ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ruslar Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında seferberliği yoğunlaştırıyor

Ruslar Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında seferberliği yoğunlaştırıyor
9 Ocak 2024
11
A+
A-

Bismillâhirrahmanirrahîm;

Ulusal Direniş Merkezi’nin 6 Ocak tarihli raporuna göre Ruslar, Ukrayna’nın güney bölgelerinde geçici olarak işgal edilen bölgelerde seferberliği yoğunlaştırıyor, yerel sakinlerden erkekler zorla cepheye götürülüyor.

 UHA / İnternational News Agency 

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUkrayna’dan Gazeteci Kadir Çurku’nun haberine göre, Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, “Güney Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında, Ruslar mümkün olduğu kadar çok erkeği harekete geçirmeye çalışıyor. Rusların giderek artan daha baskıcı önlemleri, ordu saflarına zorla seferber edilen erkekleri bulmayı amaçlıyor. Rusya Federasyonu Kuvvetleri seferberlik listelerine doktorları, öğretmenleri ve toplumsal işletmelerin çalışanlarını da dahil ediyor. Ayrıca, 17 yaşından büyük gençler de bu listelere dahil ediliyor. denildi.

Rusların işgal altındaki Herson Oblastı ve Zaporoje kentlerine yeni “askeri komiserler” konuşlandırdığı belirtiliyor.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı, “Düşman, hangi tarafta savaşırsa savaşsın, Ukraynalıların ölümünden çıkar sağlıyor. Bu nedenle işgalciler, ordularındaki Ukraynalıları topçu saldırıları için kullanıyor.” diye vurguladı.

Gazeteci* Kadir Çurku

***

Yazar hakkında

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte.ukrhaber.com sitesinin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 32 yıldır Kiev’de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.