enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndan, 7 ayda 418 bin kişi giriş yaptı

Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndan, 7 ayda 418 bin kişi giriş yaptı
17 Eylül 2023
2
A+
A-

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndan, 7 ayda 418 bin kişinin giriş yaptığı açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş UHA Haber’e yaptığı açıklamada, bu geçişlerin kent ekonomisine katkı sağladığını, kapının TIR’ların transit geçişine de açılmasını istediklerini söyledi.

Kent merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Kapıköy Sınır Kapısı’nın 30 Mart’tan itibaren 7/24 hizmet vermeye başladığını hatırlatan Fevzi Çeliktaş, kapının açılmasının, kente gelen İranlı turist sayısını da yaklaşık yüzde 50 oranında artırdığı belirtti.

Geçen yılın 7 ayında 290 bin girişin olduğu sınır kapısından bu yıl 418 bin İranlı turistin geçiş yapıp Van’a geldiğini dile getiren Başkan Çeliktaş, bu durumun, kentteki otellerin doluluk oranını yüzde 100 seviyesine çıkarırken, şehrin ekonomisine de ciddi katkı sağladığını ve gündüzleri alışveriş yapan turistlerin, akşamları ise kendi kültürlerini yansıtan mekanlarda eğlenmeyi tercih ettiğini vurguladı.

CAN DAMARI POTANSİYELİ 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Kapıköy Sınır Kapısı’nın ekonomik anlamda can damarı olduğunu belirtirken, kapının TIR’ların transit geçişine de açılmasını istediklerini söyledi.

Çeliktaş, açıklamasında, ‘Sınır kapımız, demir yolu ve kara yoluna açık. Kara yolu da şu anda sadece turizme açık. Temmuz ayında da en çok geçiş yapılan 6’ncı sınır kapısı oldu. Bu veri bizleri memnun etti.’ dedi.

Çeliktaş açıklamasını şu ifadelerle noktaladı:

Sınır kapımız 7/24 geçiş yapılabilmesi bunu çok etkiliyor. Geçen yıl yaklaşık olarak 290 bin giriş olmuştu, bu yıl ise 418 bin civarında bir geçiş oldu. Bu çok önemli bir veri. Kapıköy, Türkiye’nin en doğusunda hizmet veriyor. İran Razi Kapısı da geçişlerde İran tarafında birinci olmuş. Bu da bizim için çok önemli. Kapıköy, Van ekonomisinin can damarı ancak Türkiye için de can damarı olacak potansiyele sahip. Binlerce insanımız bu alanda çalışıyor. Kapıköy Sınır Kapısı’nın TIR’ların transit geçişine de açılmasını istiyoruz. Bu durum ilimize ayrı bir hareketlilik getirecektir. İl ekonomisine çok ciddi bir katma değer sağlayacaktır.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.