ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna’da Savunma Bakanlığı yetkilisi zimmetine 40 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla gözaltında

Ukrayna’da Savunma Bakanlığı yetkilisi zimmetine 40 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla gözaltında
26 Aralık 2023
19
A+
A-

Reklam

Rusya’ya karşı savaşta Kiev’e milyarlarca dolar destek sağlayan ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Ukrayna’dan, yolsuzlukla daha fazla mücadele etmesini istiyor.

UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA Haber’in KİEV Temsilcisi ve Aktivist Daria KALENİUK‘un EuroNews’e dayandırdığı haberine göre, Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, bir top mermisi sözleşmesiyle ilgili olarak zimmetine 40 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Ukrayna Güvenlik Servisi’ne (SBU) göre, yetkili, geçen yıl aralık ayında top mermisi alımı için özel bir ihracat şirketiyle anlaşma imzaladı.

Ancak daha sonra aynı üretici firma ile aracıların dahil olmadığı daha uygun bir tedarik sözleşmesine imza atıldı.

SBU’ya göre, savunma yetkilisi orijinal ve daha pahalı olan sözleşmeyi uzattı ve toplam 1,5 milyar Ukrayna Grivnası (40 milyon dolar) tutarındaki fonlar bağlı bir yabancı aracı firmanın hesaplarına aktarıldı.

Ukrayna Güvenlik Servisi, “yasa dışı faaliyetleri doğrulayan belgelere ulaştığını” duyurdu.

Adı açıklanmayan bakanlık yetkilisi, suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanlığı, yabancı fona aktarılan meblağın geri alınması için gerekli tedbirlerin alındığı bilgisini paylaştı.

Bakanlığa bağlı Basın Enformasyon Dairesi Direktörü Illarion Pavliuk, “Sözleşme, ödemenin yapıldığı ancak teslimatın gerçekleşmediği bir sözleşmeydi. Bakanlık avukatları sözleşmeyi feshetme ve fonları geri alma seçeneklerini araştırıyor.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, eylül ayında Savunma Bakanlığı’nın karıştığı bir dizi yolsuzluk skandalları sonrası “yeni yaklaşımlara duyulan ihtiyacı” gerekçe göstererek Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’u görevden almıştı.

Rusya’ya karşı savaşta Kiev’e milyarlarca dolar destek sağlayan ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Ukrayna’dan, yolsuzlukla daha fazla mücadele etmesi gerektiğini belirtiyor.

Resim

Gazeteci*Daria KALENİUK

***

Daria Kaleniuk , Kiev merkezli Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’nin yönetici direktörü olan Ukraynalı bir sivil toplum aktivistidir .  2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Kaleniuk, Varşova’daki bir basın toplantısında İngiltere başbakanı Boris Johnson’a Londra merkezli bazı Rus oligarklarının neden yaptırımlarla hedef alınmadığını sorduğunda uluslararası medyada öne çıktı. ve neden Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklemediği. Kaleniuk, Yaroslav Mudryi Ulusal Hukuk Universitesi’nde hukuk okudu ve Fulbright Yabancı Öğrenci Programı tarafından desteklenen Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Mali Hizmetler Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. Daria Kaleniuk, Genç Küresel Liderlerin bir üyesidir. Daria, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlattığı büyük çaplı savaşın ardından, diğer YGL’lerle birlikte, merkezi Polonya’da bulunan Uluslararası Ukrayna Zaferi Merkezi’ni kurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.