ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:18 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
09:02 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
08:21 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
00:56 Selçuk Bayraktar: Tam bağımsız bir Türkiye için Milli Teknoloji Hamlesi
00:55 Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,
00:55 CHP Lideri Özgür Özel: “Türkiye’den Birileri Kıbrıs Seçimlerini Manipüle Etmeye Kalkarsa Karşısında CHP’yi Bulacaklar”
00:47 Trump’tan Biden’ın çekilme kararına ilk yorum: ‘Sahtekar Joe zaten başkan olmaya uygun değildi’
00:45 Demiryollarında elektrikli dönüşüm
00:38 Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu 2 basamak arttırarak B1’e yükseltti
00:35 Hayvan hakkı savunucuları: Yasayı sokakta biz yazacağız!
00:34 Türksat 6A ilk kez antenlerini açtı
00:30 CHP Lideri Özgür Özel: “Türkiye’den Birileri Kıbrıs Seçimlerini Manipüle Etmeye Kalkarsa Karşısında CHP’yi Bulacaklar”
00:28 Trump, politikacıların Van Gogh’u, Devrimcilerin Che Guevara’sı mı olacak?
00:27 Suriye ve Irak’ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi
00:17 5 Soru: 15 Temmuz Darbe Girişimi -II-
00:10 TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta!
00:02 ABD seçimleri: Biden, başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı
00:54 ABD, İsrail ve Filistin Refah Sınır Kapısını Görüştü
00:54 Bakan Kacır: Çözüm teknolojide tam bağımsızlık hedefiyle Milli Teknoloji Hamlesi
00:41 Uluslararası Koalisyon güçleri, Suriye’nin doğusunda Fırat Nehri boyunca gözetleme kuleleri kurdu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Kıbrıs Yeni Bir Müzakereye Zorlanıyor

Kıbrıs Yeni Bir Müzakereye Zorlanıyor
24 Mayıs 2024
7
A+
A-

Milli çıkarları savunurken 2 konu hata kaldırmaz:

1- Milli savunmayı ve güvenliği ilgilendiren konular

2- Milli çıkarların ve hakların korunması ile ilgili dış politika konuları

Bu iki konuda hata yapılırsa mutlaka ağır bir bedel ödenir…

UHA / İnternational News Agency

Sabahattin İsmail arşivleri - Kıbrıs ArenaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) basını ve siyasetinin önde gelen isimlerinden Kıbrıslı Türk Gazeteci – Yazar Sabahattin İsmail, kaleme aldığı, “Kıbrıs Yeni Bir Müzakereye Zorlanıyor” başlıklı yazısında, “Ne yazık ki, 5 ay önce, milli dava Kıbrıs konusunda, durup dururken bir hata yapıldı” diyor.

Gazeteci – Yazar Sabahattin İsmail, kaleme aldığı, “Kıbrıs Yeni Bir Müzakereye Zorlanıyor” başlıklı yazısının detayı şöyle:

Sanki bunca yıllık görüşme sürecinde Rum yönetimiyle hiçbir konuda “ortak zemin” olmadığı defalarca kanıtlanmamış gibi, “görüşmelerin başlaması için ortak zemin olup olmadığını araştırmak” üzere, BM Genel Sekreteri’nin bir “ŞAHSİ TEMSİLCİ” atamasına onay verildi.

Nikos Hristodulidis: Vatandaşlık başvurularını inceleyeceğizOysa bu, Crans Montana görüşmelerini berhava eden Rum yönetimi başkanı Hristodulidis’in talep ettiği bir husustu. Amacı da bizi masaya bağlayarak, KKTC’NİN TANINMASINI önlemekti…

Bu hata şimdi ayağımıza dolandı ve durup dururken başımıza dert açtığımız kanıtlandı.

Bu kanala girilirse çıkılamayacağı” yönündeki endişelerimize verilen yanıt “Holguin’in görev süresinin 6 ayla sınırlı olacağı ve yetkisinin sadece ortak zemin olup olmadığını araştırmakla sınırlı olduğu, görüşme dayatması yapmayacağı” şeklindeydi…

6 AY ÖNCE ÖNGÖRMÜŞTÜM

Oysa, 50 yıllık müzakere süreci deneyimlerimizden bunların Cenevre Görüşmeleri Kıbrıs'ta Neyi Değiştirdi?olacağını 6 ay önce görmüş ve  “6 aylığına dahi olsa ŞAHSİ TEMSİLCİ atanmasına asla onay verilmemesi gerektiğini, aksi halde hiç gereği yokken başımıza dert açacağımızı, doğru olanın 27-29 Nisan 2021’de Cenevre’de yapılan gayrı resmi 5+1 konferansında BM’ye verdiğimiz 6 maddelik önerimizde ısrar etmek olduğunu” defalarca vurgulamıştım.

Atanacak temsilcinin görev çerçevesi dışına çıkıp  bize dayatmalar yapacağını, kendimizi emperyalist baskılara açık hale getireceğimizi, şahsi temsilcinin BM, ABD, AB, İngiltere desteği ile bize baskı yapmaya çalışacağını, içimizdeki federasyoncuları kışkırtıp üzerimize geleceğini ve görev süresi dolunca yeni bir 6 ay uzatma için dayatacaklarını, bu tuzağa düşmememiz gerektiğini, o nedenle egemen eşitlik ve eşit uluslararası statümüz teyit edilmeden hiçbir görüşmeye oturmamamız gerektiğini vb….” o günlerde çok yazmıştım

Excanciller María Ángela Holguín, designada nueva enviada de la ONU en Chipre - cvnoticiastvHEPSİ GERÇEKLEŞTİ

Ne yazık ki, hepsi gerçekleşti:

1- Guterres’in şahsi temsilcisi Holguin, yetkisinin “görüşmeler için ortak zemini olup olmadığını araştırmak ” olduğunu unutarak, ortak zemin olmadığı halde, görüşmelerin başlatılması için baskı yapmaya başladı. 3’lü/5’li görüşme dayatması yapıyor.

2- Üstelik bu önerisini federasyoncu partilere, siyasilere ve FONLADIKLARI medya ile besledikleri TC/KKTC KARŞITI İŞBİRLİKÇİ, İLİŞİK gazetecilere sızdırarak, onları baskı için kullanmaya başladı. Bu, sadece haddini aşmak değil, aynı zamanda terbiyesizliktir.

3- Holguin, TC/ KKTC‘ye, kışkırttığı “sivil toplum örgütlerinin görüş ve taleplerini dikkate alın” çağrısı yapacak kadar yetkisini ve haddini aşarak diplomatik kuralları çiğnemiştir.

4- Adaya her gelişinde sadece federasyoncu partilerle, Rum sevicilerle ve FONLANAN, BESLEME, İLİŞİK dernek, sendika, iki toplumlu guruplarla görüştü, onları kışkırttı, görüşmelerin başlaması için sokağa inmeye ve baskı yapmaya teşvik etti. Ama, Federasyon karşıtı, iki devletli çözümü savunan parti, dernek ve kişilerle görüşmekten ısrarla kaçtı, halk arasında ayırımcılık yaptı .

5- Görev ve yetki sınırını aşarak Rum destekçisi ABD, AB, İngiltere, Yunanistan’a ardı ardına geziler yaptı ve bize baskı yapmalarını istedi. Onları arkasına alarak, ortak zemin olmadığı halde, görüşmelerin başlaması için baskı yapmaya devam ediyor

Antonio Guterres Kıbrıs için 'şahsi temsilci' atadı: Görev yetkilerini doğrudan kendisi verecek | Dünya HaberleriOysa Holguin, Guterres’in “ŞAHSİ TEMSİLCİSİ olarak atanırken, GÖREV VE YETKİSİNİN, SADECE GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASI İÇİN ORTAK ZEMİN OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRMAK” olacağı belirtilmişti.

Bu şekilde içimizi karıştırma ve emperyalist güçleri üzerimize kışkırtma yetkisi yoktu…

Yaptığı yüzsüzlük ve çizmeyi aşmaktır.

6 ay önce tahmin ettiğimiz gibi görev çerçevesine sadık kalmadı…

Yapılan hata sonucu başımıza dert açtık, onu başımıza bela ettik.

NE YAPMALI?

Bundan ders alarak şu önlemler alınmalıdır;

1-   Holguin’in görev süresinin 6 ay daha uzatılması ASLA kabul edilmemelidir

2- Nisan 2021’de sunduğumuz iki devletli çözüm önerimizden asla geri adım atılmamalıdır. Egemen eşitliğimiz, eşit uluslararası statümüz kabul edilmeden ve insanlık dışı ambargolar kaldırılmadan hiçbir görüşme sürecine girilmemelidir

3- Holguin’e tuttuğu yanlış yoldan dönmesi, yetki sınırları içinde kalması ve ortak zemin olmadığı halde 3’lü, veya 5’li görüşme israrından vaz geçmesi gerektiği kesin ifadelerle söylenmelidir

4- 6 aylık görev süresini tamamladığı zaman, BM temsilcisi Arthisari’nin KOSOVA için yaptığı gibi “TARAFLAR ARASINDA HİÇBİR ORTAK ZEMİN OLMADIĞINI VE ARTIK KKTC ÜZERİNDEKİ AMBARGOLARIN KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ” vurgulayan bir rapor yazıp BM Güvenlik Konseyi’ne sunması talep edilmelidir.

Dilerim yapılan yanlışın başımıza açtığı dertlerden ders alınır ve bu tür gereksiz diplomasiyle zaman kaybedileceğine, tüm enerjimiz ve zamanımız, KKTC ‘nin TANINMASI için harcanır.

Sabahattin İsmail arşivleri - Kıbrıs Arena

Sabahattin İSMAİL, Gazeteci – Yazar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.