ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova Cumhuriyeti’nden haberler!

Kosova Cumhuriyeti’nden haberler!
24 Aralık 2023
10
A+
A-

Reklam

Kosova Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan, saygın, güvenilir, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu KosovaPort Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Ela KASAP, hafta içinde öne çıkan haberleri Türkiye’den kardeş yayın kuruluşu TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA) okurları için hazırladı.

UHA /  İnternational News Agency

İşte Gazeteci Ela KASAP’ın hazırladığı haber bülteni:

KTGD’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Kosova Türk Gazeteciler Derneği (KTGD), Türkiye’de terörle mücadele çerçevesinde yürütülen operasyonlarda kahraman Türk askerlerinin şehit düşmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

KTGD Yönetim Kurulu’nun başsağlığı mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nde teröre karşı verilen  mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda şehit düşen kahraman Türk askerlerine Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Aziz Türk milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 150’inci yılında Priştine’de düzenlenen programla anıldı.

Merhum Mehmet Akif Ersoy’un doğumunun 150’inci yılına ithafen ünlü sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez’in yazıp oynadığı “İstiklal Şairi” Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitleri ve Çanakkale Destanı’nı anlattığı tek kişilik oyunu “KORKMA” Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde TÜRKSOY ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Priştine halkı ile buluştu.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Kosova Meclisi KDTP milletvekili Fidan Brina Jılta, Yunus Emre Enstitüsü Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz, Yenilikçi Türk Hareket Partisi (YTHP) Genel Başkanı Ertan Simitçi  ve diğer davetli ile kalabalık seyircinin katılımıyla gerçekleşen programda konuşan Uluslararası Türk Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Yusuf Sait, Mehmet Akif Ersoy’un yeni Türkiye olarak adlandırılan süreçte en önemli figürlerinden biri olduğunu belirterek, nesillerin ve özellikle gençlerin örnek alması gereken en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu vurguladı.

Uluslararası Türk Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Yusuf Sait, “TÜRKSOY olarak Mehmet Akif Ersoy’u hem annesinin doğduğu Buhara’da, hem de Bakü ‘de andık. Daha sonra Türkçenin yaşaması ve yaşatılmasında Türkçemizin gelecek nesiller aktarılmasında ki en önemli kişilerden biri olması vesilesiyle Makedonya’da andık ve baba ocağı olan Kosova’da İpek’te de andık.” dedi.

(TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sait, Kosova’daki Türkçeyi ve medeniyetinin aynı zamanda Türk dünyasına taşımak, Türk dünyasındaki medeniyetin de Kosova’ya getirme gayret ve sahip oldukları büyük birikimleriyle bu organizasyonları yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Armata sinema salonunda düzenlenen programda usta oyuncu Ahmet Yenilmez yazdığı tek kişilik tiyatro oyunda sanatsal ve oyunculuk hünerlerini sergileyerek, Priştine izleyicisinin büyük beğenisi kazandı.

İstiklal Marşı’nın yazarı merhum Mehmet Akif Ersoy’un doğumunun 150. yıl dönümu vesilesiyle İstog’da panel düzenlendi.

İSTOG’DA MEHMET AKİF ERSOY PANELİ DÜZENLENDİ

İstiklal şairi” Mehmet Akif Ersoy paneline, KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Tunç Angılı ve Türk kurum temsilcileri katıldı.

Panelde, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve eserleri konuşuldu.

Düzenlenen panel kapsamında, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yıl dönümü anısına, Türk dil ve kültürüne sunmuş olduğu katkılar nedeniyle KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ‘ya hizmet madalyası takdim edildi.

Kosova Başbakanı Kurti: Radoiçiç Kosova’ya yönelik yeni bir saldırı hazırlığında.

Başbakan Albin Kurti, düzenlediği basın toplantısında, Çavuş Afrim Bunjaku’nun öldürüldüğü Banjska’da meydana gelen terör saldırısına ilişkin yeni ayrıntılar paylaştı.

Başbakan Kurti, ayrıca Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik yeni saldırılar planladığı konusunda da uyarıda bulundu.

Kurti, “Banjska’da kullanılan cephanelik, ABD’nin yaptırım listesinde yer alan bir şirkete aitti. Sahibi Milan Radoiçiç’e ait olan bu binanın şu anda yöneticisi, Hırvatistan, Bosna ve Kosova’daki savaşlara katılmış eski bir emekli Sırp albaydır. Bu şirketi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ziyaret etti. Radoiçiç, Kosova’ya yönelik yeni saldırı hazırlıklarını sürdürüyor. Teröristlere 2 bin euro maaş veriliyor, onun tesislerinde barınıyorlar. Saldırı planları ülkemizi istikrarsızlaştırmaya yöneliktir. Sırbistan teröristleri teslim etmek yerine onları yeni saldırılar için kullanıyor. Jarinje sınır noktasına yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Novi Pazar’daki bir otelde bir silah deposu mevcut. Banjska’daki terör saldırısında kullanılan silahların benzerleri burada saklanıyor. Terör bizim için bir meydan okumadır ama zafer kazanamayacaklar.” dedi.

Kosova ile Kuzey Makedonya arasında, ortak gümrük kontrolleri ve kara hudut kapılarının ortak kullanımı uygulamaya geçti.

KOSOVA VE KUZEY MAKEDONYA ARASINDA ORTAK SINIR KAPISI UYGULAMAYA GEÇTİ

Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Artan Grubi, Meclis’in dün ortak bir uygulama ve veri tabanı ile ortak bir kontrol noktasının kurulması yoluyla Kosova sınırının kaldırılmasını onayladığını duyurdu.

Grubi, “Açık bölge, genel kalkınmaya, karşılıklı tanınmaya, önyargıların yıkılmasına, iyi komşuluğa ve Avrupa’nın ortak ufkuna daha hızlı açılmaya katkıda bulunur” dedi.

Kosova’nın tek Türk belediyesi Mamuşa’da, Kosovalı Türk vatandaşlara yönelik vize muafiyeti bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

MAMUŞA’DA VİZE MUAFİYETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

KDTP Milletvekili Enis Kervan tarafından, Kosova Hükümeti ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına eden Avrupa Birliği Kosova Büyükelçisi Tomáš Szunyog da katıldı.

Mamuşalıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, “1 Ocak 2024 itibari ile vize muafiyeti başlayacak. Ancak bu AB ülkelerinde çalışma ve orada yaşamayı kapsamıyor. Vize muafiyeti sadece ülkelere ziyaret ya da transit geçiş imkanı sunmaktadır” dedi.

KDTP Milletvekili Enis Kervan, vize muafiyeti konusunda yapılan bilgilendirmelerin artık Türkçe de yayınlandığını söyledi. Kervan, “vize muafiyeti Kosova’daki Türkleri de ilgilendiriyor bu nedenle Mamuşa bizim için özel” dedi.

Avrupa Birliği Kosova Büyükelçisi Tomáš Szunyog ise, Kosova vatandaşlarını tebrik ederek, vize muafiyeti başarısının Kosova kurumlarının yoğun çalışmaları sayesinde sağlandığını söyledi.

Kosova Türk Gazeteciler Derneği’nin (KTGD) olağan seçim toplantısında Ercan Kasap, derneğin yeni başkanı seçildi.

KOSOVA TÜRK GAZETECİLER DERNEĞİ’NİN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Priştine’de toplanan Kosova Türk Gazeteciler Derneği (KTGD) Meclisi, derneğin çalışmalarını değerlendirdi.

Gerçek” KSS Derneği salonunda gazetecilerin katılımıyla gerçekleşen toplantı, vefat eden Kosovalı Türk gazetecilerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Ardından slayt gösterimi eşliğinde KTDG’nin şimdiye kadar yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği etkinlikler konusunda Dernek Başkanı İbrahin Arslan katılıcıları bilgilendirdi.

İbrahin Arslan konuşmasında, derneğin kuruluş amacı olan gazeteci haklarının korunması, gazetecilik şartlarının iyileşmesi, özgür haber alma hakkının korunması, Kosova’da Türkçe medyalarında çalışanların profesyonel eğitimlerinin teşviki, meslekte profesyonelliğin üst düzeye çıkarılması, Türk halkının olup bitenler hakkında objetif  şekilde haberdar edilmesi gibi hedeflerin gerçekleşmesi yönünde imkanlar dahilinde etkinlikler yapıldığını belirtti.

Kosova Türk Gazeteciler Derneği (KTGD)’nin Kosova’da  2008 yılında ilk defa 9 ülke gazetecilerinin katıldığı uluslararası konferansın yapılmasına imza attığını, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği’ne konuk olduğunu ve Kosova’da ağırladığını, Kuzey Kıbrıs merkezli Dünya Basın Konseyi’ne üye olmayı başardığını kaydeden Arslan, nüfus sayımı panelleri, anma toplantıları düzenleyerek, Türkiye, Kenya, Azerbaycan gibi ülkelerde önemli medya konferanslarında yer aldığını, birçok olumsuz gelişmelere  yazılı mesajlarla tepki gösterdiğini söyledi.

Meclis seçim toplantısında etkinlik raporu hakkında yapılan tartışmaların ardından 11 kişilik yeni Yönetim Kurulu oybirliğiyle seçildi.

[Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanlığı’na seçilen Ercan Kasap)

Meclis seçim toplantısının ardından toplanan ve Feride Zeynullah, Ekrem Safçı, Ercan Kasap, Enis Tabak, Güner Şaban, İbrahim Arslan, Raif Kırkul, Ensar İsmail, Agim Rifat Yeşeren, Reşit Hanadan ve Orhan Sait’ten oluşan 11 üyelik  yeni Yönetim Kurulu, oy çokluğuyla Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanlığı’na Ercan Kasap’ı seçti.

***

ELA KASAP (arşiv) | KOSOVAPORT - Kosovanın Haber Portalı

Gazeteci* Ela KASAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.