ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TRT’nin “Sadık Ahmet” filmi Yunan Çözümü Parisi’ni rahatsız etti

TRT’nin “Sadık Ahmet” filmi Yunan Çözümü Parisi’ni rahatsız etti
3 Aralık 2023
39
A+
A-

Bir süre önce İstanbul’da tanıtımı yapılan “Sadık Ahmet” filmi, Yunan Çözümü Partisi milletvekilini rahatsız etti.

UHA / İnternational News Agency

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın unutulmaz dava adamı Dr. Sadık Ahmet’in hayatını ve mücadelesini konu alan sinema filmi 29 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girecek.

Gerçeklerle yüzleşmeyi bir kenara bırakın, gerçeklerin öğrenilmesine ve yayılmasına dahi müsamaha gösteremeyen Yunan Çözümü Partisi Milletvekili, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’dan filmin en azından Batı Trakya’da gösterilmemesi için girişimde bulunmayı talep etti.

Yunan Çözümü Partisi Meriç (Evros) Milletvekili Parashos Papadakis imzasıyla 27 Kasım 2023 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’na yönelik sorunun Türkçe tercümesi şöyle:

“Sayın Bakan,

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın Ahmet Sadık’ın hayatını konu alan ve kendisine ithaf edilen filmin tamamlanması münasebetiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

TRT’nin ortak yapımcılığını üstlendiği “Sadık Ahmet” filmi, onun hayat hikayesini beyazperdeye taşıyor. Film bu yılın sonunda vizyona girecek.

Sobacı şöyle konuştu: “…Sadık Ahmet’in hayatını beyazperdeye taşımak bizim için, TRT için bir dönüm noktasıdır; kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin vermeyeceğiz. Sadık’ın bizim için anlamı çok büyük.

Elbette bir doktor olarak Batı Trakya’daki yaraları iyileştirmekle kalmamış, asimilasyonun, cehaletin ve de özgürlükten mahrumiyetin acısını iyileştirmek için de bir mücadele içerisine girmiştir. Bu nedenle bizim için değerlidir.”

Basın toplantısında merhumun oğlu (Pantrakikos takımının sponsoru) ve kızı da hazır bulundu. Oğlu ve kızı TRT’ye ve “Türkiye Cumhuriyeti“ne teşekkür ettiler.

Anlaşılacağı üzere, söz konusu film aracılığıyla, Türkiye’den Trakya’mızda, Hıristiyanlarla Müslümanlar arasındaki uyumlu ilişkileri zehirlemek ve onları “Türk” olarak göstermek amacıyla yeni propagandalar yapılıyor.

Yukarıda zikredilenlerin tümünü göz önüne alarak, sayın bakana soruyoruz:

Söz konusu filmin Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin bozulmasına yönelik ek bir neden olarak görülebileceğini ileri sürerek, söz konusu filmin geri çekilmesi veya en azından Trakya’mızda herhangi bir televizyon kanalıyla gösterilmeye çalışılmaması yönünde girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

Selanik, 27/11/2023

Soruyu soran Milletvekili

Parashos Papadakis”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.