ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kanser tedavisinde kullanılan ve başarılı olan Dostarlimab ilacı hakkında ne biliyoruz?

Kanser tedavisinde kullanılan ve başarılı olan Dostarlimab ilacı hakkında ne biliyoruz?
8 Nisan 2024
4
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Rektum kanseri tümörlerini tok eden ‘Dostarlimab’ ilacı hakkında ne biliyoruz?

UHA / İnternational News Agency

İki gün önce araştırmacılar, Dostarlimab ismi verilen ve rektum kanserinin tedavisinde etkili olduğu kanıtlanan ilacının başarısını duyurdu.

ABD’de rektum kanserli 12 hasta üzerinde denenen ve tedavi sonrası fizik muayene, endoskopi, PET veya MRI taramalarında hastalığa dair hiçbir belirtiye rastlanılmadığı belirtilen bir klinik deney yapıldı.

Dostarlimab’ı kim üretiyor?
Dostarlimab, 2019 yılında ilaç şirketi GlaxoSmithKline tarafından satın alınmadan önce ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir biyoteknoloji şirketi olan Tesaro tarafından geliştirildi. Dostarlimab Jemparli markasıyla biliniyor.

Hangi teknolojiyi kullanıyor ve nasıl çalışıyor?
The Independent gazetesine göre, ilaç bir monoklonal antikor. Bu terim koronavirürüsü hastalarını tedavi etmek için çeşitli nomoklonal antikorlar ortaya çıkmasıyla son iki yılda yaygın olarak bilinir hale geldi. İlaç daha çok PD-1 adı verilen kanser hücrelerinde yer alan proteini engelliyor.

İlaç, bağışıklık sisteminin tümörleri tanımasına izin vererek yok olmasını sağlar. 2021’in başlarında kanser tedavisinde kullanılmak üzere ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde rektum kanseri olan hastalarda yapılan çalışmalarda ise tüm hastaların iyileşmesine katkı sağladı.

Fiyatı nedir?
New York Times’a göre, tek doz “dostarlimab”ın fiyatı 11 dolar.

Yan etkileri neler?
Bir uzman tarafından verilen ilaç 30 dakika boyunca damara yavaş yavaş enjekte ediliyor. Mide bulantısı, ateş, titreme, kızarma, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma olası yan etkilerinden.

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.