ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazze… Kan… İsrail… Ve Türkiye’nin tutumu!

Gazze… Kan… İsrail… Ve Türkiye’nin tutumu!
11 Ekim 2023
90
A+
A-

SABAH Gazetesi köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, kaleme aldığı “Gazze… Kan… İsrail… Ve Türkiye’nin tutumu!” başlıklı yazısında, “Öylesine kanlı ve çetrefilli bir tarihi var ki… Rasyonel değerlendirmeler kadar komplo teorileri de taraftar buluyor” diyor.

UHA / İnternational News Agency

Okan Müderrisoğlu kimdir? - Yeni AkitOkan Müderrisoğlu yazısında, İslami Direniş Hareketi Hamas‘ın askeri kanadını oluşturan İzzeddin el- Kassam Tugayları’nın “Aksa Tufanı” adı altında İsrail’e başlattığı saldırının hem bölgesel hem de küresel ölçekte şok etkisi yarattığına dikkat çekiyor .

Bu, öyle bir denge ki

Uluslararası toplumun ezici çoğunluğunun Hamas’ı terör örgütü olarak kabul ettiğini yazan Müderrisoğlu, “Örneğin İsrail-Filistin sorununa ilişkin iki devletli çözümü destekleyen Avrupa Birliği de (AB) Hamas’ı 2001 yılında terör örgütleri listesine dahil etti” diyor.

Türkiye ise

Okan Müderrisoğlu, Türkiye’nin bir dönem Filistin’de seçimleri kazanan ama iktidara gelmesi engellenen Hamas’ın siyasi hareket olarak mücadele vermesinin ve silahlı siyaseti bırakmasını teşvik ettiğini dile getiriyor.

Filistin lideri Mahmud Abbas Cezayir'de

Ancak

SABAH Gazetesi köşe yazarı Müderrisoğlu, Batı Şeria’daki Mahmut Abbas yönetiminin Hamas’a bakışının İsrail’in tutumunu aratmadığı için Filistin’de siyasi ve toplumsal birliğin kurulamadığına dikkat çekiyor.

Filistin 1967 öncesi sınırı istiyor | Fortune Turkey

Bu arada İsrail

İsrail’in, işgal ettiği topraklara sistematik olarak Yahudi yerleşimcileri taşıdığını yazan Okan Müderrisoğlu, Filistinlilerin kalan topraklarının güç kullanılarak ellerinden alındığını ve buna direnenlerin, İsrail devletinin bilinçli politikaları ile ya tutuklandığını ya da öldürüldüğünü anlatıyor.

***

“Gelinen aşamada, ciddi bir ikilemle sınamaya tabi tutulmak isteniyoruz” diyen Okan Müderrisoğlu, “Bir tarafta devlet terörü, diğer tarafta meşru müdafaa görünümlü örgüt terörü!” olduğunu aktarıyor.

Fanatik Yahudiler yine Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi - Türkiye Gazetesi

“İsrail’in şiddete dayalı Filistinlileri tasfiye politikası elbette İslâm âleminde ve Arap toplumlarında onarılmaz tahribatlara yol açıyor” diyen Müderrisoğlu, yazısına şöyle devam ediyor:

“Bilhassa… İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa‘ya aşırılıkçı Yahudilerin saldırıları, Kudüs’ün kutsallığını zedeleyen ve bitmek bilmeyen pervasızlıklar, Müslüman Türk insanını da derinden sarsıyor.

Bugün… İnanç temeli üzerinde yükselen tepkiler, duygu yüklü kızgınlıklar, İsrail’in kalıcı barışa yanaşmayan güvenlikçi ve acımasız yöntemleri ile birlikte harmanlanıyor”.

İsrail’in bu coğrafyada “varoluş” tezi ile kamufle etmeye çalıştığı “Siyonist emelleri” çatışmaların kaynağı olmaya devam ettiğini dile getiren SABAH Gazetesi köşe yazarı Müderrisoğlu, “İsrail, BM kararları çerçevesinde 1967 sınırlarını esas alan, başkenti Doğu Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti’ni kabul eder mi? Veya… “Vaat edilmiş topraklar” hayali ile yanıp tutuşan Siyonizm, hakiki manada barışı ister mi? İşte bütün mesele burada!” diyor.

Türkiye Filistin sürecinde Mısır'ın yerini alabilir mi? - Al-Monitor: Independent, trusted coverage of the Middle East

Okan Müderrisoğlu, son yaşanan hadiselerin ardından Türkiye’nin tutumunu şöyle sıralıyor:

 Şiddetin ve gerilimin tırmandırılmaması çağrısı,
 Çatışmaların bölge geneline yayılması riskine değinmesi,
 Sivil kayıplardan endişe duyması,
 Ve tarafları itidale davet etmesi bir klişeden ibret değildir.

Türkiye

Türkiye’nin, İsrail’le normalleşme arayışına karşın Filistin davasını savunduğunu yazan Müderrisoğlu, “Türkiye, iki devletli çözümü önemsemektedir. Mescid-i Aksa’nın statüsüne ve maddi-manevi dokunulmazlığına odaklanmaktadır” diye hatırlatıyor.

İsrail, Gazze'yi vurdu: 24 Filistinli hayatını kaybetti

Böyle olduğu içindir ki

SABAH Gazetesi köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, kaleme aldığı “Gazze… Kan… İsrail… Ve Türkiye’nin tutumu!” başlıklı yazısını şu sözlerle noktalıyor:

“Çatışmaların kontrol altına alınması, esir takası, arabuluculuk ve barış misyonunu ön plana çıkarmakta, kalıcı ve sürdürülebilir barış için

Bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması gereğini her fırsatta dile getirmektedir!

İsrail’in Gazze’yi insafsızca bombalaması, Hamas’ın son eyleminden farkı olmayan ve sivilleri de hedef alan saldırılara abanması, anlık yetersizliğini ve uzun vadeli öngörüsüzlüğünü örtmeye yetmedi, yetmeyecektir!

Bu bahane ile İran’ın stratejik tesislerinin vurulmasını içeren planlamalar, geri dönüşü olmayan çatışmalar dizisini tetikler. Aman dikkat!”

Gazeteci* Ataner YÜCE

***

Sabah Gazetesi’nde köşe yazıları ile mesleki hayatını sürdüren Okan Müderrisoğlu, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi’dir.

Sakarya Adapazarı Eser İlkokulu, Atatürk Ortaoukulu ve Adapazarı Lisesinde eğitim görmüştür. Babası Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay’dır. Tayini nedeni ile Sakarya Adapazarına yerleşmiş ve Okan Müderrisoğlu bu nedenle ilköğretim ve Ortaeğitimini orada tamamlamıştır. 9 sene Adapazarında yaşamış ardından Ankara’ya yerleşmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.