ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kadına yönelik şiddetle mücadelede medyanın rolü

Kadına yönelik şiddetle mücadelede medyanın rolü
19 Haziran 2021
508
A+
A-

UHA HABER / TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu, medya temsilcilerini dinledi. TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan, “Kadına karşı şiddeti toplumu tehdit eden bir mesele olarak görüyoruz” dedi.

Meclis’te kadına yönelik şiddetle mücadelede medyanın rolü gündemdeydi.

TBMM Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyonu Başkanı Öznur Çalık, “Geniş kitlelerde çok önemli yeri olan medyanın kadına yönelik şiddeti haberleştirirken sahip olduğu sorumluluğu dikkate alarak özenli bir haber dili kullanması hepimizin en önemli temennisi” dedi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması için kurulan komisyon, habercileri ağırladı. Haber kanallarının temsilcileri, şiddet haberlerine ilişkin bakış açılarını anlattı.

“Kadına karşı şiddeti toplumsal tehdit olarak görüyoruz”

TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan, milletvekillerine ayrıntılı bir sunum yaptı. Kadına yönelik şiddet haberlerinde TRT Haber’in hassasiyetinin altını çizdi.

Yahya Bostan konuşmasında şunları aktardı:

“Gazeteciler, psikologlar, medya yöneticileri, sosyologlar, kadın aktivistleri, kadın örgütlerinin içerisinde olduğu beraberce hazırlanmış bir el kitabına, bir rehbere, etik ilkeler manzumesine, tırnak içerisinde bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. TRT Haber meseleye nasıl bakıyor? Biz bu konuda çok hassasız. Kadına karşı şiddeti, toplumu tehdit eden bir mesele olarak görüyoruz. TRT Haber’e kadına karşı şiddet olaylarını duyurmada, işlemede, kamuoyuna aktarmada çok hassas bir görev düştüğüne inanıyoruz. Bu konuda yaptığımız yayınlar da var.”

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Komisyonun hazırladığı rapor kamuoyu ile paylaşılacak

Komisyon, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin belirlenmesine yönelik farklı paydaşları da dinleyecek. Bu çalışmalar ışığında hazırlanacak rapor, ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacak.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 19 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.