ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:41 Dönemin TEM Daire Başkanı Aslan, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, Kartepe’de Çevre Kirliliği Yaratacak Haddehane Projesini TBMM’ye Taşıdı! 

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Kanko, Kartepe’de Çevre Kirliliği Yaratacak Haddehane Projesini TBMM’ye Taşıdı! 
17 Haziran 2023
13
A+
A-

ajle

“Devletin asli görevi olan kamu yararı (toplum yararı) bu projede neden kişilerin ve şirketlerin üzerinde tutulmamıştır? Halkın istemediği bu proje halka rağmen yapılacak mıdır?” 

UHA / İnternational News Agency

Muhip KANKO kimdir? - SiyasetCHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN‘a konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Mühip Kanko, Kocaeli Kartepe Uzunbey Mahallesinde 240 bin metrekare alanı kapsayan Çelikhane ve Haddehane projesine verilen “ÇED olumlu” raporunu sert bir dille eleştirerek konuyla ilgili olarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. 

Kanko, “Seçim döneminde yangından mal kaçırır gibi alel acele Kartepe’deki hurda çelik dönüştürme tesisi için çıkarılan ÇED olumlu raporu, başta Kartepe’de yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere, sivil toplu kuruluşlarının ve odaların tüm itirazlarına ve halkın sağlığı hiçe sayılarak, çevresel etkileri göz ardı edilerek hazırlanmış ve kamuoyunun vicdanında hükümsüzlüğünü tescillemiştir” dedi. 

Meclis çalışmaları başlar başlamaz Kartepe ilçesinde yapılmak istenen haddahane projesini gündeme taşıyan Prof. Dr. Kanko, Doğa harikası Kartepe İlçesine yapılacak olan bu tesis ile yurtdışından getirilen hurda metallerin eritilmesiyle birlikte civa, kurşun, krom, nikel, çinko, kadmiyum, bakır gibi ağır metallerin gaz halinde açığa çıkacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Mühip Kanko, bu gazların kümülatif etkisinin ilçedeki tarıma, doğaya ve insana, sağlık ve kirlilik açısından negatif yönlü yansıyacağını belirterek, Kocaeli kamuoyunda büyük endişelere neden olan bu projenin, içerisinde cevaplanması gereken birçok soruyu barındırdığını, halkın sağlığını etkileyecek bu tip projelere Çevre ve İklim Bakanlığının olumlu rapor vermesinin ne akla nede mantığa uyduğunu ifade etti.. 

Haddehane Projesinin Kocaeli’de her geçen gün azalan tarım, turizm ve doğal güzelliklerin ortasına yapılacak olmasını eleştiren CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için verdiği önergede şu kritik sorunların cevabını istedi; 

Kartepe'de Bir Kocaeli Meselesi Olarak Çelikhane ve Haddehane Tesisi - Kocaeli Paraf Haber Sitesi

 1. Başta Kartepe’de yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere, sivil toplu kuruluşlarının ve odaların tüm itirazlarına ve halkın sağlığı hiçe sayılarak, çevresel etkileri göz ardı edilerek Uzunbey Mahallesinde 240 bin metrekare alanı kapsayan bir Çelikhane ve Haddehane tesisi kurulması için ‘ÇED olumlu’ raporu çıkarılarak kamu yararı neden göz ardı edilmiştir?  
 1. Devletin asli görevi olan kamu yararı (toplum yararı) bu projede neden kişilerin ve şirketlerin üzerinde tutulmamıştır? Halkın istemediği bir projeyi halka rağmen yapılacak mıdır? 
 1. ÇED sürecinde “Halkın Bilgilendirilmesi” ve “Sürece Katılımı Toplantısı” yapılamadığı halde ‘Halk bilgilendirilme hakkını kullanmak istemedi.’ şeklinde tutanak tutulmuş olması nasıl açıklanabilir? 
 1. Kocaeli ve Kartepe’de yaşayan vatandaşların görüş ve itirazları alınmadan bu verilen ÇED olumlu raporu özellikle ilçede bulunan köylerde ORGANİK tarım faaliyetlerinin yürüten üreticiye büyük zarar verecektir. Proje alanında yer alan tarım arazileri ve at çiftliklerinin etkileneceği ortadadır. Projenin Kocaeli’de her geçen gün azalan tarım, turizm ve doğal güzelliklerin ortasına yapılacak şekilde planlanması fayda maliyet analizi bakımından incelenmiş midir?   
 1. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurum/kuruluşlar ÇED raporunda olumsuz sonuçları belirtmiştir, bu kurum görüşlerine rağmen proje nasıl ÇED olumlu kararı almıştır? 
 1. Hurdanın eritilmesinde civa, kurşun, krom, nikel, çinko, kadmiyum, bakır gibi ağır metaller gaz halinde açığa çıkar, bu gazların kümülatif etkisi ne olacaktır? 
 1. ÇED raporunda belirtilen hakim rüzgar yönü nasıl belirlenmiştir? 
 1. Proje alanı hali hazırda mera olarak kullanılmaktadır. Mera alanının sanayiye aktarılması zaten sanayiye doymuş bir kent için ne kadar uygundur? 
 1. Proje alanının yakınında olan diğer sanayi tesislerinin oluşturduğu kirlilikler ile projenin kümülatif etkisi değerlendirmesi yapılmış mıdır? 
 1. Hammade olarak kullanılacak hurdanın %70’inin ithal olacağı belirtilmiştir, radyasyon kontrolü nasıl sağlanacaktır?  
 1. Proje işletme süresince oluşacak cüruf tepeleri sebebiyle Kartepe,  Dilovası’na, Kumla Deresi, Dil Deresi’ne mi dönüşecek? 
 1. Yapılması planlanan Çelikhane ve Haddehane tesisi sıvı çelik üretimi 4.000.000 ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi 3.500.000 ton/yıl kapasiteli olacaktır. Bu üretim kapasitesinin yıl içinde dengeli olacağı varsayımı ile günlük kapasite yaklaşık 11.111 ton /gün sıvı çelik ve 9.722 ton/gün sıcak haddeleme olarak gerçekleşecektir. Lojistik hizmetleri bakımından projenin bölgeye getireceği trafik yükü başlı başına büyük bir sorun değil midir?  
 1. Kocaeli istihdam uğruna düzensiz göç hareketine maruz bırakılacaktır. Bunu sanayi bölgesi olan Gebze, Dilovası’nda yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Projenin sağlayacağı istihdam sebebiyle oluşacak göç hareketi nasıl kontrol altına alınacaktır?  
 1. Projenin yapılması planlanan bölgede ve ÇED raporunda, inşaa aşamasında 5,5 KM, işletme aşamasında yaklaşık 3 KM etki alanı olacağı belirtilmektedir. Özellikle meyvecilik, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan (tavuk), arıcılık ve az miktarda tarla ziraatı ve süs bitkileri üretiminin göreceği zarar ile tüm Kocaeli halkının zarar göreceği bu projeye verilen ÇED olumlu raporu ile ilgili yeniden değerlendirmede bulanacak mısınız? 
 1. Mevcutta kent içerisinde sıkışıp kalmış Küçük Sanayi Alanlarının ulaşılabilirliği yüksek, konut alanlarından ayrışmış ve hizmet edeceği sanayi tesislerine yakın konumda yer alması hedefi ile belirlenmiş yeni alanlardan biri olan proje alanının, yalnızca bir şirket için değiştirilmeye çalışılması nasıl bir kent planı anlayışıdır? Kocaeli kenti ve halkı için nasıl bir gelecek planı yapılmıştır? 
 1. Kocaeli’nin gıda ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan bölge sanayiye teslim edildiğinde Kocaeli için üretim nereden sağlanacak? Karbon analizini bu derece arttırmak mantıklı bir adım mıdır? 

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.