ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TBMM Başkanı Şentop’un, Türkmenistan Milli Konseyi Meclis Başkanı Mammedova ile görüştü…

TBMM Başkanı Şentop’un, Türkmenistan Milli Konseyi Meclis Başkanı Mammedova ile görüştü…
11 Ocak 2023
512
A+
A-

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Antalya’da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi’nin (APA) 13. Genel Kurulu sonrasında Genel Kurula katılan Türkmenistan Milli Konseyi Meclis Başkanı Mammedova ile bir araya geldi.

Antalya’dan TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) Muhabiri Oğuz ERKIR’ın haberine göre, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye ile Türkmenistan’ın, müşterek tarih, dil, din ve kültürleriyle birbirlerine bağlı iki kardeş ülke olduğuna işaret etti.

Şentop, özellikle son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde güçlü bir ivme yakalandığını ifade etti.

Kardeş halkları temsil eden meclislerin arasındaki bağların da doğal olarak halkları kadar yakın olması gerektiğini vurgulayan Şentop, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede TBMM ile Halk Maslahatı arasında imzaladığımız mutabakat muhtırasının, işbirliğimize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca Türkmenistan ile Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) başta olmak üzere çok taraflı platformlarda da parlamentolar arası ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Türk dünyası olarak birlik ve dayanışma içinde hareket etmemizin, şimdi olduğu gibi gelecekte de barış, istikrar ve refahımızın güvencesi olduğunu düşünüyoruz.”

Gazeteci* Oğuz ERKIR

[UHA Haber Ajansı, 11 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.