ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden haberler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden haberler!
17 Aralık 2023
19
A+
A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olduğu sürece, TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA) kuruluşlarından itibaren fikirleriyle her zaman yavru vatan KKTC’nin yanında yer aldı.

Ajans olarak her hafta sonun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) hafta içi Cumhurbaşkanı Ersin TATAR’ın, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin haber, açıklama ve duyuruları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) Haberler başlığıyla; TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA)‘nda okuyacaksınız.

UHA /  İnternational News Agency

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalısmalarıyla kalıntıları bulunarak kimliklendirilen ve Tekke Bahçesi Şehitliğine defnedilen şehit Erdoğan Derviş için düzenlenen devlet törenine katıldı.

Şehidin tabutuna sarılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti bayrakları, şehit Erdoğan Derviş’in ablası Asiye Yılsay’a Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, şehit Erdoğan Derviş’e sahip çıkmak, onu unutturmamak, şehitlerin verdikleri mücadeleyi tarihe not etmek ve ailelere gösterilen hürmet açısından düzenlenen törenin önemine dikkat çekti.

Devlet töreni ile şehit Erdoğan Derviş’e sahip çıkmanın mutluluğu içinde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Erdoğan Derviş’in genç yaşta Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesi için hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Şehitler olmasaydı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulamayacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Şehidimiz, Kıbrıs Türkü’nün haklı davasında ve kutsal tarihinde adını alacaktır. Bu ülkede; barış huzur ve güvenlik içinde yaşıyorsak onu şehitlerimize borçluyuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, şehitlere Allah’tan rahmet ve ailelerine sabırlar diledi.

Kıbrıs Türkü’nün 1974 öncesinde çok acılar çektiğini ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Halen daha kayıplarımızı buluyoruz. Şehidimizin huzurunda, ‘Türkiye’nin garantörlüğü ve askeri varlığından vazgeçmeyeceğimizin’ sözünü veriyoruz. Devletimizi kurana kadar büyük bedeller ödedik. Devletimiz; özgürlüğümüz, bağımsızlığımız, hürriyetimiz ve insanca yaşama hakkımızdır. Anavatan Türkiye’ye şükranlarımı sunarım. Askerlerimize ülkede barışı, huzuru ve güveni korudukları için teşekkür ederim. Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olan KKTC sonsuza dek yaşayacaktır” dedi.

***

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan’dan gelen akademisyen ve iş kadınlarını kabul etti.

Kabulde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Cumhurbaşkanlığı Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Latif Akça ve Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Gökhan Güler yer aldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada Türk Dünyasından gelen kadınları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri’nin yakınlaştığını ve birçok konuda ortak çalışmalar yapmaya başladığını dile getirdi.
Türk Devletleri’nin birlikte daha güçlü olacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Asırlardır bizi ayırdılar ancak dilimizi, dinimizi ve kültürümüzü koruduk. Kadınlarımız yakınlaşma ve işbirliği için adım atılması süreci hızlandırır” dedi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar ise Türk devletlerindeki kadınların giderek güçlendiğini ve hak ettikleri itibarı görmelerinden dolayı yaşadığı mutluluğu ifade etti.
Kabulde konuşan katılımcılar ise Türk Devletlerinin yakınlaşmasının önemine dikkat çekerek, “Biz biriz, birlikteyiz ve aynı milletin evlatlarıyız” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin, yakın coğrafyadan gazetecilerin katılımıyla, Lefkoşa’da düzenlenen medya çalıştayına katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açılışta yaptığı konuşmada Kıbrıs meselesinin 1974’te Mehmetçiğin adaya ayak basmasıyla bittiğini, adaya barış geldiğini belirtti.
Asla ne Türkiye’den ne Türk ordusundan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, vatan sevgisi millet sevgisi, bayrak sevgisiyle tüm muhalefete rağmen, gençleri kafa karışıklığı ile başka yerlere götürmeye heveslenenlere rağmen, hep Türkiye ile tek yürek olduklarını belirtti, mücadeleyi sürdürmenin mutluluğu içinde olduklarını anlattı.
Mücadeleye dair bu heyecanı asla kaybetmemek gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, milli irade, milli şuur ve değerlerin, özellikle iletişim çağında daha da pekişmesinin, bu bağlamda düzenlenen çalıştayın önemli olduğunu anlattı.
Çalıştayı düzenleyenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, bir yandan KKTC’nin tanınmadığı söylenirken diğer yandan dünyanın dört bir yanından öğrenci, turist ve yatırımcının KKTC’ye geldiğini belirtti.
İsrail’le ilgili meseleyi takip ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, konu üzerinde en üst düzeyde toplantılar yaptıklarını anlattı.
Cumhurbaşkanı Tatar KKTC’nin egemen bir devlet olarak milli menfaatleri ve bekasına zarar verecek bir duruma asla izin vermeyeceğini de vurguladı.
Bu ülkede Osmanlı’dan gelen bir yönetim anlayışı olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Gelecekler de bize karşı bir saldırıda bulunacaklar” iddiasının yersiz olduğunu belirtti, “Burada bir devlet vardır, buradaki devleti kimse ezip geçemez” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar, yasalara uyulması şartıyla inşaat sektörünün KKTC ekonomisi ve tanıtımı adına önemli bir sektör olduğunu da belirtti, öte yandan tarım arazilerinin korunmasının da önemli olduğunu kaydetti.
GKRY’nin AB’ye alınması sürecini eleştiren Cumhurbaşkanı Tatar, asla sıfır asker, sıfır garanti, Türkiye’nin adadan çekilmesi ya da garantörlüğünün ortadan kalkmasına razı olmayacaklarını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar etkinliğe katılan gazetecilerden KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak yaşamasının ne kadar önemli olduğunu duyurmalarını istedi, “Bu saatten sonra kendimizi kimsenin boyunduruğu altına sokmamız asla mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Lefkoşa İlçesi muhtarları toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıda yaptığı konuşmada muhtarların, demokrasinin temel taşları olduğunu belirterek, kapılarını her zaman halka açan muhtarlarla biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan haksız izolasyon ve ambargolara rağmen ülkenin kalkındırılması ve geliştirmesine devam edileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, 2024 yılına daha umutlu bir şekilde girileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’de 2023 yılında 6 Şubat’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden Şampiyon Melekler ve binlerce insanın acısının dinmediğini kaydetti.

Kıbrıs sorununun, 2 ayrı eşit egemen devletin işbirliğiyle çözülmesi siyasetini ortaya koyduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafını azınlık görerek Avrupa Birliği içerisinde ‘sıfır asker ve sıfır garanti’ ile Türkiye’nin adadan çekilmesini istediğini dile getirdi.

Gazze ve Filistin’de yaşananları dünyanın kınamasına rağmen acıların yaşanmaya devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, binlerce insanın öldürülmesini insanlığın kabul etmediğini ancak dünyanın seyirci kaldığına dikkat çekti.

Ukrayna- Rusya Savaşı’nda yaşananların ortada olduğunu ve Avrupa’nın içinde Bosna Hersek’te katledilenleri gördüklerini aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, “Uluslararası baskılara rağmen 1974 yılı öncesine dönmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ve uygulanan haksız ambargoların kaldırılması için girişimler yapıldığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’deki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Dünyası için jeostratejik ve jeopolitik önemine değinerek, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin baskılarına rağmen gözlemci üye statüsüyle Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle Türk Devletler Teşkilatına üye olunduğunu dile getirdi.

***
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor
Gazeteci* Veysel KAVRAYAN
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.