ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Kılıç Irak ile sarsılmaz işbirliğimiz artarak devam edecektir!

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Kılıç Irak ile sarsılmaz işbirliğimiz artarak devam edecektir!
14 Haziran 2023
22
A+
A-

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Erbil ve Kerkük’te düzenlenen 7. Türkiye – Irak Yatırım ve Ticaret zirvesi toplantılarını gerçekleştirdi. Başkan Kılıç:” Yaptığımız bu anlaşmalar ülkemiz için yeni bir dönemin başlayacağının göstergesi” olduğunu açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

(USİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Erbil ve Kerkük’te düzenlenen 7. Türkiye – Irak Yatırım ve Ticaret zirvesini, TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)‘dan Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN’a değerlendirdi.(USİAD) Başkanı Nevaf Kılıç,  heyetle birlikte Erbil ve Kerkük’e giderek iş insanlarıyla bir takım temaslarda bulunduklarını belirterek, İlk günde Erbil Ticaret odasında Zirve Programının yapıldığını dile getirdi.

Resim önizlemesi

Başkanı Nevaf Kılıç zirveye,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Ticaret ve Sanayi Bakanı Kamal Müslim Saeed , Ticaret ve Sanayi  Bakan Yardımcısı Sarwar Kamal Hawari, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı Agreen Abdulla Azeez, Erbil Vali vekili Hemin qadr F. Abdulla, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ve Yönetim Kurulu üyeleri, IKBY Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyon Başkanı Dara Jalil khayat, Erbil Ticaret Odası Başkanı, İş Kadınları Birliği Başkanı, Konib – Konya İhracatçılar Birliği Derneği Başkanı Mustafa toptaş ve iş dünyası katılım gösterdiklerini aktardı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan’ın yaptığı konuşmada, Mersin Erbil kardeşliğinin coğrafyanın kaderini değiştirebileceğini dile getirdiğini ifade eden (USİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, her iki ülke arasındaki ihracatı 20 Milyar Dolar seviyesine getirmek hedefinde olduklarını ve Mersin Erbil uçak seferlerinin de başlamasını istediklerini belirtti.

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, verimli B2B ikili iş görüşmelerinin de yapıldığı Zirve’de iki ülke arasındaki iş insanlarının bir araya getirildiğini ve toplantı sonrasında heyetle birlikte IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf’a ziyaret gerçekleştirildiğini  söyledi.

(USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, 7.Türkiye – Irak Yatırım ve Ticaret zirvesi ikinci günde de, alınan özel izinle Irak’ın Kerkük Valisi Rakan Said’in ziyaret edildiğini, ziyarette  Kerkük Vali yardımcısı, Mersin ticaret ve sanayi odası başkanı Ayhan Kızıltan, Kerkük Ticaret Odası Başkanı Sabahattin Salihi, Kerkük Sanayi Başkanı Sulaiman. İ. Yousif’un da yer aldığını açıkladı.

Başkanı Nevaf Kılıç, gerçekleştirilen ziyarette ayrıca Kerkük- Mersin uçak seferleri, Kerkük’te Mersin Tanıtım Günleri ile Mersin Kerkük arasında ticaret ve yatırımların daha fazla gelişmesi için görüşmelerin  yapıldığını ifade etti.

Resim önizlemesi

Ziyaret süresince İş dünyasına ilişkin istişarelerde de bulunarak yatırımlardan söz ettiklerini belirten (USİAD) Genel Başkanı Kılıç heyet olarak, ardından Kerkük Ticaret Odası ziyaret edildiğini  ve bir tanışma toplantısının gerçekleştirildiğini söyledi.

Tanışma toplantısından sonra, B2B iş görüşmelerinde Türkiye ve Irak arasındaki dostluktan da söz ettiğini hatırlan Başkan Nevaf Kılıç, yatırımlardan karşılıklı olarak memnun olduklarını ifade ettiklerini belirtti.

Resim önizlemesi

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç,  zirveyle ilgili değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl edincisi düzenlenen Türkiye – Irak Zirvesi için Türkiye’deki Temsilcilerimiz, Üyelerimiz ve İş Dünyası ile beraber Kerkük ve Erbil’e giderek bir takım temaslarda bulunduk. Burada ülkelerimizle ilgili yatırımlardan, istihdamlardan ve gelecek planlarımızla ilgili konuştuk. Hemen ardından iş insanlarımızla beraber toplantı gerçekleştirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Oldukça verimli ve bilgilendirici bir toplantı oldu. Eminim ki Irak ve Türkiye arasındaki bu sarsılmaz işbirliği iki ülkeye de hayırlar getirecek. Yaptığımız anlaşmalarla ülkelerimiz arasındaki dostluk ilelebet sürecek ve iki ülke içinde yeni dönem başlayacak, Coğrafyamız için umut ışığı olacaktır.”

Daha sonra Heyetin, MallMartTürk Yapım ve İşletmesi Türk firmasına ait olan Kerkük Mall(AVM) ziyaret edildiğini ifade eden (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç,  MallMartTürk Genel Müdürü Mehmet Akalın’ın, Heyet ile Avm’yi gezdirdiğini ve Kerkük’te son ziyaretlerini de en son teknoloji ile yapılan Karwanchi Group ‘a ait Meyve suyu Fabrikasına bir  ziyaret gerçekleştirildiğini belirtti.

13. Erbil Uluslararası Yapı Fuarı 23-26 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşecek

(USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç son gün, heyet olarak  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani tarafından yapılan 13. Erbil Uluslararası Yapı ve İnşaat , Belediye Ekipmanları ve Makina Fuarı Açılışına da katıldıklarını, Fuara katılan bütün Türk firmalarının ziyaret edildiğini anlattı.

Fuar sonrası, Erbil Valisi Omid Xoşnav  ve Erbil Vali yardımcısı Hemin Qadr F Abdulla’nın da ziyaret edildiğini söyleyen Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç,  Mersin ile kardeş şehir çalışmaları, Erbil’de, Mersin Tanıtım Günleri, Erbil – Mersin uçak seferleri, Mersin ve Erbil arasında Kültür ve Sanat etkinliklerini düzenleme ile ilgili görüşmeler yapıldığına vurgu yaptı.

(USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf’un daveti ve önderliğinde Erbil Kalesi ve Kayseri Çarşısı gezilerek, 7.Türkiye – Irak Yatırım ve Ticaret zirvesinin tamamlandığını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.