ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:55 ABD, Güvenlik Riski Gerekçesiyle Kaspersky Satışını Yasakladı
09:47 CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Saray’ın Yetkilendirdiği Şimşek’in Hedefi Vatandaşı Soyup Soğana Çevirmek!”
09:15 Çin, Sincan’daki yer adlarından Türki-İslami unsurları çıkardı
09:14 Türkiye-Portekiz maçı bu akşam TRT 1’den canlı yayınlanacak
08:58 Bayram tatilinin 7 günlük kaza bilançosu: 62 ölü, 8 bin 690 yaralı
08:02 NATO Genel Sekreterliği için tek aday olan Mark Rutte kimdir?
00:48 Avrupa’dan kısa kısa Haberler!
00:39 Londra’da yapay zeka ile üretilen filmin prömiyeri tepkiler nedeniyle iptal edildi
00:31 İtalya’da ana muhalefet Başbakan Meloni’nin anayasa reformlarına karşı birleşiyor
00:13 Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakereleri başlıyor
10:26 İZDENİZ’in İzmir-Midilli seferlerine yoğun ilgi
09:42 İşte İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı
09:28 BM anketi: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor
09:06 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir
08:49 Haftanın öne çıkan haberleri! Kısa kısa!
07:23 Kripto düzenlemesi Meclis’e geliyor
07:13 Irak’ın kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildi
00:54 Mekke’de aşırı sıcaklarda 1000’i aşkın hacı adayı hayatını kaybetti
00:49 AB, ilk kez LNG tedarikini hedef alan Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini onayladı
00:46 Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Aşırı Sağ Partilerin Yükselişi
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve AB Politikalarının Geleceği

Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve AB Politikalarının Geleceği
12 Haziran 2024
4
A+
A-

Popülist söylemleri seçim kampanyalarında en yaygın şekilde kullanan Avrupa Parlamentosu içindeki iki siyasi grup, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) ve Kimlik ve Demokrasi (ID) oluşturdukları aşırı sağ partilerin yükselişi, bu partilerin politikalarının AB’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikasını, ekonomi ve göç politikalarını şekillendirebileceği anlamına gelmektedir. Enerjiden, tarım politikalarına, AB entegrasyon sürecinden AB genişlemesine pek çok konuda Parlamento’daki dönüşüm etkisini gösterecektir.

Tarafını seçmek zorunda kalabilirHaliç Üniversitesi öğretim görevlisi ve SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı yazarı Prof. Dr. Aylin Ünver NOİ, kaleme aldığı “Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve AB Politikalarının Geleceği” başlıklı yazısında, yaklaşık 400 milyon Avrupa vatandaşı 6-9 Haziran tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu’nun 720 milletvekilini seçmek üzere sandıklara gittiğini yazdı

Prof. Dr. Aylin Ünver NOİ, Avrupa Birliği’nde 5 yıl aradan sonra gerçekleştirilen bu seçimlerin 1979 yılından beri her 5 yılda bir yapıldığını hatırlatarak, Doğrudan Avrupalıların seçtiği milletvekillerinden oluşan Avrupa Parlamentosu’nun, bu özelliğinden dolayı Avrupa Birliği içindeki tek demokratik kurum olduğunu vurguladı.

“Peki Avrupa Parlamentosu’nu bu kadar önemli kılan sadece bu özelliği mi? Cevap elbette hayır. Avrupa Parlamentosu AB Konseyi ile AB’nin pek çok alandaki politikası ile ilgili yasama yetkisini paylaşıyor. Ayrıca, AB bütçesi, AB’nin yaptığı uluslararası anlaşmaları ve AB’nin yeni üyeleri bünyesine katarak genişlemesi gibi önemli konularda onayı gerekiyor” diyen Prof. Dr. Ünver NOİ, şunları aktardı:

“AB Konseyi ile bu yetkileri paylaşan Avrupa Parlamentosu siyasi gruplardan oluşuyor. Avrupa Parlamentosu içindeki siyasi gruplarda yer alan milletvekilleri (Avrupa Parlamentosu Üyeleri-Member of European Parliament MEP) kendi ülkelerini değil bağlı oldukları siyasi partilerin ideolojilerini ve görüşlerini temsil ediyorlar. Avrupa Parlamentosu’nu oluşturan bu siyasi grupların herbirinin AB içinde tartışılan ve oluşturulan belli başlı konularda farklı duruşları bulunmaktadır. Dolayısı ile Avrupalı seçmen sandığa gittiğinde oy verirken öncelediği mesele yaşamlarını doğrudan etkileyen yaşam maliyeti ve buna etkisi olan AB politikaları üzerinden olacağını söylemek pek de yanlış olmaz.

Covid-19 pandemisi sonrası toparlanmaya çalışan AB ekonomileri, Şubat 2022 itibariyla Ukrayna Savaşı’nın etkileri ile karşı karşıya kaldılar. Ukrayna Savaşı sonrası süreçte AB ülkelerinde enerji fiyatlarının %40 artışı, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan siyasi grupların yeşil dönüşüm ve iklim değişikliği ile mücadele meselelerindeki yaklaşımlarını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Çünkü bu sefer seçmen bu enerji dönüşümünün kendileri üzerindeki maliyetini sorgulamaya başlamıştır. Seçmenin yaşam maliyetlerini etki edecek bir başka mesele ise Birliğin ticaret ve tarım politikaları. Dolayısıyla Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partilerin ticaret anlaşmalarına ve tarım politikalarına bakışı seçmenin oy verme tercihine etki eden bir diğer faktör olacaktır. Seçmen davranışına etki edecek bir başka konu da 2011 Arap Baharı ile etkisini artıran ve Ukrayna Savaşı ile devam eden göç meselesi.

Gelelim bu seneki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde nasıl bir siyasi eğilim göreceğimize. Bu ortaya çıkacak siyasi eğilim aslında AB içinde pek çok alanda nasıl bir AB göreceğimiz hakkında da ışık tutacak. AB üye devletlerinde 2022 ve 2023 yıllarında ulusal düzeyde gerçekleştirilen seçimlerde aşırı sağ partilerin yükselişi 2024 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de bekleniyor. Avrupa Parlamentosu içindeki en büyük siyasi grup Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) az kayıp vereceği ve sandalye sayısını koruyacağı beklentisi bulunurken sol partilerin, Yeşillerin ve Avrupa’yı Yenile (RE) grubunun sandalye kaybedeceği öngörülüyor.

Bu açıdan değerlendirildiğinde enerjide yeşil dönüşüm ve iklim değişikliği ile mücadeleyi önceleyen, daha ılımlı göç politikalarını benimseyen partiler yerine seçmenin daha çok göç karşıtı ve düzensiz göç ile mücadele etme ve daha sıkı sınır kontrolü sözü veren, ticarette daha korumacı neo-merkantalist politikaları benimseyen, yeşil enerji dönüşümünü çiftçi ve diğer Avrupalılar başta olmak üzere daha az maliyetli şekilde ve daha uzun vadede yapacağı sözü veren partilere oylarını vermeye yöneldiğini görüyoruz.

Popülist söylemleri seçim kampanyalarında en yaygın şekilde kullanan Avrupa Parlamentosu içindeki iki siyasi grup, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) ve Kimlik ve Demokrasi (ID) oluşturdukları aşırı sağ partilerin yükselişi, bu partilerin politikalarının AB’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikasını, ekonomi ve göç politikalarını şekillendirebileceği anlamına gelmektedir. Enerjiden, tarım politikalarına, AB entegrasyon sürecinden AB genişlemesine pek çok konuda Parlamento’daki dönüşüm etkisini gösterecektir.

Burada ki sormamız gereken soru yeni Avrupa Parlamentosu’nun bu bahsi geçen konulara yaklaşımı ne olacak? Onların hayal ettikleri AB perspektifinde Türkiye ile ilişkiler nasıl şekillenecek?

AB Yeşil Mutabakatın uygulanmasına destek aşırı sağa kayan bir Avrupa Parlamentosu’nda kısa vadede ve istenilen düzeyde pek de mümkün olmayabilir. Parlamentonun bu yeni şekliyle AB değerlerine özellikle de hukukun üstünlüğü standardlarına uyma ve AB’nin yeni üyelerle genişlemesine destek mevzularında da bir heyecan göremeyebiliriz. Ancak aşırı sağın güçlendiği bir Avrupa Parlamentosu’nda daha sıkı göç politikaları ve daha birbirinden ayrışan ve uyumlu olmayan bir dış ve güvenlik politikası yaklaşımı görme ihtimali yüksek. Göç karşıtı ve AB genişlemesine mesafeli olan bu siyasi grupların Türkiye’nin olası AB üyeliğine bakışları da olumsuz.

Ayrıca bu siyasi partiler, ulusal egemenlik haklarının AB kurumlarına devredilmesi ile ortaya çıkan Brüksel’in daha fazla söz hakkı olan federal yapıda bir AB, yani derinleşen bir AB yerine ulusal düzeyde karar almanın güçlü olduğu bir AB bütünleşmesini tercih etmektedirler. Bu da AB’yi tekrardan bu anlayış çerçevesinde yeniden inşa çabalarını gündeme getirebilir.

Aşırı sağ partiler ayrıca AB içinde ortak pozisyon yerine ulusal çıkarın ön planda olduğu karar alma şekli olan hükümetlerarasıcılık (intergovernmentalist) yaklaşımının dış politika yapımında öncelik veriyorlar. Bu da dış ve güvenlik politikası konusunda AB içinde istenilen uyumun yakalanamayıp “jeopolitik güç” olma hedefi olan AB’nin uluslararası imajı ve güvenilirliğine olumsuz etki edebilir.

Sonuç olarak, ulusal seçimlere kıyasla katılımı az olsa da Avrupa Parlamentosu seçimleri AB’nin tek seçimle üyeleri seçilen demokratik kurumu olması açısından önemli. Türkiye açısından ise Avrupa Parlamentosu seçimleri nasıl bir AB ile karşı karşıya kalacağımızı görmemiz ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine etkisinden, Geri Kabul Anlaşması ve vize meselesine, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinden daha pek çok konuya AB-Türkiye ilişkilerine etkisi ve süreci nasıl yönetibiliriz hakkında fikir vermesi açısından önemli.”

***

Yazar hakkında

1972 yılında İzmir’de doğan Aylin Ünver Noi, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuş ve yüksek lisans ile doktorasını Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkileri bölümünde tamamlamıştır.

Gedik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi gibi önemli eğitim kurumlarında öğretim üyeliği yapmış olan Aylin Ünver Noi, aynı zamanda Johns Hopkins Üniversitesi Transatlantik İlişkileri Merkezi’nde çalışmalarına katkıda bulunmuş ve yurt dışında da birçok konferans ve panelde yer almıştır.

Avrupa Birliği, uluslararası politika ve Orta Doğu konularında yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunan Noi, aynı zamanda çeşitli dergi ve gazetelerde de yorumlarıyla yer almaktadır. Uluslararası ilişkiler alanındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Aylin Ünver Noi, halen Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) yazarları arasında yer almaktadır.

Özel hayatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler kamuya açık kaynaklarda yer almadığından, evli mi, bekar mı olduğu ve eşi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak, Aylin Ünver Noi’nin akademik ve profesyonel çalışmalarıyla ülkemizde ve uluslararası platformlarda önemli bir etkiye sahip olduğu açıkça görülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.