ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Lavrov’dan Batı’ya suçlama: Ukrayna ile müzakereleri raydan çıkarmaya çalışıyorlar

Lavrov’dan Batı’ya suçlama: Ukrayna ile müzakereleri raydan çıkarmaya çalışıyorlar
6 Nisan 2022
761
A+
A-

MOSKOVA – UHA HABER / Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’yı, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereleri rayından çıkarmaya çalışmakla suçladı. Lavrov, Batı’nın bunu, Rus ordu güçlerinin Ukrayna’da savaş suçu işledikleri yönündeki histeri ile yaptığını iddia etti.

Kiev’in yanı sıra Batılı ülkeler, uluslararası medya kuruluşları tarafından toplanan görüntüleri ve tanık ifadelerini, Rusya’nın Ukrayna’nın Buça kasabasında savaş suçları işlediğine dair kanıtlar olarak tanımlıyor. Moskova ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor ve iddiaları, “canavarca bir sahtekarlık” olarak nitelendiriyor.

Batı’yı hedef aldığı suçlama ve iddialarına herhangi bir kanıt sunmayan Lavrov ülkesinin, Ukraynalı ve Rus temsilcilerin geçen hafta Türkiye’de bir araya geldiği ve ‘ilerleme’ olarak nitelendirdiği görüşmelerin hemen ardından ortaya çıkan ‘Buça suçlamalarının’ müzakere sürecini bozmak için zamanlanmış olduğuna inandığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir videoda konuşan Lavrov, “Sebebin, yürütülen müzakereleri kesmek için bir bahane bulma arzusu olduğu düşüncesindeyiz“ ifadelerini kullandı.

Rus Bakan, Moskova’nın, Ukrayna’nın silahsızlandırılması, Nazilerden arındırılması ve bu ülkedeki Rusça konuşanların korunması konusunda ısrar ettiğini, ancak Kiev’in bunların gerçek sorunlar olduğunu inkar ettiğini dile getirdi.

Yine Lavrov, herhangi bir kanıt sunmadan, Batı medyasının savaş suçu iddialarını yayınlamasının ardından Ukrayna’nın “müzakere sürecini tamamen kesmeye çalıştığını” ileri sürdü.

Rusya, Ukrayna’nın Buça kentinde çok sayıda sivilin ellerinin arkadan bağlanarak infaz edilmesi ve bazı toplu mezar görüntülerini “iyi planlanmış trajik bir gösteri” olarak nitelendiriyor. Uluslararası kamuoyu tarafından kınanan olayda Rus askerleri, Buça’da çok sayıda sivili infaz etmekle suçlanıyor.

[UHA Haber Ajansı, 06 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.