enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5872
EURO
18,5488
ALTIN
1.030,55
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C

Rusya’nın ani geri çekilmesinin arkasında ne var?

Rusya’nın ani geri çekilmesinin arkasında ne var?
2 Nisan 2022
0
A+
A-

ANKARA – UHA HABER / Stratejik Araştırmalar ve Analiz Merkezi’nin (STRASAM) kurucusu Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Dr. Hüseyin FAZLA, ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki bazı muharip güçlerini diğer bölgelere kaydırmaya başladığını belirterek, Rusların, kuvvetlerini topyekûn çekmek yerine, planlamakta oldukları gelecekteki olası Ukrayna muharebeleri için sahadaki kuvvetlerini harekatın seyrine göre yeniden konuşlandırmayı gerekli gördüklerinin altını çizdi.

dr-huseyin-fazla | STRASAM.ORG(STRASAM) Başkanı Dr. Hüseyin FAZLA, NATO’nun müttefik kuvvetler komutanı olan Amerikalı General Tod Wolters (SACEUR) başta olmak üzere, Avrupa’daki Amerikan siyasi ve askeri yetkililerinden bazılarının, ilk başlarda Moskova’nın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i devirmek ve Rusya yanlısı bir kukla hükümet kurmak amacıyla hareket ettiğini savunduklarını hatırlattı.

Dr. Hüseyin FAZLA, bu yaklaşımda, Rusların, 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Ukrayna’nın başkentini ele geçirmeyi amaçladıklarını ve Dinyeper nehrine paralel ilerleyen meşhur Rus konvoyu dahil Rus birliklerinin büyükçe bir kısmının bu amaç doğrultusunda hareket ettiklerinin iddia edildiğini dile getirdi.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın sivil halkı ve askeri direniş birliklerinin, Rus güçlerini kararlı karşı saldırılarla başkente sokmadıklarını belirten Başkan Dr. Hüseyin FAZLA, “Kiev yakınlarında geri püskürtülen Rus Ordusunun durdurulması sonrasında, kısmen başarılı olan karşı saldırılarla, Ukraynalılar Bucha, Irpin ve Hostomel şehirlerini geri almayı denemişlerdir” dedi.

Rusya'nın eski Sovyet bölgesindeki etki gücü tehdit altında - BBC News  Türkçe

Harekât sahasındaki gelişmeleri kaygıyla izleyen Rus Savunma Bakanlığı’nın, 29 Mart Salı günü, Kiev ve Çernihiv yönündeki kuşatma harekâtını icra etmekte olan birliklerde asker sayısında bir azaltmaya gidileceğini açıkladıklarını aktaran Dr. Hüseyin FAZLA, Her ne kadar bu birliklerin kuşatmadan vazgeçtikleri Rusya tarafından ifade edilmemiş olsa da, bu açıklama bu yönde bir beklentinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. En azından Kiev’in kuzeyinde savaşın seyrinin yavaşlaması hatta durması sonucunu doğurmuştur. Rusların niyeti, “düşmanlıkları büyük ölçüde azaltmak” şeklinde ifade edilmiştir. Sahadan izlenimlerini aktaran uluslararası haber kaynakları, Kiev civarındaki Rus taktik taburlarının doğuya doğru hareket haline geçtiklerine dair haberleri geçmeye başlamışlardır” şeklinde konuştu.

Donbas nerede? Neden önemli? Donbas Ukrayna'ya mı bağlı yoksa Özerk bölge  mi? - Son Dakika Haberler

(STRASAM) Başkanı Dr. Hüseyin FAZLA, Bazı yorumculara göre, Ukraynalıların doğu bölgelerindeki başarılı direnişine bir son vermek için, harekâtı tüm bölgelere yoğunlaştırmak yerine, Donbas bölgesine yoğunlaştırmayı Ruslar tekrar düşünmeye başladıklarını dile getirdi.

“Böylece, Kremlin yanlısı iki ayrılıkçı cumhuriyetin bulunduğu Donbas bölgesinde kesin zaferin elde edilmesi ve devamında Ukrayna yönetimi üzerinde müzakere üstünlüğünün kazanılması hedeflenmektedir” diyen Dr. Hüseyin FAZLA, “Bunun anlamı, Ruslar stratejik oryantasyonlarını yeniden ayarlamak zorunluluğunda olduklarını görmüşlerdir. Bu çerçevede Moskova, uluslararası basınının gözü önünde cereyan etmekte olan bu savaşta, yeniden belirlenen Rus önceliklerine göre Ukrayna içerisinde birlik kaydırmaları yapmaya başlamıştır” dedi.

Putin, Ukrayna'nın doğusu için "soykırım" benzetmesi yaptı - BBC News Türkçe

Ukrayna’nın Doğu’suna Odaklanmış Topyekûn Saldırı:

“Rusya ordusu, sözde özel askeri operasyonunun birinci aşamasını sona erdirmiştir” diyen Dr. Hüseyin FAZLA, şunları söyledi:

“Kremlin, muhtemelen ilk etapta başlattığı tüm Ukrayna’yı işgal planından vaz geçmiştir. Bunun yerine aşamalı bir işgal planını devreye sokmuş, salam taktiği ile, adım adım doğudan batıya doğru bir işgal yöntemine geçiş yapmaya karar vermiştir. Moskova’nın, eskisinden daha geniş çapta ve sayıda yeni ayrılıkçı bölgeler oluşturmak ve bunları teker teker Rus toprağı haline getirmek amacıyla Ukrayna’nın doğusuna odaklanmaya başlayacağı anlaşılmaktadır.

Bu arada 29 Mart Salı günü dördüncü kez İstanbul’da bir araya gelen Rus ve Ukraynalı müzakereciler, karşı tarafa göre pazarlıkta kendilerine üstünlük sağlayacaklarını düşündükleri sahadaki her gelişmeyi, müzakere masasına yansıtmaya gayret göstermektedirler.

Putin puts nuclear forces on high alert after 'aggressive statements' by  NATO powers | Ukrainian War Latest UpdatesFGN News | FGN News

Bazılarına göre Ruslar, Ukraynalıların Putin yönetimine karşı yükselişe geçen düşmanca hislerini yatıştırmak ve Moskova’nın istediği müzakere sonuçlarına ulaşabilmek için, Rus ordusunun harekât sahasında gerekli koşulları oluşturmaya çalışmaktadırlar. Kiev ve Çernihiv yönündeki askeri faaliyetlerin büyük ölçüde azaltılmasını, bir Rus taktiği olarak okumak gerektiğinin altı çizilmektedir.

İngiliz Savunma İstihbaratının ‘açık kaynak’ olarak paylaştığı sahaya yönelik verilerine göre, Rusya, Donbas’taki Rus ordusunu yabancı savaşçılarla takviye etmeye başlamıştır. Wagner Grup tarafından Suriye ve Afrika’dan getirilen savaşçılardan teşkil edilen ‘özel askeri birlikler’, savaşa katılmak üzere Donbas’a intikal ettirilmişlerdir”.

Rus askerleri geri çekiliyor

Ruslar Geri Çekiliyor

ABD kaynaklarıın ise, Rusların gerçekten bir geri çekilme hamlesi yapmadıklarını özellikle vurguladıklarını dile getiren Başkan Dr. Hüseyin FAZLA, “Amerikalılar bunun yeniden konuşlandırmadan başka bir şey olmadığına inanmaktadırlar. Amerikan istihbaratına göre, Rus ordusu, Ukrayna’nın diğer bölgelerine karşı büyük bir saldırıyı düzenlemek için Kiev bölgesinden çekilmeyi gerekli görmüştür. Bununla birlikte, Rus birliklerinin geri çekilme esnasında kendilerine karşı yöneltilecek Ukraynalıların saldırılarına karşı “engelleme tedbirlerini” aldıkları vurgusu yapılmakta” olduğunu söyledi.

Diplomatik Görüşmeler için Kaldıraç Kazanılmaya Çalışılıyor

Dr. Hüseyin FAZLA, Rus diplomatların, Rus Ordusunun Kiev’e yönelik taarruza son vermesinin, Ukrayna hükümeti ile masaya oturmak için Kiev’e zeytin dalı uzatmak anlamında yorumlanması gerektiğini ifade etiklerini belirterek şunları söyledi:

Putin's aide Medinsky heads Russian delegation at talks with Ukraine held  via video link - Russian Politics & Diplomacy - TASS

“Rusya’nın Belarus’taki diplomatik heyetine liderlik eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yardımcılarından Vladimir Medinsky, Kremlin’in Ukrayna’nın başkentini daha fazla askeri baskı altında tutmak ve yerle bir olmasına izin vermek istemediğini, diplomatik müzakerelerde yol alınıncaya kadar, Kiev’in rahatlatılmasının amaçlandığını ve görüşmelerden sonuç alınamadığı takdirde yeni bir değerlendirmenin yapılacağını açıklamıştır.

Bununla birlikte, Rusya; Ukrayna’nın başkentine füze saldırılarına devam etmektedir. Ukrayna direnişine liderlik eden Başkan Zelensky’nin ele geçirilmesi dahil Rus özel kuvvetlerinin operasyonlarının sürdürülüyor olması, Rusların ne derece samimi olduklarına dair soru işaretlerinin gündemde kalmasına neden olmaktadır. Anlaşılan, Rus askeri birlikler çekilirken, Rus topçusunun atışları ve seyir füzeleriyle Kiev baskı altında tutulmaya devam edilecektir. Halihazırda, Kiev’de büyükçe bir alışveriş merkezinin vurulmuş olmasına ve çok sayıda binanın Rus saldırılarından etkilenmiş olmasına rağmen, çoğunlukla Rusça konuşulan bölgesel merkezler olan Kharkiv ve Mariupol’e nazaran Ukrayna’nın başkentinin sapasağlam olduğu iddia edilebilir”.

VİDEO | Zelenski milletvekillerinin önünde: Avrupalı ​​olduğunuzu  kanıtlayın, Ukrayna'nın AB üyesi olmasına izin verin - Özgür Basın

Zelensky Avrupalıları Acele Etmeye Davet Ediyor:

“Rus geri çekilmesi, halihazırda yüksek seviyede seyreden Batı desteğinin azalmasına ve ‘savaşın bittiğine’ dair bir havanın oluşmasına neden olabilir korkusu Zelensky yönetimince paylaşılmaktadır” şeklinde konuşan (STRASAM) Başkanı Dr. Hüseyin FAZLA,  Kiev civarındaki geri çekilmenin, Ukraynalılara silah transferini sınırlamak için Rusların yaptığı bir aldatma manevrası olduğunun Zelensky tarafından iddia edildiğini hatırlattı.

MIG-29 nasıl bir uçaktır? – Sözcü

Geçtiğimiz hafta sonunda NATO ülkelerine hitaben yaptığı konuşmada Zelensky’nin, Batı’yı Ukrayna’ya tank, füze savunması ve gemisavar silahları göndermek için çok yavaş hareket etmekle suçlayan ifadeler kullandığını açıklayan Dr. Hüseyin FAZLA, “Bunu doğrularcasına, Biden yönetimi, Sovyet döneminden kalma Polonya’nın elindeki MiG-29 savaş uçaklarının doğrudan Ukrayna’ya transfer edilmesini şimdilik uygun bulmamıştır. SACEUR Orgeneral Wolters da, ABD’nin henüz Rus tanklarını devre dışı bırakmada etkili olabileceği düşünülen taktik (Switchblade tipi) insansız hava araçlarını vermediğini açıklamıştır” dedi.

ABD: Rus tankları Lazkiye'ye geldi - BBC News Türkçe

Dr. Hüseyin FAZLA, bu arada Rusların, taktik geri çekilme ile kazanmayı umdukları zaman zarfında harekât bölgesinde tanklarının tanksavar füzelere karşı savunmasını artırmak için çaba harcamayı planlıyor olabileceğini belirterek, Amerika tarafından sağlanan Javelin tanksavar füzeleri ve Ukrayna’ya sağlanan benzer İngiliz silahlarından gelebilecek saldırılara açık hale gelen Rus tanklarının mukavemetlerinin artırılmasına olan ihtiyacın tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığını ve Rus teknolojisinin bu silahlara karşı sahada tedbir geliştirmesi veya bu silahlara karşı koyabilecek modern tanklarını sahaya sürmesinin beklenebileceğini ifade etti..

Stratejik Araştırmalar ve Analiz Merkezi’nin (STRASAM) kurucusu Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Dr. Hüseyin FAZLA, sonuç olarak, ister taktik nedenlerle isterse Ukraynalıları Rus isteklerine yakın bir anlaşmaya imza atmaya zorlamak adına başlatılan Kiev bölgesindeki geri çekilme eyleminin, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın temposunu düşürdüğünü ve genel bir rahatlama getirdiğinin altını çizdi.

Dr. Hüseyin FAZLA, “Üstelik, savaşın biteceğine dair umutları da artırmıştır. 35 gün sonra ilk kez Ukrayna’da barış umutları yeşermiş, özellikle Kiev sakinleri yeniden günlük hayatlarına dönmenin keyfini yaşamaya başlamışlardır. Bu durum ne kadar sürer bilinmez ama savaşın kısa sürede bitmeyeceği bilinmekte” olduğunu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Dr. Hüseyin FAZLA,

Emekli Hava Pilot Tuğgeneral. 1988-2013 yılları arasında Hava Kuvvetlerinde savaş pilotu (F-5, F-104, F-16) ve komutan / proje subayı / şube müdürü / daire başkanı olarak görev yaptı. Toplam 6 yıl NATO’da yurtdışı daimi görevlerde bulundu. Kendi isteğiyle emekli olup, bir yıl Pegasus havayollarında uçtu (B737-800NG). Takiben 2021 Şubat sonuna kadar TUSAŞ’ta Uçuş Başkanı olarak yöneticilik ve pilotluk (Hürkuş) yaptı. Yüksek Lisansını Uluslararası İlişkiler (İstanbul Üniversitesi) ve Kamu Hukuku (Dicle Üniversitesi) alanlarında yaptı. Doktorasını Siyaset Bilimleri ve UA İlişkiler (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) alanında tamamladı. Halihazırda havacılık danışmanlığı yanında serbest yazar ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. STRASAM’ın kurucusu/direktörüdür.

huseyinfazla65@gmail.com

[UHA Haber Ajansı, 02 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.