ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çalışanların haklarını gasp etmiş: ASKİ’deki usulsüzlük Sayıştay raporuna yansıdı

Çalışanların haklarını gasp etmiş: ASKİ’deki usulsüzlük Sayıştay raporuna yansıdı
17 Aralık 2023
20
A+
A-

* Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın, ASKİ üzerinden vatandaşın cebini boşaltması Sayıştay raporlarına yansıdı.

* CHP’li ABB Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin 2022 Sayıştay raporlarında; su tarifesinin belirlenmesinde doğru maliyet hesabı yapamadıkları ve isimsiz abonelere ilişkin gerekli işlemleri yapmadıkları ortaya çıktı. 

 UHA / İnternational News Agency  

Çalışanların haklarını gasp etmiş: ASKİ'deki usulsüzlük Sayıştay raporuna yansıdı

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA Haber’in ‘TR Haber’ kaynaklı haberine göre, CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin, 2022 yılı Sayıştay raporlarında; “Su tarifesinin belirlenmesinde doğru maliyet hesabını yapamadıkları” ortaya çıktı.

ASKİ’de yapılan usulsüzlükler Sayıştay raporuna yansırken; ortaya çıkan gerçeği AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan kamuoyu ile paylaştı.

ASKİ skandalı! Sayıştay gerçeği ortaya çıkardı: Mansur Yavaş fahiş fiyatlarla fatura gönderdi

Hakan Han Özcan, Sayıştay raporlarında Mansur Yavaş ve ekibinin su maliyeti bile hesaplayamadığının ortaya çıktığını belirtirken; fahiş fiyatla kesilen su faturalarını ödemek için ineğini satan çiftçilerin uğradığı zarardan da bahsetti. Ankara’nın birçok köyüne tankerlerle su taşındığını hatırlatan Özcan, söz konusu taşıma suya da vatandaşların fatura ödediğini belirtti.

“Sayıştay’ın ASKİ için hazırladığı raporu incelerken liyakatten bahseden Yavaş ve ekibinin su faturasını bile hesaplayamadığını gördük. Ne yazık ki böyle basit bir hesabı yapamayanlar tekrar Ankara’yı yönetmeye talip oldular. 5 senedir Ankaralılara hizmet etmeyen, Ankara’ya tek bir çivi dahi çakmayan Yavaş, üstüne üstlük bir de Ankaralılara kestiği fahiş faturalarla vatandaşı zarara soktu” diye konuşan Özcan, şöyle devam etti:

Ayrıca Yavaş’ın ASKİ üzerinden skandalları sadece su tarifesi belirlenmesinde doğru maliyet hesabının yapılmaması ile de bitmiyor. Yavaş yıllarca emek veren çalışanların haklarını da gasp etti. Tahsil edilen atıksu ücretlerini başka hizmetlere harcamış ya da parayı ABB’ye göndermiş. İşyeri olarak faaliyet gösteren yerlerin su aboneliklerini de hatalı hesaplamış. Tarifeler ve abone hizmetleri yönetmeliğinde belirsiz düzenlemelere imza atmış. İsimsiz abonelere ilişkin gerekli işlemleri yapmamış.

ASKİ skandalı! Sayıştay gerçeği ortaya çıkardı: Mansur Yavaş fahiş  fiyatlarla fatura gönderdi - Son Dakika Haberler

SAYIŞTAY GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankaralılara birçok vaatte bulunan Mansur Yavaş ne yazık ki bu vaatlerinin hiçbirini yerine getirmedi. Özellikle ‘Allah’ın suyundan para mı kazanılır’, ‘Çiftçilerimize 1-2 kuruşluk sembolik rakamlarla su satacağız’ diyen Sayın Mansur Yavaş gelinen noktada vatandaşa 12 bin 800 TL fatura göndermişti. Bugün Türkiye’nin en pahalı 5’inci suyunu satan belediye konumuna yükseldi. Sayıştay’ın ASKİ için hazırladığı raporu incelerken liyakatten bahseden Yavaş ve ekibinin su faturasını bile hesaplayamadığını gördük. Ne yazık ki böyle basit bir hesabı yapamayanlar tekrar Ankara’yı yönetmeye talip oldular.

Yavaş’ın destek olma sözü verdiği ve sembolik rakamlarla su satacağım dediği çiftçiye ise fahiş fiyatlarla fatura gönderildi. Yavaş ve iş bilmez ekibinin gönderdiği su faturalarını ödeyebilmek için vatandaşlar ineklerini satmak zorunda kaldı. Ancak Sayıştay’ın ASKİ’de yaptığı inceleme sonrası hazırladığı 2022 yılı raporunda su tarifesinin belirlenmesinde doğru maliyet hesabının yapılmadığı ortaya çıktı. Ayrıca Sayın Yavaş ve ekibi Ankara’nın birçok köyüne su veremiyor. Tankerlerle köylere su taşımaya çalışıyorlar. Taşıdıkları suya da fahiş fiyatlarla fatura gönderiyorlar.”

CHP'li Mansur Yavaş'tan canlı yayında skandal sözler: Terörist başı için  'Apo Bey' dedi | Politika Haberleri

“FATURALARLA ANKARALILARI ZARARA SOKAN YAVAŞ PERSONELİN HAKKINI DA GASP ETTİ”

Özcan, açıklamasına şöyle devam etti:

“5 senedir Ankaralılara hizmet etmeyen, Ankara’ya tek bir çivi dahi çakmayan Yavaş, üstüne üstlük bir de Ankaralılara kestiği fahiş faturalarla vatandaşı zarara soktu. Ayrıca Yavaş’ın ASKİ üzerinden skandalları sadece su tarifesi belirlenmesinde doğru maliyet hesabının yapılmaması ile de bitmiyor. Tahsil edilen atıksu ücretlerini başka hizmetlere harcamış ya da parayı ABB’ye göndermiş. İşyeri olarak faaliyet gösteren yerlerin su aboneliklerini de hatalı hesaplamış. Tarifeler ve abone hizmetleri yönetmeliğinde belirsiz düzenlemelere imza atmış. İsimsiz abonelere ilişkin gerekli işlemleri yapmamış. Yetmemiş Sayın Yavaş yıllarca emek veren çalışanların haklarını da gasp etmiş. Sayıştay raporunda, kıdem tazminatı karşılıklarının eksik ayrılması, şirket işçilerine ödenen kıdem tazminatlarının rücu edilmemesi, tahsil edilen atıksu ücretlerinin başka hizmetlere harcanması veya büyükşehir belediyesine gönderilmesi gibi konulara vurgu yapılmaktadır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.