ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hyllarima antik kentindeki arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor…

Hyllarima antik kentindeki arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor…
29 Ocak 2023
1.626
A+
A-

Muğla Valiliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Kavaklıdere Belediyesi işbirliğiyle geçtiğimiz 2022 yılı Mart ayı itibariyle Muğla’nın Kavaklıdere İlçe Derebağ Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Hyllarima antik kentindeki arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın haberine göre, Hyllarima bölge yerleşimleri arasında kalıntıları korunarak bugüne ulaşmış ender kentlerden biri.

Marsyas (Çine Çayı) ve Harpasos (Akçay) Vadileri arasında dağlık bir alanda yer alan kent, Menderes vadisini İç Karia ve oradan da kıyı kesimlere bağlayan önemli bir geçiş noktası üzerinde yer alıyor.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Kentteki ilk yerleşimin tarihi Hitit döneminden yaklaşık 3500-4000 yıl önce kadar gitse de günümüzde ayakta kalan yapılar Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerine ait.

Yaklaşık 2 km uzunluğunda surlarla çevrilmiş Hyllarima yerleşiminin doğu yarısı, savunması kolay bir kaya kütlesi üzerinde yer alıyor.Kentin bu bölümünde Aphrodisias yönüne açılan Doğu Kapı ve buradan tümülüs (kahraman mezarı), bouleuterion (meclis binası) ve agoraya (pazar yeri) ulaşan doğu-batı yönlü ana cadde, batı bölümünde anıtsal teras duvarları ve gerisindeki yapı kalıntıları bulunuyor.

Kentin orta bölümü tiyatro, bouleuterion (meclis binası), agora (pazar yeri) gibi önemli kamu yapılarına ayrılmış olup, Batı yarısında ise konut alanları yer alıyor.

Bir açık hava görseli olabilir

Nekropol alanı (mezarlık alanı) ise kentin güneydoğusunda yerleşik olup, Sur duvarları ve anıtsal teras duvarlarında kullanılan taşlar, doğrudan yerleşimin bulunduğu bölgeden temin edilmiş, anıtsal yapılarda kullanılan mermerlerin ise kentin doğusundaki mermer ocaklarından getirildiği anlaşılıyor.

[UHA Haber Ajansı, 29 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.