ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “Hekimler artık TUS sınavına girerken hayati öneme haiz branşları seçmiyorlar”

Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, “Hekimler artık TUS sınavına girerken hayati öneme haiz branşları seçmiyorlar”
18 Aralık 2023
17
A+
A-

Sağlık Bakanlığının Bütçesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi adına TBMM Genel Kurulunda konuşan Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Yakında Ameliyat Yapacak Doktor Bulamayacağız! ” dedi.

 UHA / İnternational News Agency  

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, TBMM'nin, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na seçildi - (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

[Prof. Dr. Mühip Kanko]

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiKocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, özellikle son günlerde basına yansıyan bilgilere göre özellikle yabancı ülkelerden getirilen (Ortadoğu ve Arap ülkeleri) yabancı öğrencilerin bazı hilekarlık yöntemleri kullanılarak ülkemizde özellikle taşra Tıp Fakültelerine kayıt edildiğini iddia etti.

Prof. Dr. Kanko, her yıl 3 milyon üniversite adayı arasında yüzde 1’lik yüzde 2’lik dilimlere girmek için zamanını, parasını, yaşantısını ailesine harcayan tüm gençlerimize çok büyük bir hararet ve haksızlık yapıldığı kanaatinde olduğunu açıkladı.

Yine sağlık bilimleri rektörlüğüne de seslenmek istediğini söyleyen Prof. Dr. Mühip Kanko, “5 Şubat 2021 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararla Suriye’nin Halep şehrinde bir tıp fakültesi kurulmuştur bunun amacı nedir? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Halep’te 1 tane Tıp Fakültesi açmıştır. Türkiye’de milyonlarca çocuğumuz yani 3 milyon çocuğumuz, ilk yüzde 1 ve yüzde 2’ye girip tıp fakültesine girmek isteyen bir sürü çocuğumuz ailesinden, zamanından, hayatından harcamasına rağmen tıp fakültesine giremediği hâlde işte böyle sahtekâr yollarla, yandaş yollarla birtakım insanlar tıp fakültesine yerleştirilmektedir. Halep’te bir devletin tıp fakültesi açması için gerçek neden nedir, bunun mutlaka açıklanması gerekmektedir. Bu tıp fakültesine girmek için neden mülakat yöntemi kullanıyorsunuz? Ülkemizde uzun dönemler çalışıp Tıp Fakültesini kazanamayan çocuklarımız var iken Tıp Fakültelerini neden yabancılara imkan tanıyorsunuz? “dedi. 

Tarihin hiç bir döneminde tıp eğitimi ve doktorluk mesleğinin maalesef bu güne kadar küçümsenip hafife alınmadığını dile getiren Prof. Dr. Kanko, bir de son dönemlerde Tıp Fakültesini bitirmiş doktorlarımızın tercihlerinden bahsetmek istediğini belirterek şunları söyledi:

“Hekimler artık TUS sınavına girerken büyük cerrahi diye söz ettiğimiz acili olan hayati öneme haiz branşları seçmiyorlar. Örneğin bağırsağınız patlamış acile gittiğinizde genel cerrah yok sadece cildiye uzmanı var diye bir tabloyla karşılaşma ihtimalimiz var… 

Bunun nedenleri nedir acaba biliyor musunuz?  

Şiddete maruz kalma, uzun ve yorucu çalışma saatleri, hekime şiddet barbarlığı, hekim aleyhine çalışan malpraktis yasasıdır. Eğer hekime şiddeti ve malpraktis yasasını etkin ve uygun duruma getirmezseniz inanınki yakında kalp ve beyin ameliyatı yapacak doktor bulamayacaksınız” dedi.  

Kış Saati İnadınızdan Vazgeçin! Çocukların ve Ailelerin Psikolojisini Bozdunuz!   

Kanko konuşmasının devamında; “Bir de ısrarla inatla savunduğunuz yaz ve kış saati uygulamasına gelmek istiyorum.  

Bu uygulama kaldırıldığı için kışın okula giden küçücük çocuklar zifiri karanlıkta kalkıp okula ve aileleri işe gidiyorlar.  

Bir hekim olarak çok merak ediyorum. Hiç bu küçücük çocukların psikolojisini düşüyor musunuz? Sabahın kör karanlığında işe ve okula gitmek psikolojik sıkıntı yaratmaktadır. 

Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan antideprasan ilaç kullanımındaki artış ekonomik sorunların yanı sıra, güneşi görmeden yola çıkan insanların yorgun ve mutsuz ruh halinden kaynaklanmaktadır.  

2021 den 2022 yılına kadar kullanılan antideprasan ilaç onarı 2 milyon oranında artmıştır. İşte bu rakamların daha anlaşır olması için bu inattan vazgeçip saat uygulaması eski durumuna getirilmelidir.  

Bir de halkın sağlığını bozan gıda maddeleri var, bu gıda maddeleri tansiyon, şeker, kalp, alerji gibi birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bu konuda neden adım atmıyorsunuz? Acaba insanlar hasta olsun da tedavi edelim diye bekleyen uluslararası ilaç kartellerinin amacına hizmet etmiş olmuyor musunuz?” 

Şimdi Sayın Bakana Birkaç Soru Sormak İstiyorum. 

1. 2021 Aralık Tarihinde Yaptırdığınız Türovak Aşısının Akibeti Ne Olmuştur? Depolarda Ne Dar Türkovak Aşısı Vardır Ve Bunların Son Kullanma Tarihi Ne Zaman Dolmaktadır. Bu Tarihi Geçmekte Olan Aşıların Bazı Afrika Ülkelerine Gönderildiği Veya Gönderileceği İddaları Doğru Mudur? 

2.39 Branş Da 1 Milyona Yakın Sağlık Çalışanı Aylardır Atanmayı Bekliyor, Atanamayan Sağlıkçıların Feryadının Sayın Bakan Tarafından Duyulmasını Umut Ediyorum.  

Özellikle Sağlık Yöneticiği Olmak Üzere Orta Öğretim, Sağlık Memurluğu Fizik Tedevi Teknikerlerinin, Laborantların Atanmaları Konusunda Verilmiş Çok Söz Olmasına Rağmen Atamaları Yapılmamıştır. Bu Konuda Bir Planlamanız Var Mıdır?  

Cerrahi Anastesi Teknikerleri, Servis Yoğun Bakım Hemşireleri, Acil Tıp Teknisyenleri, Optisyenler, Ağız Ve Diş Sağlığı Teknikerleri, Diyaliz Teknikerlerin Atamaların Yapılmasını Düşünüyor musunuz?  

3.Tıpta Uzmanlık Sınavında Sık Sık Basına Yansıdığı Şekilde Yoğunlukla Çocuk Sağlığı Genel Cerrahi Kadın Doğum Gibi Branşlar Başta Olmak Üzere 10 Branşta Kadrolar Boş Kalmıştır Yani Tercih Edilmemiş Bu Konuda Çözüm Önerileriniz Nedelerdir?  

4.Bir Diğer İstek Özel Veya Kamuda Çalışan 15 Yıl Ve Üzeri Hizmeti Olan Tüm Hekimlere Ayrım Yapmadan Yeşil Pasaport Vermek Gibi Bir Planınız Var Mı? 

5.Hekimlerin Aldıkları Toplam Ücretin İçindeki Performans Miktarını Olabildiğince Azaltarak Emekliliklerine Yansıyabilecek Bir Ücretlendirme Politikası Gerilmesi Yönünde Bir Çalışmanız Var Mıdır?   

Özellikle, biliyorsunuz ki yoğun bakım ihtiyacı olan her yerde bu ihtiyaç var. Yoğun bakım ihtiyacı her gün başımıza gelen bir problem ve maalesef hastalar bazen 300-400 kilometre ilerideki yerlere gönderilmek zorunda kalıyorlar. Yoğun bakım ihtiyacının her bölge için ayrı ayrı değerlendirilip ortaya çıkarılması lazım.  

 Özellikle, diş tedavileri… Diş tedavileri için iki yıl sonraya gün veriliyor. Hastaya ayakta yazılan reçeteler üzerinden yüksek katkı payı alınıyor ve uygun bir fiyatlandırma yapılmadığı için ithal edilen ilaçlar bulunamıyor ve hastalıklar kronikleşiyor” ifadelerini kullandı.  (TBMM)

 Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.