ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
09:33 Mitingde açılan ateşte yaralanan Donald Trump’ın durumu iyi
08:43 Ünlü kahin Baba Vanga’dan 2025 yılı kehaneti: Sonun başlangıcı
00:57 İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyine düzenlediği saldırıda en az 71 kişi öldü
00:38 Erdoğan: ‘Güvenlik kuşağının eksik halkalarını Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde tamamlayacağız’
00:38 Azerbaycan, BRICS’e katılmak istediğini duyurdu
00:36 İstanbul’da 99 kişi FETÖ’nün kurşunlarıyla şehit düştü
00:34 Gazze’de enkaza dönen binaların altından 60 kişinin cansız bedeni çıkarıldı
00:33 CANiK’in yatırımı Türk-ABD ilişkileri için örnek oldu 
00:33 400 Gönüllü Turizm Elçisi, göreve başladı
00:32 NATO Zirvesinden Rusya ve Çin’e Sert Mesajlar
00:32 Gazeteci İlhan KARAÇAY’ın kaleminden Hollanda’nın yeni hükümeti İltica ve Göç Bakanı Marjolein Hillegonda Monica Faber
00:29 TÜRSAB: ‘Türk turistlerin Yunanistan’a akın etmesinin nedeni dövizin baskılanması’
00:03 Bakan Tunç TRT Haber’e konuştu: 15 Temmuz milletin kahramanlığıyla zafere ulaştı
00:01 Efsaneleriyle Ünlü Yedikule Hisarı’nda Uluslararası Kick Boks Galası
23:07 2025 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde: Türkiye 0 – İsviçre 2
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Amerikan Dış Politikasında Afrika -Soğuk Savaş’tan Trump Dönemine Kadar-

Amerikan Dış Politikasında Afrika -Soğuk Savaş’tan Trump Dönemine Kadar-
30 Ocak 2024
6
A+
A-

Afrika Araştırmacıları Derneği’nin (AFAM), Afrika Kitapları arasında yer alan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim dalından Hasan AYDIN’ın hazırladığı, “Amerikan Dış Politikasında Afrika -Soğuk Savaş’tan Trump Dönemine Kadar-” başlıklı kitap, günümüze büyük ışık tutuyor.

UHA / İnternational News Agency

Afrika'daki FETÖ yapılanması elçiliklerle durdurulmalı'

[Afrika Araştırmacıları Derneği’nin (AFAM) Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet KAVAS]

Alelmas Yayıncılıktan çıkan 400 sayfalık “Amerikan Dış Politikasında Afrika -Soğuk Savaş’tan Trump Dönemine Kadar-” adlı eserin editörlüğünü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Afrika Araştırmacıları Derneği’nin (AFAM) Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet KAVAS yaptı.

Eser hakkında bilgi veren yazar Hasan AYDIN, şunları söyledi:

“Bu çalışma boyunca ABD’nin Afrika’daki nüfuzunun çeşitli yönleriyle azalma belirtileri gösterdiği ve Çin başta olmak üzere uluslararası sistemde etkili olmak isteyen çeşitli aktörler tarafından ciddi anlamda tehdit edildiği savı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nihai olarak ABD’nin zaman içerisinde başta Afrika olmak üzere uluslararası ilişkiler sisteminde başat güç olma vasfını nispeten yitireceği ve alternatif güçler tarafından etki alanının daha da sınırlandırılacağı öngörülmektedir. Afrika’da -ve dünyada- şimdilik bahsi geçen alternatif güç olmaya en yakın aday olarak ise Çin karşımızda çıkmaktadır. Elbette ki ABD’nin Afrika’daki nüfuzunu yitirmesi birdenbire patlak verecek bir hadise değildir. Aksine, bu ülkenin Afrika’da -ve dünyada- tartışmasız en nüfuzlu güç olma vasfını yitirmesinin oldukça uzun ve sancılı bir sürecin sonunda gerçekleşmesi beklenmektedir.

Unutulmamalıdır ki, Amerikan medeniyeti Soğuk Savaş yıllarından başlayarak Afrika’da Avrupa sömürgeciliğinin mirasının üzerine konmuş, kıtada kendince bir düzen oturtmuş ve geçmiş sömürgecilerin kurdukları sistemin menfaatlerine hizmet eden yönlerinden faydalanmayı sürdürmektedir. Beş yüzyılı aşkın bir süredir devam eden bir mirasın üzerine oturan, yaklaşık 40 yıldan fazla bir süre Afrika’da -ve dünyada- uluslararası sistemin hâkimiyetini SSCB ile paylaşan ve bu devletin yıkılmasının ardından 25 yılı aşkın bir süredir uluslararası sistemin tek süper gücü görüntüsü çizen bir devletin, Afrika’da -ve dünyada- gerilemesi de zaman gerektirmektedir. ABD’nin söz konusu gerilemesini ya da kıtadaki “en nüfuzlu güç” olma vasfını tamamen yitirmesini hızlandırabilecek yegâne unsur ise uyanan Afrikalı ulusların yüzyıllardır kendilerini sömüren küresel sistem karşısında harekete geçerek hak iddia etmeleri ve dirayetli bir şekilde davranarak daha adil bir uluslararası sistem inşa edilmesi yönünde çaba göstermeleri olacaktır”.

Hasan Aydın, 1993 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğdu. İstanbul’da geçen ilköğretim ve lise eğitiminin ardından, 2016 yılında Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümünden derece ile mezun oldu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim dalında başladığı tezli yüksek lisans eğitimini 2018’de başarıyla tamamlayıp aynı bölümde doktora eğitimine başlamıştır. İleri seviyede İngilizce bilmektedir. İlgi alanları, Din ve Milliyetçilik, Sömürgecilik ve Afrika’da ABD Dış Politikası’dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.