ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İngiltere’de iktidar partisi eriyor

İngiltere’de iktidar partisi eriyor
10 Ocak 2024
6
A+
A-

İngiltere’de 2024 yılı içinde genel seçimler yapılacak. Geçen hafta yapılan anketlere göre iktidardaki Muhafazakar Parti’ye kamuoyu desteği yüzde 22’ye düştü. İşçi Partisi’nin oranı ise yüzde 46 sevilesinde.

UHA /Europe İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA Haber’in Londra’dan ‘EUROVİZYON’ kaynaklı Gazeteci Mustafa KÖKER’in haberine göre, İngiltere’de son yapılan seçim anketleri, iktidardaki Muhafazakar Parti’de kan kaybının sürdüğünü ortaya koydu. Partinin kamuoyu desteği yüzde 22’ye düşerken, lideri Rishi Sunak’ın puanı ise yüzde 18’le kadar geriledi.

Birleşik Krallık’ta halk bu yıl içinde sandık başına giderek yeni iktidarı belirleyecek. Anketlere göre halk desteği en düşük seviyeyi gören Muhafazakar Partili başbakan Rishi Sunak, seçim tarihi için sonbaharı işaret etti.

Vergi düzenlemeleri, enflasyonu düşürmek ve halkın refah seviyesini artırarak seçime gitmeyi amaçlayan Sunak’ın bu çabası partisini kurtarmayacağını gösteriyor.

MUHAFAZAKAR PARTİ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Tecrübeli bir Muhafazakâr milletvekili, partisinin hükümette geçirdiği 13 yıla ilişkin sert bir değerlendirmede bulunarak, Muhafazakârların ülkeyi 2010 yılında devraldıklarından daha kötü bir durumda bıraktıktan sonra bir sonraki seçimde “yok olma” tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Muhafazakârların önde gelen destekçilerinden ve giderek daha etkili hale gelen ‘Yeni Muhafazakârlar’ grubunun kurucularından Danny Kruger, Muhafazakârların ülkeyi bulduklarından “daha üzgün, daha az birlik içinde ve daha az muhafazakâr” bırakarak bu yıl iktidardan düşme riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

SON YAPILAN ANKET SONUÇLARI

Ülkenin köklü kamuoyu araştırma kuruluşlarından YouGov’un 2-4 Ocak 2024 tarihlerinde yaptığı seçim anketine göre ortaya çıkan tablo şöyle:

Muhafazakar Parti yüzde 22

İşçi Partisi ise yüzde 46

Liberal Demokrat Parti yüzde 10

Reform Birleşik Krallık’ta yüzde 9

Yeşiller yüzde 7

KİM DAHA İYİ BAŞBAKAN OLUR

Aynı ankete göre, ankete katılanların yüzde 18’i mevcut başbakan Rishi Sunak’ı tercih ederken, ana muhalefet lideri Keir Starmer’i destek ise partisine verilen destekle örtüşmüyor ve yüzde 30 seviyesinde kalıyor.

Mustafa KÖKER

Gazeteci* Mustafa KÖKER

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.