ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:41 Dönemin TEM Daire Başkanı Aslan, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

CHP’li Tarhan: Yurt dışında yeni bir sistem kuracağız

CHP’li Tarhan: Yurt dışında yeni bir sistem kuracağız
21 Haziran 2023
25
A+
A-

* CHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Almanya’daki 21 temsilciliği bir federasyon altında bir araya getirecek yeni bir sistem kurmayı hedeflediklerini söyledi.

* Tarhan, Rusya’da temsilcilik açacaklarını kaydetti.

UHA / İnternational News Agency

Dw - Deutsche Welle Logo Alt - 1172x428 PNG Download - PNGkitCHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan yurt dışında partisinin ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerisinde kaldığını ve bunu bir başarısızlık olarak kabul ettiklerini belirterek, yurt dışı örgütlenme için farklı bir sistem kurmayı amaçladıklarını kaydetti.

CHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu’nda yurt dışı örgütlenmeler sorumlusu olarak atanan Tarhan, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek CHP’nin yurt dışı çalışmalarını ve kurultay sürecini değerlendirdi.

Seçimlerde yurtdışındaki yaklaşık 3 milyon 400 bin seçmenden 1 milyon 600 bin kadarının oy kullandığını belirten Tarhan, Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ın yüzde 58’e, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 40’a yakın bir oy aldığını anımsattı. Tarhan, parti dağılımı olarak ise AK Parti’nin yüzde 44, CHP’nin ise yüzde 23 civarında bir oyu bulunduğunu belirtti.

“CHP olarak yurt dışı oylarda başarısızız, bunu kabul etmek lazım, büyük fark yemişiz. Hedefimiz aradaki farkı kapatmak” diyen Tarhan, yaptıkları araştırmaya göre sandığa gitmeyen kesimin genelde sosyal demokrat yani CHP’ye oy vermesi muhtemel seçmenler olduğunu da kaydetti.

Yurt dışı örgütlenmede farklı bir sistem kurmaya çalışacaklarını söyleyen Tarhan, “Ben sanayiciyim, sistem kurarım. Mesela iş yerinden biri beni hiç aramaz. Çünkü sistemi kurdum. Hedefim de iş dünyasındaki tecrübemi ve bu sistemi yurt dışına uygulamak” dedi.

“Almanya’da federasyon kuracağız”

Tarhan, Almanya’da 21 adet CHP temsilciliği bulunduğunu belirterek, bunların hepsini bir araya bağlayan bir federasyon kurmayı amaçladıklarını kaydetti.

Tarhan, CHP’nin yurt dışında toplam 47 temsilciliği bulunduğunu da hatırlattı.

Türkiye’nin yurt dışında oy kullanma yasasını geçirmesine rağmen farklı ülkelerdeki yasal mevzuata uygun sistemleri kurma yönünde tam çalışmadığını belirten Tarhan, Almanya özelinde tüm temsilcilikleri bir federasyon çatısı altında birbirine bağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

CHP’nin yurt dışındaki örgütlenmelerinin gönüllülere dayalı olarak mücadele ettiğini ancak bazı ülkelerde temsilcilik bulunmadığını söyleyen Tarhan, çok yüksek seçmen kitlesi bulunan Rusya’da temsilciliğin olmadığını belirtti.

AK Parti’nin yurt dışında kamu kaynaklarıyla ve TİKA, Yunus Emre Vakfı gibi örgütler üzerinden kampanya yürütmesine karşılık muhalefetin tamamen gönüllülerle kampanya yaptığını söyleyen Tarhan, şunları kaydetti:

“Öncelikle teşhisi koymaya çalışıyoruz, ardından tedaviyi getireceğiz. Ana hedefimiz sandığa gitmeyen kitleler var. Bazen bakıyorsunuz mesela ABD gibi ülkelerde mesafeler çok uzun. Onları sandığa götürecek sistemi kurmamız gerekiyor.”

Tarhan, teşhis çalışmalarına gelecek hafta Almanya’dan başlayacaklarını da kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından yeni MYK üyelerini atamıştı
[CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından yeni MYK üyelerini atamıştı Fotoğraf: ANKA]

“CHP’de kalbe daha iyi kan pompalanmalı”

Tarhan, CHP’deki kurultay süreci ve değişim taleplerine ilişkin soruları da yanıtladı.

Kurultay sürecinin hızlandırılmış bir şekilde devam ettiğini belirten Tarhan, aynı zamanda tüzük çalışmasının da başladığını ve aslında önlerinde çok uzun bir süre bulunmadığını belirtti.

Şu anda tabanın isteğinin değişim olduğunu ve herkesin bir değişimden bahsettiğini söyleyen Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabanın isteğiyle bir öz eleştiri yapmamız gerekiyor. Çünkü bu seçim çok yüksek bir beklenti vardı CHP’nin ve Millet İttifakı’nın iktidar olmasıyla ilgili. Onun için kurultayda CHP öz eleştiri vererek genlerini yenilemeli. Genleri yenilenmeli ve kan akışı daha iyi olmalı. Kalbe daha iyi kan pompalanmalı.”

“Peki beyin de değişmeli mi?” sorusuna karşılık ise Tarhan, bu konuya kurultayda karar verileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Aslında CHP’yi tanıyanlar bilir. CHP’nin tarihinde ve geleneklerinde genel başkanın istifası veya genel başkanın imzayla gönderildiği bir durum yoktur. Kurultayda yeni adaylar, yarış olabilir. Biz ona karar veremeyiz. CHP kurultaya giderek kendini yeniler. Mesela İsmet İnönü kurultayda yenilmiştir. Onun için bizim adresimiz kurultaydır.”

Tarhan, tüzük için ise bir tüzük komisyonu kurulacağını söyleyerek, demokratik bir tüzük hazırlamak istediklerini belirtti ve aktif-pasif üye sistemini hayata geçireceklerini bildirdi. Tüzük komisyonunun ortaya bir taslak çıkaracağını söyleyen Tarhan, milletvekilliği için iki dönem gibi bir kuralın da gelebileceğini belirtti.

Gazeteci* Gülsen SOLAKER

Gülsen Solaker Dış politika ve iç siyasi gelişmeler ağırlıklı olarak 1997’den beri çalışan gazeteci.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.