ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türkiye’den Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize uygulaması

Türkiye’den Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize uygulaması
8 Nisan 2024
8
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Yunanistan’dan Türk turistlere Yunan adaları için kapıdan bir hafta süreyle vize uygulaması başladı.

UHA / İnternational News Agency

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl sonu Atina’da görüştüğü Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Yunan adalarında Türk turistlere kapıda bir hafta vize uygulamasına geçileceğini duyurmuştu.

Gelecek ay Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Miçotakis, kapıdan vize uygulamasının başlaması dolayısıyla basına yaptığı açıklamada, bu uygulamanın sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca geçerli olacağını belirterek, yılın tüm zamanlarında turizmi artırmak ve böylece yerel ekonomilere yardımcı olmak için bu konuda gerekli adımın atıldığını vurguladı.

Yunan adaları Türk turistleri bekliyor

Rodos Limanı İşletmeleri Müdürü Vassilis Vayiannakis, kapıdan vize uygulaması için bütün hazırlıkların tamamlandığını belirterek, Türk turistlerden yoğun talep geldiğini bildirdi.

Turizm, Yunan ekonomisi için hayati bir öneme sahip.

Merkez Bankası verilerine göre Yunanistan geçen yıl 32,7 milyon yabancı turust ağırlayarak 20,5 milyar euro gelir elde etti.

Yunanistan’ın bu konuda yürüttüğü çalışma daha sonra AB Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

Türklere hangi Yunan adalarına kapıdan vize alabilecek?

  • Sakız
  • Middili
  • Rodos
  • Samos
  • Kos
  • Meis
  • Patmos
  • Leros
  • Kalimnos
  • Simi adaları

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgilere göre, Türk vatandaşlarına ekspres vize verilmesine ilişkin uygulama İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Chios) adaları için 30 Mart itibarıyla başlatıldı.

Programa dahil edilecek diğer 5 ada İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Kelemez (Kalimnos), Meis (Kastelorizo) ve Sömbeki (Simi) için uygulama ise yakın zamanda başlatılacak.

Kapı vizesi için ne gerekiyor?

Yunanistan adalarına kapıda vize alabilmek için 60 euro ödemek gerekiyor.

Kapı vizesi alabilmek için en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin bulunduğu 3 aylık banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, feribot bileti, yolcuku sağlık sigortası, kimlik fotokopisi ve başvuru formu ile pasaportta KKTC vize damgasının bulunmaması gerekiyor.

Türk ziyaretçilerin kendilerinden istenen evrakları, başvuru formuyla Yunan yetkili birimlerine ulaştırmaları gerekiyor.

Gerekli evraklar, adaya geçiş noktalarında yetkili birimlere teslim ediliyor ancak girişlerde bekleme yaşanmaması için evrakların ziyaret öncesinde adalar ve Türkiye arasındaki feribot seferlerini düzenleyen seyahat acentelerine teslim edilmesi tavsiye ediliyor.

Her bir ada ziyareti için Yunan makamlarınca 1 ila 7 gün geçerli olacak vize verilecek.

Adalar için alınacak ekspres vizeler sadece bu adalar için geçerli olacak ve Yunanistan’ın başka bir bölgesine geçişte kullanılamayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.