ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tam kapanma etkisini gösterdi, vaka sayısı 20 binin altına indi

Tam kapanma etkisini gösterdi, vaka sayısı 20 binin altına indi
9 Mayıs 2021
554
A+
A-

UHA HABER / Yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında 30 Nisan’da başlayan tam kapanma, vaka sayılarına olumlu yansıdı. Günlük vaka sayısı 20 binin altına düşerken, ağır hasta ve vefat sayıları da azaldı.

Türkiye genelinde COVID-19 tedbirleri kapsamında uygulanan 17 günlük tam kapanmanın etkileri ilk haftadan kendini gösterdi. Günlük vaka sayısı 20 binin altına indi.

Bayram sonuna kadar tablonun daha da iyiye gitmesi bekleniyor.

Vaka sayılarının 17 Mayıs itibarıyla 10 binin altına düşeceğine inandığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Bu düşüş gerçekten iyi bir eğilim izliyor. Asıl önemli olan sayısal verilerden daha çok oransal veriler. Biz Türkiye ortalaması olarak 100 binde 550 civarındaydık. Şu anda geldiğimiz noktada haftalık 100 binde 155 civarına kadar düştük” dedi.

“Şu an 250-300 bin hasta sayısına düştük”

Vaka sayılarındaki azalma hasta sayılarına da yansıdı. Sağlık çalışanlarının izlemesi gereken 550 bin civarında hasta olduğunu dile getiren Ertuğrul, “Şu an 250-300 bin hasta sayısına düştük. Bu da yarı yarıya azalma demektir ki bu da önemli” diye konuştu.

17 Mayıs’tan sonra normalleşme başlayacak mı?

Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplanacak. Toplantıda tam kapanmanın etkileri değerlendirilecek.

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri 17 Mayıs’ta yapılacak Kabine toplantısının gündemine gelecek. Alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 10 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.