ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avusturya’da iktidar partisine polis baskını

Avusturya’da iktidar partisine polis baskını
8 Ekim 2021
426
A+
A-

UHA HABER / Avusturya’da polis iktidardaki ÖVP’nin genel merkezi ve Başbakanlıktaki ofisinde arama yaptı. Medyada çıkan haberlere göre baskınların gerekçesi yolsuzluk kuşkusu. 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin Avusturya medyasına dayandırdığı haberine göre, polis çarşamba sabahı iktidar partisi ÖVP’nin başkent Viyana’daki merkezi ve Başbakanlık binasındaki ofisinde arama yaptı. ÖVP Genel Sekreter Yardımcısı Gaby Schwarz, Başbakanlık binasında arama yapıldığını teyit ederken, ayrıntılı açıklama yapmadı.

Schwarz, “Şov” olarak nitelendirdiği polis baskınının beş yıl öncesine dayanan gerekçelerle yapıldığını ileri sürdü.

Die Presse gazetesi, aramaların Başbakan Sebastian Kurz’un yakın çevresine yönelik olduğunu yazdı. Gazete, parti merkezi ve başbakanlıkta Kurz’a bağlı çalışan çok sayıda elemanın iş yerlerinde aramalar yapıldığını kaydetti.

Gazetedeki haberde, baskınların Österreich adlı gazeteye verilen ilanlar ve bu gazetede yayımlanan anket sonuçlarıyla bağlantılı yolsuzluk kuşkusu üzerine düzenlendiğini, Başbakan Kurz’un da adının söz konusu yolsuzluğa karışmış olabileceği belirtildi.

Avusturya Başbakanı Kurz hakkında parlamentoda oluşturulan bir araştırma komisyonuna yanlış bilgi verdiği şüphesiyle açılan soruşturma ise sürüyor.

ÖVP 2020’den beri Yeşiller ile koalisyon halinde.

[UHA Haber Ajansı, 08 Ekim 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.