ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Brüksel, Eurovision’da AB bayrağının yasaklanmasıyla ilgili EBU’dan izahat istedi

Brüksel, Eurovision’da AB bayrağının yasaklanmasıyla ilgili EBU’dan izahat istedi
14 Mayıs 2024
4
A+
A-

Brüksel, Cenevre merkezli kamu yayıncıları birliği ve etkinliğin organizatörü olan Avrupa Yayın Birliği’nden (EBU) konuya dair izahat beklediğini duyurdu.

UHA / İnternational News Agency

Eurovision tartışmalarına Avrupa Birliği de katıldı: Bayrak yasağı kriz yarattı

UHA Haberin Avrupa Temsilcisi Gazeteci Tuba Nur TÜRKELİ’n EuroNews’e dayandırdığı haberine göre, Avrupa Komisyonu, Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) cumartesi akşamı İsveç’in Malmö kentinde gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması final mücadelesi sırasında AB bayraklarının salona alınmaması kararına sert tepki gösterdi. Brüksel, konuyla ilgili Cenevre merkezli kuruluştan izahat istedi.

İddialar, final gecesi AB bayrağı taşıdıkları için uyarılan seyirciler tarafından ortaya atıldı.

Olay kısa sürede sosyal medyada yayıldı ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Avrupa bayrağının dalgalanmasına getirilen yasağa tepki gösterdi.

Schinas, “Eurovision her şeyden önce Avrupa ruhunun, Avrupa çeşitliliğinin ve yeteneğinin bir tezahürüdür. AB bayrağı da bunun bir sembolüdür. Avrupa Parlamentosu seçimlerine bir aydan az bir süre kala, tüm Avrupalıları birleştiren şeyin kutlanmasının önünde büyük ya da küçük hiçbir engel olmamalı.” açıklamasında bulundu.

Brüksel, EBU’dan izahat istedi

Brüksel, Cenevre merkezli kamu yayıncıları birliği ve etkinliğin organizatörü olan Avrupa Yayın Birliği’nden (EBU) konuya dair izahat beklediğini duyurdu.

Schinas’ın da günün ilerleyen saatlerinde EBU temsilcileriyle konuyu görüşeceği belirtildi.

Ayrıca Schinas’ın, EBU’nun AB fonlarından yararlanıp yararlanmadığını inceleteceği basına yansıdı.

Öte yandan AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, EBU’nun Avrupa Birliği bayrağının yarışmada dalgalanmasını yasaklamasıyla ilgili gazetecilerin sorusuna yanıt verdi.

Mamer, “Kesinlikle son derece üzüntü verici. Bize göre, yarışmaya katılan tüm AB üyesi ülkelerin veya yarışmaya katılan Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin de sembolü olan bayrağın etkinlik alanında yasaklanması için kesinlikle hiçbir neden yok.” diye konuştu.

Şarkı yarışmasının AB tarafından organize edilen bir etkinlik olmadığını belirten Mamer, bununla birlikte “Görüşlerimizi açıklayabiliriz. EBU’yu bunun bir hata olduğunu anlaması için teşvik edebiliriz ve sonrasında nasıl ilerleyeceklerine kendileri karar verir.” şeklinde görüş beyan etti.

European Broadcasting Union Timeline - YouTube

EBU’dan Euronews’e açıklama: Jeopolitik gerilim nedeniyle alındı

EBU ise Euronews’e yaptığı açıklamada, “bayrak politikasının” İsveçli yayıncı ve bu yılki yarışmanın ev sahibi SVT ile kararlaştırıldığını bildirdi.

Ancak bunun AB bayraklarını yasaklayan açık bir hüküm içermediğinin altını çizdi.

EBU’nun açıklamasında, “2023 ve önceki yıllarda olduğu gibi SVT’nin politikası katılımcı ülkelerin bayraklarına ve gökkuşağı bayraklarına izin vermekti. Yazılı politikada AB bayrağına yönelik açık bir yasak asla söz konusu olmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Kuruluşun euronews’e yaptığı açıklamada ayrıca, isim verilmeden Orta Doğu’daki savaşa atıfla “Artan jeopolitik gerilimler nedeniyle, bayrak politikası bu yılki etkinlikte güvenlik tarafından daha sıkı bir şekilde uygulandı.” denildi.

AB: Jeopolitik gerilim açıklaması EBU’nun üzerine vazife değil

Eric Mamer ise, jeopolitik durum ve bunun katılımcılar üzerinde “yaratabileceği etki” ile ilgili açıklama yapmanın EBU’nun vazifesi olmadığını söyleyerek daha sert bir tonda karşılık verdi:

“Daha fazlasını söyleyebilirim ki tam da jeopolitik durum karmaşıklaştığında değerlerimizi, yani özgürlük, kültürel çeşitlilik ve halklar arasında anlayış değerlerini savunmalıyız. İnsanları, Avrupa bayrağını dalgalandırarak değerlerini ifade etmekten alıkoymak için doğru zaman olduğunu düşünmüyorum.”

Bayrak fiyaskosu, Hollandalı Joost Klein’ın son anda yarışmadan çıkarılmasının yanı sıra İsrail’in katılımı nedeniyle yoğun protesto ve boykot eylemlerinin damga vurduğu bu yılki yarışmaya gölge düşüren bir dizi tartışmanın akabinde geldi.

2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsviçre’nin temsilcisi Nemo kazandı.

Malmö’de bulunan gazeteciler, sosyal medya paylaşımlarında, bir gerilim ve kaos ortamı olduğunu aktardı.

Yarışmanın idari sorumlusu Martin Österdahl, Büyük Final sırasında oylamanın sona erdiğini duyurmak için araya girdiğinde yüksek sesle yuhalandı.

Ancak Nemo’nun kupayı almasıyla birlikte ortam coşkulu bir hal aldı ve salonda kazanan şarkı “The Code “un nakaratı yükseldi.

‘Siyasi’ bir bayrak mı?

Refleks mavisi üzerine 12 sarı yıldızdan oluşan Avrupa bayrağı, 1955 yılında 46 üyeli insan hakları örgütü olan Avrupa Konseyi tarafından tasarlandı ve 1980’lerde AB’nin resmi sembolü haline gelmesiyle daha da tanınır hale geldi.

Bayrak, 27 üye devletteki kamu binalarında ulusal bayrakların yanında aynı görünürlük derecesinde sergileniyor.

Ancak bu yıl Eurovision’da varlığı tartışıldı.

Brüksel'deki AB Komisyonu genel merkezi önünde asılı duran AB bayraklarıBrüksel’deki AB Komisyonu genel merkezi önünde asılı duran AB bayrakları AP

Avrupa’daki liberal ve merkezci siyasi partilerin oluşturduğu bir siyasi ittifak olan ALDE (Avrupa Liberal Demokrat ve Reform Partisi), siyasi danışmanı Dorin Frasineanu, Euronews’e yaşadıklarını anlattı:

“Alana yaklaştık ve güvenlikten geçmek için sıraya girerken benden ve arkadaşlarımdan elimizdeki bayrakları göstermemizi istediler. Biz de elimizdeki AB bayraklarını gösterdik ve güvenlik bize bu bayraklarla giremeyeceğimizi, bunun siyasi bir bayrak olduğunu söyledi. Gerçekten şok olduk ve dehşete düştük. Ancak güvenlik görevlisi çok kibardı ve ne yazık ki fazla bir şey yapamayacağını, EBU’nun onlara orada izin verilen tüm bayrakları gösteren bir resim verdiğini söyledi. Gerçekten de AB bayrağı orada yoktu.”

Almanya'daki seçimler Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ'ne emanet

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.