ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çavuşoğlu: PKK’nın illegal faaliyetlerini koordine eden kuruluş Belçika’dadır

Çavuşoğlu: PKK’nın illegal faaliyetlerini koordine eden kuruluş Belçika’dadır
16 Aralık 2022
149
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PKK’nın tüm Avrupa’da illegal faaliyetlerini koordine eden kuruluş Belçika’dadır” dedi.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın ‘TRT Haber, AA’ kaynaklı haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörle “amasız ve fakatsız” şekilde mücadele etmeleri gerektiğini belirterek Belçika Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültürel Kurumlar Bakanı Hadja Lahbib’e, “Bu konuda da sizden dayanışma bekliyoruz. Sizden de beklentimiz Belçika’daki şu anda çok faal olan ve tüm Avrupa’daki terör faaliyetlerini yürüten PKK kuruluşlarına karşı tedbir almanız ve mücadele etmeniz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Belçikalı mevkidaşı Lahbib ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

“Tükiye sivillere hiçbir zaman zarar vermedi”

Mevkidaşının Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki terör hedeflerine yönelik olası bir kara harekatı konusunda “endişelerini” dile getirmesinin ardından söz alan Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelesinde sivillere ve sivil altyapıya hiçbir zaman zarar vermediğini, doğrudan teröristleri hedef aldığını vurguladı.

Çavuşoğlu, “Keşke Irak, DEAŞ’a olduğu gibi PKK’ya karşı da bu mücadelesini yürütebilse ve ülkesinden temizleyebilse.” diye konuştu.

Sincar Anlaşması’nın neden ve nasıl uygulanmadığını da mevkidaşına anlattığını aktaran Çavuşoğlu, “Suriye’de müttefikimiz ABD ve Rusya keşke 2019 anlaşmasında sözlerinde dursaydı da buralar temizlenseydi. Tamam, ‘saldırı olduğu zaman teröristi kınayalım ama bu arada Türkiye herhangi bir şey yapmasın, sonra tekrar saldırı olursa yine kınarız dayanışma gösteririz’, o öyle olmaz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelede ne gerekiyorsa uluslararası haktan doğan haklarını kullanabileceğini belirterek şöyle devam etti:

“Suriye’den son 2 yılda gelen 2 bin saldırının sadece 2 tanesi, Irak’tan son bir yıl içinde gelen 937 saldırıdan sadece 2 tanesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine ya da ABD’ye gelseydi bu ülkeler ne yapardı? Sessiz mi kalırdı? Sessiz kalmazdı.”

Siviller ve sivil altyapılar konusunda Türkiye’nin en hassas ülkelerden biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, ancak “havadan veya karadan operasyon yapmayın” şeklindeki sözlere karşı olduklarını vurguladı.

“Sizden dayanışma bekliyoruz”

Mevlüt Çavuşoğlu, DEAŞ’la mücadelede 4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren başka bir ülke olmadığına dikkati çekti. Terörle mücadelede “amasız ve fakatsız” mücadele etmeleri gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Bu konuda da sizden dayanışma bekliyoruz. Sizden de beklentimiz Belçika’daki şu anda çok faal olan ve tüm Avrupa’daki terör faaliyetlerini yürüten PKK kuruluşlarına karşı tedbir almanız ve mücadele etmeniz.” dedi.

[UHA Haber Ajansı, 16 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.