ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu Valisi Meftun Dallı’dan Pompeiopolis vurgusu!

Kastamonu Valisi Meftun Dallı’dan Pompeiopolis vurgusu!
7 Aralık 2023
23
A+
A-

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Pompeiopolis Antik Kenti’nin bulunduğu Taşköprü ilçesini sosyal medya üzerinden duyurdu.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in taskoprupostasi.com’dan aktardığı Ünal TOPUKSUZOĞLU’nun haberine göre, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Pompeiopolis Antik Kenti’nin bulunduğu Taşköprü ilçesini sosyal medya üzerinden duyurdu.

"Bölgenin geçmişteki gücünü göstermesi açısından önemli bir kent"

Vali Meftun Dallı, paylaşımında, “Taşköprü ilçemizde konumlanan ve uzmanlar ile arkeologlar tarafından Efes Antik Kenti ve Gaziantep Zeugma’ya benzeyen Pompeiopolis Antik Kenti” olarak tanımlanan Pompeiopolis Antik Kenti’yle ilgili bir video ekledi.

Pompeiopolis Antik Kenti

Kastamonu’nun Taşköprü İlçe merkezinin Zımbıllı Tepe mevkisinde yer alan tarihi Paflagonya bölgesinin başkenti Pompeiopolis, M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia (Paflagonya) Eyalet Merkezi olarak kuruldu.

Pompeiopolis antik kentteki ilk kazılar, 1983-1994 yılları arasında Kastamonu Arkeoloji Müzesi denetiminde gerçekleştirilen yüzey kurtarma çalışmalarını içeriyor.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki Pompeiopolis Antik Kenti’nde villa ve tiyatro yapılarının kazı çalışmaları çok uluslu bir ekiple tamamlanmaya çalışılıyor.

Kazılara bir süre ara verildikten sonra, 2013 yılında tekrar başlandı ve 7 yıl süren arkeolojik çalışmalar ve bölgedeki araştırma kazıları kapsamında, tiyatro, odeion, arşitrav bloğu gibi birçok mimari eserin antik kent envanterine eklenmesini sağladı.

Roma döneminde yayıldığı alan bakımından Anadolu’nun en büyük kentlerinden biri olan Pompeiopolis Antik Kenti’nde, 2006 yılında başlatılan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kastamonu Müze Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesinin desteğiyle devam ediyor.

latife-summerer-914x914.1jpg

Antik kent Pompeiopolis’in arkeolojik kazı çalışmaların Başkanlığını, Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer tarafından yürütülüyor.

valimeftundallı

Gazeteci* Ünal TOPUKSUZOĞLU

https://www.taskoprupostasi.com/vali-meftun-dallidan-pompeiopolis-vurgusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.