yunanistan: Türk asıllı milletvekili adayı Katrancı seçimlerden çekildiğini açıkladı
20 Haziran 2023
13
A+
A-

Katrancı’nın isminin parti aday listelerinden çıkarılmasının imkansız olduğunu belirten ND yetkilileri, politikacının seçimlere katılacağını fakat 25 Haziran’da seçilmesi halinde görevinden istifa etmesinin beklendiğini belirtti.

UHA / Europe İnternational News Agency

AdvertisementYunanistan’da eski Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi muhafazakar Yeni Demokrasi’nin (ND) Rodop ilinden milletvekili adayı Mustafa Katrancı, isminin Gümülcine’deki Türk Konsolosluğu ile bağlantılı olduğu iddiasını içeren bir istihbarat raporunun ortaya çıkmasının ardından seçim yarışından çekildiğini açıkladı.

Facebook’tan kararını açıklayan Türk asıllı Yunan politikacı, “Bunca yıldır siyasette izlediğim yolun tek amacı Rodop’ta Hristiyan ve Müslümanların bir arada uyum içinde yaşamasıydı. Son gelişmelerden sonra, bölgemizdeki uyumu bozmamak için 25 Haziran’daki parlamento seçimlerinden adaylığımı çekiyorum” dedi.

Katrancı’nın isminin parti aday listelerinden çıkarılmasının imkansız olduğunu belirten ND yetkilileri ise, politikacının seçimlere katılacağını fakat 25 Haziran’da seçilmesi halinde görevinden istifa etmesinin beklendiğini belirtti.

Kısa süre önce ana muhalefet partisi lideri Aleksis Çipras, adayın isminin ND lideri Miçotakis tarafından kendisine gönderilen ve Katrancı’nın “Ankara’nın ve [Batı Trakya’daki] Türk konsolosluğunun planlarına dahil olduğunu” belirten bir istihbarat raporunda yer aldığını iddia etmişti.

Katrancı, Mayıs seçimlerinden birkaç gün önce bir Türk yayın organına verdiği röportajda Müslüman azınlığı “Batı Trakya Türkleri” olarak tanımlamasının ardından Çipras’ın partisi SYRIZA’nın eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Ülkede 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerde, Yeni Demokrasi yüzde 40’ın üzerinde oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi SYRIZA’ya 20 puan fark attı, ancak tek başına iktidara gelebilmesi için gerekli 151 sandalye sayısına ulaşamadı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.