enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Leopard 2 tanklarından 21’inin Ukrayna’ya teslim edildiği ileri sürüldü

Leopard 2 tanklarından 21’inin Ukrayna’ya teslim edildiği ileri sürüldü
28 Mart 2023
32
A+
A-

Rus işgaline karşı savaşan Ukrayna’ya Batılı ülkeler tarafından vadedilen Leopard 2 tanklarından 21’inin teslim edildiği öne sürüldü. 

Batı’nın en iyi silahlarından olarak nitelenen Alman yapımı Leopard tanklarının Ukrayna’ya kapsamlı bir silah ve yedek parça paketiyle birlikte teslim edildiği aktarıldı.

Alman Spiegel dergisi, hafta sonunda tankların Almanya’dan yola çıkarılarak Ukrayna sınırında teslim edildiğini yazdı.

Reuters haber ajansı da güvenlik kaynaklarından iddiayı doğruladığını duyurdu. Buna göre Almanya Ukrayna’ya 18 tank gönderirken, Portekiz de 3 Leopard tankını Kiev yönetimine teslim etti.

Haberde Leopard tanklarının dışında ayrıca 40 adet Marder tipi zırhlı muharebe aracının da savaş bölgesine ulaştığı ifade edildi.

Almanya, Kiev’in Rusya’nın işgalini kırmak için çok önemli gördüğü, Moskova’nın ise tehlikeli bir provokasyon olarak yorumladığı tankları geçen ocakta Ukrayna’ya göndermeye yeşil ışık yakmıştı. Reuters’ın ulaştığı bir Alman güvenlik kaynağı ise tankların yanı sıra 40 Alman Marder piyade savaş aracı ve iki zırhlı kurtarma aracının da Ukrayna’ya ulaştığını söyledi.

Alman hükümetinin güvenlik kaygıları nedeniyle silah sevkiyatının tam güzergahını gizli tuttuğu belirtilirken, Alman ordusu son iki ay içinde Ukraynalı askerleri hızlı bir eğitim programından geçirdi.

Ek kaynaklar • AA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.