ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “20 Ekim’de İslam İşbirliği Teşkilatı ile online bir toplantı gerçekleştireceğiz”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “20 Ekim’de İslam İşbirliği Teşkilatı ile online bir toplantı gerçekleştireceğiz”
2 Şubat 2024
2
A+
A-

* Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Diyanet Akademisi Başkanlığı 1. Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Merasimi’nde yaptığı konuşmada aday din görevlilerine hitaben bir konuşma yaptı.

* Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nda “Cami ve İlim” konusunu tema olarak belirlediklerini ifade ederek, “Bu hafta münasebetiyle cami ve ilim ekseninde pek çok program ve etkinlik gerçekleştiriyoruz. Kadim medeniyetimizin örnekliğinde camilerimizin ilim merkezi hüviyetlerini en ideal düzeye taşımanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam tarihi boyunca mabed ile mektebin, cami ile üniversitenin hep içi içe olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, 150 bin görevlisi ile beraber, nebevi mirasa varis olmanın sorumluluğu ve kulluk bilinciyle, milletimize ve dünyanın pek çok yerindeki kardeşlerimize rehberlik etmektedir. Özellikle, dinimizin sahih bilgisini milletimize ulaştırmak ve din istismarının önüne geçmek, çocuk, gençlik, kadın ve aileye yönelik çalışmalarını bütün toplumu kuşatacak şekilde geliştirmek için çalışmaktadır” diye konuştu.

“İrşad, vaaz gibi hizmetlerimizi dijital mecralar üzerinden kesintisiz devam ettirdik”

Başkan Erbaş, salgın sürecinde de din görevlilerinin gece-gündüz demeden milletin hizmetinde bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Başta vefa destek gruplarındaki hizmetlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarında yardımlarına koştuk. Salgınla mücadelede alınması gereken tedbirler konusunda camilerimizle topluma örnek olmaya ve rehberlik etmeye çalıştık. Bu süreçte eğitim, irşad, vaaz, sohbet ve manevi rehberlik gibi hizmetlerimizin tamamını Diyanet Televizyonumuz ve diğer dijital mecralar üzerinden kesintisiz bir şekilde devam ettirdik. En son, 2 Ekim’de Ayasofya’da açılışını yaptığımız Ayasofya Sempozyumunu online olarak gerçekleştirdik. Ve ortalama 10 bin civarında insanın üç gün boyunca sempozyumu dijital platformlar üzerinden takip ettiğini görmüş olduk.”

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Hafızlık Eğitimi Dairesi ve Dijital Yayınlar Dairesi başkanlıklarının kurulduğunu ve çalışmalarına başladığını ifade eden Başkan Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun yeni başkanı ve üyelerinin seçiminin yapıldığını ve görevlerine başladıklarını söyledi.

“20 Ekim’de İslam İşbirliği Teşkilatı ile online bir toplantı gerçekleştireceğiz”

Başkan Erbaş, 20 Ekim’de İslam İşbirliği Teşkilatı ile online bir toplantı gerçekleştireceklerini belirterek, “Bizim davetimiz ve organizemizle İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ve gözlemci 68 ülkenin dini liderleri ile online bir toplantı yaparak İslam dünyasının başta islamofobi olmak üzere yaşadığı problemleri inşallah gün boyunca müzakere edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2020 yılı içerisinde yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Erbaş, “2020 yılında Türkiye Diyanet Vakfımızla birlikte Ramazan’da 81 ilimizde ve 35 ülkede ramazan yardımları dağıttık; vekaletle kurban faaliyetimizde de tüm zamanların üzerine çıkarak bu yıl 554 bin hisse kurbanı, ülkemizin 81 il ve 232 ilçesinde, yurt dışında ise 75 ülkenin 287 bölgesinde kestik ve 25 milyonu aşkın mazlum ve muhtaç kardeşlerimize ulaştırdık. Bu vesileyle sadece kurban etini değil, aynı zamanda milletimizin cömertliğinin, muhabbetinin, devletimizin büyüklüğünün tanıtımına da katkı sağladığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Her vesileyle toplumumuzun her kesimiyle buluşmaya çalışıyoruz”

Başkan Erbaş, her vesileyle toplumun her kesimiyle buluşmaya gayreti içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu bağlamda şu ana kadar Şırnak’tan Edirne’ye Muğla’dan Tunceli’ye 27 ilimizde il buluşmaları yaptık. İki gün sürüyor il buluşmalarımız. Valiliğimizi, belediyemizi rektörlüğümüzü, Kur’an kurslarımızı eğer varsa o ilde Cem evlerini ziyaret ediyoruz. Şehit yakınlarını ve gazileri ziyaret ediyoruz. Merkezden mezraya tüm din görevlilerimiz ile büyük konferans salonlarında toplantı yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve işadamları ile toplantı yaparak Diyanetimizin ve Diyanet Vakfımızın faaliyetlerini anlatıyoruz. Üniversite öğrencileri ile üniversite içindeki konferans salonunda buluşuyoruz ve onlara “Bilgiden Bilince Gençlerle Baş Başa” başlığı altında konferans veriyoruz. Elhamdülillah şu ana kadar 27 üniversitemizde bu şekilde konferans verdik. Elbette bütün bu hizmetlerimizdeki en büyük imkân devletimizin desteği ve milletimizin teveccühüdür.”

Diyanet hizmetleri için sahip olunan imkanların büyük bir şükrü gerekli kıldığını ifade eden Başkan Erbaş, “Rabbimiz, ‘Eğer şükrederseniz arttırırım, nankörlük ederseniz azabım şiddetli olur” buyuruyor. Bu manada bizim için en büyük şükür, geçmişten ders alarak ve bugünün farkında olarak daha çok çalışmak ve daha çok gayret etmektir” diye konuştu.

“Bizim görev tanımlamamızı Rabbimiz yapmış”

Başkan Erbaş, camileri birer ilim, irfan ve ahlak mekteplerine dönüştürerek İslam’a ve millete hizmet eden tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ederek,

Gittiğim her ilde hocalarımıza diyorum ki: Bizim görev tanımlamamızı Rabbimiz yapmış. Buyurmuş ki, “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk, bir ümmet oluşsun” işte o topluluğun temsilcileri burada Elhamdülillah. Rasul-i Ekrem de bizleri peygamberlere varis kılmış. Onlar tebliğ, davet ve irşad vazifelerini yaptılar, Rablerine kavuştular. Şimdi bu vazifeyi onların varisleri olarak bizler yapacağız. Peygamber Efendimiz nasıl şahitlik yaptıysa, nasıl mürşitlik, mübeşşirlik, munzirlik yaptıysa, yani insanları uyardıysa inşallah bu görevleri biz yapacağız. Ve nasıl Efendimiz aleyhisselatu vesselam Veda Hutbesi’nde ashabını kendisine bu vazifeleri yaptığına dair şahit tuttuysa bizler de her birimiz çalıştığımız yerlerde görevlerimizden ayrılırken cemaatimizi, muhatap kitlemizi şahit tutup Rabbimize de, ‘Şahit ol Yarab’ diyerek görevlerimizden ayrıla bilirsek ne mutlu bize, diyorum bütün görevlilerimize. Bu nasihati her zaman tekrarlıyorum.”

“Ahirete irtihal eden hademe-i hayrâta Yüce Allah’tan rahmet diliyor; hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.