ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya NATO’nun tarihteki en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapıyor

Almanya NATO’nun tarihteki en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapıyor
17 Haziran 2023
15
A+
A-

ajle

Air Defender 23 Tatbikatı’na Türkiye dahil 25 NATO üyesi veya ortağı ülke katılıyor.

UHA / Europe İnternational News Agency

NATO Genç Profesyoneller Programı Başvuru Çağrısı - AB-ilan.comAlmanya’dan Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Muhabiri Luisa NEUBAUE’nin haberine göre, Almanya,  NATO’nun tarihteki en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapıyor.

250’den fazla hava aracının yer alacağı tatbikat nedeniyle bazı sivil hava ulaşım seferlerinin kesintiye uğrayacağı ve gürültü seviyesinin artacağı uyarısında bulunulmuştu.

Tatbikat hakkında bilgi veren Alman ve Amerikalı yetkililer, tatbikatı ittifak üyelerini ve Rusya gibi potansiyel hasımları etkilemeyi amaçlayan bir güç gösterisi olarak tanımlıyor.

NATOnun Air Defender 2023 tatbikatı başladı - Son Dakika Dünya Haberleri

En büyük katılım ABD’den

NATO üyesi bir ülkeye yönelik saldırıya yanıtın simule edileceği Air Defender 23 tatbikatına 25 ulustan 10 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı, tatbikata Türkiye adına katılacak olan 151’inci Filo Komutanlığı’na ait 3 adet F-16 uçağının, Merzifon’dan kalkarak Almanya’daki Schleswig Hava Üssü’ne ulaştığını duyurdu.

12-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim tatbikatına en büyük katılım 2 bin personel ve 100 hava aracı ile Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılıyor.

Amy Gutmann - Alchetron, The Free Social Encyclopedia

[ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmannsh]

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmannsh, tatbikat için “NATO’daki müttefik gücümüzün ilk müdahaleci olarak çevikliğini ve süratini şüpheye yer bırakmayacak şekilde gösterecektir” açıklamasında bulundu.

ABD Hava Ulusal Muhafızları Komutanı Korgeneral Michael Loh da yaptığı açıklamada, tatbikatın yalnızca NATO içinde değil, diğer müttefikleri ve ortakları ile koordinasyonu amaçladığına dikkat çekti.

NATO’ya üye olmayı bekleyen İsveç’in yanı sıra Japonya da tatbikata katılıyor.

“Tatbikat savunma amaçlı”

Uzun yıllardır planlanmakta olan tatbikat, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgali ile NATO’nun topraklarına karşı ciddi bir saldırı olasılığına karşı hazırlıklarını yoğunlaştırdığı bir döneme denk geldi.

Tatbikatla ilgili bilgi veren Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz “NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu ve bu toprakların her bir santimetresini korumak için hazırlıklı olduğunu gösteriyoruz.” dedi.

Markus Schreiber/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
[Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz Markus Schreiber/Copyright 2023 The AP. All rights reserved]

Ancak bunun örneğin Polonya ve Litvanya arasında Baltık Denizi kıyısındaki Rus toprağı Kaliningrad’a doğru uçuş yapmak anlamına gelmediğini belirten Gerhartz, tatbikatın savunma amaçlı olduğunu vurguladı.

Gerhartz ayrıca dev tatbikatın Avrupa’daki sivil havacılık üzerinde bazı olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekti.

Gerhartz “Sivil havacılık trafiğinde kısıtlamaların olduğunu biliyorum. Hava araçlarının gürültüsü konusunda ise uçtuğumuz yerlerde yüksek yoğunluk oluyor tabi.” şeklinde bilgi verdi.

Gazeteci* Luisa NEUBAUE

***

Yazar hakkında

Luisa-Marie Neubauer,  21 Nisan 1996 yılında, Hamburg/Almanya’da dünyaya geldi. Neubauer, 2016’dan beri ONE adlı sivil toplum kuruluşunun gençlik elçisi ve Alman İklim Aktivisti. Göttingen Üniversitesi (2015–2020), Marion Dönhoff High School (2014) ve Kingham Hill School’dan mezun oldu. Igor Levit – No Fear adlı filmde rol aldı. Neubauer’in, Gegen die Ohnmacht: Meine Großmutter, die Politik und ichadlı kitapları var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.