ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Savunma sanayi alanında yatırımları olan dev şirketler Elazığ’da yatırım yapacak!

Savunma sanayi alanında yatırımları olan dev şirketler Elazığ’da yatırım yapacak!
12 Şubat 2024
5
A+
A-

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Savunma sanayi alanında yatırımları olan dev şirketlerin Elazığ’da yatırım yapacaklarını açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan’ın, TÜHA Haber‘e yaptığı açıklamaya göre, HAVELSAN, Elazığ’da “Yazılım Kampüsleri”, TÜYAR“İleri Teknoloji Çip Paketleme” sistemini kuracak. Türkiye merkezli sivil ve askerî alanlarda faaliyet gösteren teknoloji şirketi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. STM ise Duvar Arkası Radar Üretim Tesisleri’ni hayata geçirecek.

Başkan İdris Alan, ayrıca bu projelerin hayata geçmesi talimatını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Elazığ’a savunma sanayi yatırımlarını çekmek amacıyla 9 Mayıs 2023 tarihinde Elazığ Ticaret Odası Başkanlığında dönemin Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Av. Şuay Alpay ile ilimiz yöneticilerin katıldığı “Savunma Sanayi Elazığ İl Buluşması” gerçekleştirildi. Toplantıda ASELSAN, TAİ, TUSAŞ, HAVELSAN ve Savunma sanayi alanında yatırımcı kuruluş olan özel sektör firmalarının Elazığ’a yatırım yapmalarının talep edildiğini hatırlattı.

Başkan Alan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“24 Ocak 2020 ve Şubat 2023 depremlerini yaşayan ilimizin yeniden ayağa kalkması, yatırım, istihdam ve üretimin artmasıyla ekonomik olarak güçlenmesi adına geçtiğimiz Mayıs ayında Savunma Sanayi Başkan ve kurmaylarıyla yaptığımız görüşmelerin semeresini şehir olarak almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Taleplerimiz gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan savunma sanayi yatırım hamlesi ile ilimiz savunma sanayi alanında da önemli bir merkez haline gelecektir. Bu kapsamda, HAVELSAN Elazığ’da “yazılım kampüsleri” oluşturacak, TÜYAR, “ileri Teknoloji Çip Paketleme sistemi” kuracak, STM ise “Duvar Arkası Radar üretim tesislerini” hayata geçirecek. Son yıllarda en çok rağbet gören ve pazar sorunu olmayan savunma sanayi yatırımlarının ilimizde faaliyete geçmesiyle ilimiz stratejik ve milli savunma sistemlerine katkı sunmanın ve önemli üretimler gerçekleştirecek olmanın onur ve gururunu yaşayacaktır.”

Şehirde Ekosistem Oluşturur

Başkan Alan, savunma sanayi yatırımlarını ilimiz ekonomisi için son derece önemli bulduğunu ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yer tahsisi yapıldığını söyledi.

İdris Alan, “Bundan sonraki sürecin de yakın takipçisi olacağız. Biz buna sadece bir yatırım olarak bakmıyoruz. Yaratacağı ekosistemi önemli buluyoruz. Çünkü bu alanda bir üretim kültürü oluşacak, bu da beraberinde şehrimize yeni yatırımları getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Elazığ’a yapılacak olan savunma sanayi yatırımları:

  • Ekonomiye katkı sağlayacak
  • İstihdam yaratacak
  • Teknoloji transferini sağlayacak
  • Şehre yeni yatırımları çekecek
  • Elazığ’ı savunma sanayi alanında önemli bir merkez haline getirecek
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.