ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristle aynı dili konuşan, terörist gibi muamele görmekten kaçamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristle aynı dili konuşan, terörist gibi muamele görmekten kaçamaz
26 Aralık 2023
12
A+
A-

Reklam

* Cumhurbaşkanı Erdoğan Mehmet Akif Ersoy’u Anma Etkinliği’nde konuştu.

* Erdoğan konuşmasında, “Milletin temsilcisi olmak yerine bölücü örgütün siyasi uzantısı gibi davrananları muhatap almıyoruz. Bunlar kendi özgür iradeleri olmayan siyasi kuklalardır” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiCumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında:

“Sizleri şahsımda ailelerinize, arkadaşlarınıza saygılarımı muhabbetlerimi iletiyorum. Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kollarımıza Eyüp Kadir Başkan ve ekibine, bu salona teşrif eden siz genç kardeşlerime, programımıza destek veren yazarlarımıza, şairlerimize, edebiyatçılarımıza teşekkür ediyorum. Bugün gerçekten çok önemli bir anma programı vesilesiyle bir aradayız.

İstiklal Şairi: Mehmet Akif Ersoy

Bütün insanlığın vicdanına tercüman olan Mehmet Akif’i doğumunun 150’nci, hakka yürüyüşünün 87’nci seneyi devriyesinde bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Bu vesileyle ülkemizin bekası milletimizin istiklali uğrunda can veren kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet niyaz ediyorum.

Tüm kahramanlarımızı şükranla yad ediyorum. Gazilerimize sağlıklı hayırlı uzun ömürler diliyorum.

Merhum Akif yaşantısıyla, dirayetli kişiliğiyle, örnek ahlakıyla istiklal şairi sıfatını hak eden abidevi bir karakterdir. İnandığı gibi yaşamaktan hiç vazgeçmedi.

Akif, hayatını şiirine, şiirini de hayatına nakşetmiş büyük bir ustadır. Akif’te olmayan hiçbir duygu onun eserlerine girmemiş, gönül ilmiğinden geçirmediği hiçbir sözü söylememiştir. Kavli ve kalemiyle Mehmet Akif doğruluk ve cesaret timsaliydi. İnandığı değerler uğruna bedel ödemekten asla çekinmedi.

Milletin hissiyatıyla birlikte hayallerine de tercüman olmuştu.

Her ne kadar daha sonraları Akif’e vefasızlık hürmetsizlik yapılsa da onun istikbal harbimizdeki yeri her türlü tartışmanın ötesindedir. Uğradığı haksızlıklar sebebiyle ömrünün son senelerini Mısır’da geçirmek zorunda kalan Akif buna rağmen ülkesine ve milletine asla küsmemiştir.

Kalbi kırık yüreği buruk ve sessiz yaşadığı bu hayattan en büyük muradı vefatından sonra hayırla, hayır dua ile yad edilmekti.

Mehmet Akif’i anmanın yanı sıra anlamaya da çalışan siz gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Mehmet Akif’i anma günleri kapsamında tertiplenecek etkinliklerin milli şairimizin mirasını daha iyi anlaşılmasına vesile olacağına inanıyorum.

Kardeşlerim Akif bir şair olmanın yanında kendi döneminin bütün sosyal meselelerine kafa yormuş tembellik ve yoksullukla, ümitsizlikle sonuna kadar mücadele etmiş bir dava adamıdır. Onu tanımadan hangi badireleri atlattığımızı, hangi uçurumun kenarından döndüğümüzü anlayamayız, idrak edemeyiz. Onun hayatını ve yazdıklarını kısa olarak görü hissemizi çıkarmak gibi bir mesuliyetimiz var.

Tarih de gösteriyor ki, Türk istiklalsiz yaşayamaz. Türk milleti olarak bin yıllık tarihimizde esaret altında yaşayamayacağımızı gösterdik.

Bunu Çanakkale’yi geçilmez yaparak gösterdik. Bunu tüm imkansızlıklara rağmen istiklal harbimizi zafere ulaştırarak gösterdik Bunu hala bedelini ödediğimiz Kıbrıs Barış Harekatıyla gösterdik, Bunu 15 Temmuz gecesi çıplak ellerimizle tanklara, uçaklara, ölüm kusan silahlara meydan okuyarak gösterdik.

Bunu FETÖ’den DEAŞ’ına eli kanlı canilere karşı yürüttüğümüz çok yönlü mücadele ile gösterdik. Maddi ve manevi olarak bedel ödesekte öz yurdumuzda hür ve özgür bir şekilde yaşama irademizden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. Son günlerde bu irademizin içeride ve dışarıda test edildiğini görüyoruz.

Bunu emperyalist güçlere tetikçilik yapan teröristlerle mücadelemizde binlerce canımızı feda ederek gösterdik.

Bu topraklar üzerinde bin yıldır yan yaya yaşayan kanı kanına karışmış insanla olarak hepimiz biriz, beraberiz. Hepimiz aynı kilimin deseniyiz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.