ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyor

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyor
8 Aralık 2021
773
A+
A-

ANKARA-UHA HABER / Şehrin mimari dokusunda fark yaratan projelere imza atan ve Ankara’da gerçekleştirdiği projelerin ardından İstanbul’a Next Level markası ile iddialı bir giriş yapan Pasifik, gayrimenkul yatırım ortaklığı kurarak halka açılıyor.

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyor(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan geçen hafta onay alan Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PSGYO), Tera Menkul Kıymetler liderliğindeki geniş bir konsorsiyum aracılığıyla 9-10 Aralık tarihlerinde talep toplayacak.  

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, yatırımcılara farklı bir gayrimenkul yatırım ortaklığı modeli sunduklarını, geliştirici bir şirketi halka açtıklarını söyledi.

Halka arz öncesi gerçekleştirdikleri roadshow’larda kurumsal yatırımcılardan çok olumlu dönüşler aldıklarının altını çizen Fatih Erdoğan, özellikle gayrimenkule yönelik talep patlamasının yaşandığı ve borsanın sürekli rekor tazelediği böyle bir dönemde bireysel yatırımcıya hem gayrimenkule hem borsaya yatırım yapma fırsatını bir arada sunduklarını anlattı. 

İddia: TCDD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akrabası Fatih Erdoğan'ı projeye ortak etmeyen şirketin işine engel olduPasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın portföy yapısı ile sektördeki bir çok şirketten ayrıştığına dikkat çeken Fatih Erdoğan, “Aslına bakarsanız tamamen proje geliştirmeye odaklı bir GYO yapıyoruz. Sonuçta Pasifik geliştirici bir şirket ve biz onu halka açıyoruz. Portföyümüzde şu anda geliştirdiğimiz birbirinden özel iki proje var, Merkez Ankara ve Next Level İstanbul” olduğunu açıkladı.

Merkez Ankara projemiz Türkiye’nin tek parselde en büyük karma kullanım projesi olmasının yanı sıra Emlak Konut projeleri arasında satış rekorları kıran bir proje olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Next Level İstanbul projelerinin ise şehrin tam kalbinde, Levent’in Etiler girişinde, şehrin en iyisi olmaya aday, çok özel bir proje olduğunu dile getirdi.

Erdoğan Erdoğan, “Bu iki projemiz de herkesin hayalinde olan, özellikle gayrimenkul yatırımcısının yoğun ilgi gösterdiği, kazanç potansiyeli yüksek olan projeler. Biz Pasifik GYO’yu halka açarak, yatırımcıları öncelikle bu iki projemizin kazanç potansiyeline yüzde 20 iskonto ile ortak etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Tabi ki bu şekilde bize ortak olan bütün yatırımcılarımız gelecekteki projelerimize ve onların kazanç potansiyeline de ortak olmuş olacaklar” diyen Erdoğan, “Gelecek dönemde özellikle İstanbul’da yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Biz işimizi çok iyi yapan bir şirketiz. Bunun en büyük kanıtı da geçmişte gerçekleştirdiğimiz projeler. Dolayısıyla böylesi potansiyel sunan bir GYO’ya, gayrimenkul piyasasının ve borsa endekslerinin birlikte yükseldiği bir dönemde yatırım yapmanın bireysel ve kurumsal yatırımcılara hem kısa vadede hem de orta ve uzun vadede çok önemli bir getiri potansiyeli sunacağına inanıyoruz”dedi. 

Pasifik GYO ile yatırımcıları kira getirisine odaklı gayrimenkullere değil, proje geliştirip yapıp satmaya odaklı bir GYO’ya ortak ettiklerini ifade eden Fatih Erdoğan, bu sayede yatırımcılara çok daha likit bir portföy sunduklarını ve Pasifik olarak gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yaklaşımlarının farklı olduğunu anlattı.

Erdoğan, “Ana stratejimiz proje geliştirmek ve bunu yaparken de olabildiğince yüksek katma değer oluşturmak. Biz geliştiriyoruz, yapıyoruz ve satıyoruz. Yatırımcılara çok daha likit bir portföy sunuyoruz. Sonuçta yaptığımız iş kazançlı bir iş ve biz ortaklarımızın da bu kazançtan payını almasını istiyoruz” dedi. 

Son dakika haberleri... Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyorGeliştirici bir şirket olarak sektöre yeni bir bakış açısı kazandıracaklarının altını çizen Fatih Erdoğan, başka geliştirici şirketlere de örnek olacaklarını ve önümüzdeki dönemde daha çok sayıda geliştirici şirketin GYO kurarak halka açılmasını beklediklerini ifade etti.

Fatih Erdoğan, “Herkes gayrimenkule yatırım yapamayabilir. Ancak küçük birikimlerle GYO hissesi alarak, en değerli projelere yatırım yapmak mümkün. Böylece küçük yatırımcı hem gayrimenkule hem de hisse senedi piyasalarına aynı anda yatırım yapabilir. Hem yatırımcı sektördeki yüksek kazanç potansiyelinden yararlanır, hem de GYO’lar krediye girmeden, borçlanmadan projelerini tamamlama imkânı elde eder” diye konuştu.  

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyor - Haber 1Halka arzın zamanlamasına yönelik olarak yaptığı değerlendirmede ise Fatih Erdoğan, kovid salgını sonrası dönemde ortaya çıkan arz kısıtları ve enflasyonist ortamın gayrimenkul ve hisse senedi yatırımlarını daha da cazip hale getirdiğini ifade etti.

Sermaye piyasası katılımcılarının ve geniş yatırımcı kitlelerinin, Pasifik GYO halka arzını bir fırsat olarak göreceğini vurgulayan Fatih Erdoğan, halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u ile şirket borçlarının kapatılarak işletme sermayesine destek sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Fatih Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Halka arz gelirinin yüzde 70’lik bölümünü ise devam eden ve gerçekleşecek yeni projelerin geliştirilmesinde kullanacağız. Ana hedefimiz halka arz geliri ile önümüzdeki yıllarda geliştirilecek projelerin de finansman yükünün etkisini asgariye indirip, karlılığımızı azami oranda artırmak.” 

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka açılıyor - Anadolu Günlük - Anadolu GünlükYüzde 25,23’ü halka açılıyor 

Tera Yatırım Genel Koordinatörü Metin Seyhan ise, “Kurumumuz 2021 yılı içinde gerçekleştirmiş olduğu 3 başarılı halka arzdan sonra, gayrimenkul sektörünün önemli firmalarından olan Pasifik GYO’nun halka arzını gerçekleştirecek olmanın gururunu yaşıyor. Gerçekleştirmiş olduğumuz halka arzlarda hedefimiz, Borsa İstanbul’un ve Sermaye Piyasalarının daha güçlü hale gelmesi, sürdürülebilir, yatırımcılara güven veren bir yatırım ortamı sağlanması” olduğunu belirtti.

Metin Seyhan, Pasifik GYO’nun halka arzında 67,5 milyon nominal değerli pay karşılığında halka arz büyüklüğünün 1,1 milyar civarında olup, bu çerçevede şirketin yüzde 25,23’lük kısmının ise halka açılmış olacağını söyledi.

Talebin fazla olması halinde, toplam halka arz edilen payların yüzde 20’sine tekabül eden şirket ortaklarının 13 milyon 500 bin TL nominal değerli payının halka arz edileceğinin altını çizen Metin Seyhan, Söz konusu ek satışın tamamının gerçekleşmesi halinde, toplam 81 milyon nominal değerli payın halka arz edilecek olup, bu durumda halka açıklık oranının ise yüzde 30,28 olacağını açıkladı.

Tera Yatırım Genel Koordinatörü Metin Seyhan, Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla şirket paylarının halka arzında satışın, Tera Yatırım liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.

Metin Seyhan, Halka arz edilecek 67 milyon 500 bin TL nominal değerli payların, yüzde 40’ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 40’ının yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 20 oranındaki kısmının ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara gerçekleştirilecek satışlar için tahsis edildiğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 08 Aralık 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.