ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova’dan Mektup Var!

Kosova’dan Mektup Var!
26 Mart 2023
32
A+
A-

Değerli okurlar, Türkiye’den Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın Kosova Cumhuriyeti’nden bağımsız, tarafsız düşünce ve kardeş yayın kuruluşu olan KosovaPort Haber Portalının katkılarıyla Kosova’nın sesi olmaya devam ediyoruz.

KosovaPort Haber Portalın, genç başarılı Televizyoncu-Gazeteci ve Genel Yayın Yönetmeni Ela KASAP bu hafta da, ‘Kosova’dan Mektup Var!’ haber bülteni köşesinde, geçen hafta Kosova’da öne çıkan haberleri siz okuyucular için hazırladı.

Kosova’da Ramazanın ilk Cuma namazı kılındı

KOSOVA’DA RAMAZININ İLK CUMA NAMAZI KILINDI

2023 yılı Ramazan ayının ilk Cuma namazı için Kosova’nın başkenti Priştine’de cami ve avluları dolup taştı.

Priştine’de camilerin içi, olduğu kadar cami avluları ve cami etrafındaki sokak ve caddelerin müminlerle dolduğu görüldü.

Camiler ve cami avluları sığmayınca müminler namaz ibadetini yerine getirmek için kaldırmlarda kılmaktan geri kalmadı.

Priştine’de Dardania semtindeki aynı ismi taşıyan caminin dışı, bu Cuma günü de müminlerle doldu. Yüzlerce metre uzayan cami dışındaki kaldırım,  cuma namazı için müminlerle dolup taştı.

Okunan Cuma hutbesinde mübarek ramazan ayının İslam alemi için taşıdığı önem ve değerine hasredildi. Hutbede 11 ayın sultanı ramazının İslam inancında önemli bir yere sahip olduğuna vırgu yapılarak, oruç tutmanın faydalarından söz edildi.

Kosova’nın özgürlüğü için şehit düşen NATO askerleri 24’üncü yıldönümünde anıldı

KOSOVA HALKININ KATLEDİLMESİNİ NATO ENGELLEDİ

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD, Almanya, Fransa, İngiletere ve İtalya’dan oluşan QUİNT ülkelerinin Kosova büyükelçileri ile birlikte, NATO müdahalesinin başlamasının 24’üncü yıldönümünde, Kosova’nın özgürlüğü için şehit düşen NATO askerlerinin anısına saygı duruşunda bulundu.

Hava harekatının, Sırbistan’ın soykırımcı rejiminin Kosova vatandaşlarına yönelik soykırımına sona verediğini anımsatan Osmani, anma töreninde yaptığı konuşmada, Kosova halkının özgürlük iradesinin batı dünyasından, tarihin gereken yerinde bulunduğunu,  hukuktan yana duran özgür dünyadan gereken desteği aldığını vurguladı.

“’Askeri gücümüz, vahşetin sorumlusu olan  Sırplara karşı hava saldırılarında NATO müttefiklerimize katıldı.”şeklindeki Kosova’nın büyük dostu ABD Başkanı Bill Clinton’un, bombalama emrini verdiği gün yaptığı tarihi konuşmasından alıntıları hatırlatan Osmani, NATO’nun suç rejiminin  Kosova halkını etnik olarak temizlemesini engellediğini vurguladı.

“Bu yüzden onlara her zaman minnettarız. 24 Mart dönüş, umut ve özgürlük günüdür. 1999’da Kosova halkının mağdur olduğunu, Sırbistan’ın ise saldırgan olduğunu her defasında tekrar edeceğiz.” Ifadelerini kullanan Osmani,  tarihin sayfalarında hep böyle kalacağını söyledi.

Kosova’daki Arnavut ve diğer topluluklara yönelik baskı ve katliamların yanısıra NATO Hava Harekatı’nın üzerinden 24 yıl geçti

NATO HAVA HAREKATININ 24. YILI

NATO’nun 24 Mart 1999’da Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin stratejik öneme sahip hedeflerine yönelik başlattığı “Müttefik Güç Harekatı”nın üzerinden 24 yıl geçti.

Slobodan Milosevic yönetimindeki Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin, Kosova’daki Arnavut ve diğer topluluklara yönelik baskı ve katliamlarına son vermemesi üzerine başlatılan NATO hava harekatı 10 Haziran 1999’a kadar sürdü.

Hava harekatında, günümüzde Sırbistan, Karadağ ve Kosova topraklarında bulunan komuta kontrol ile muharebe sistemleri, askeri kışla ve birlikler, hava savunma sistemleri, enerji hatları, haberleşme hatları ve akaryakıt sistemleri ağır hasar gördü.

Sırp güçlerinin Kosova’dan tamamen çekilmesini ve çokuluslu bir barış gücünün Kosova’da konuşlandırılmasını sağlayan harekat, ülkenin bağımsızlığına doğru giden süreçte dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

BM Güvenlik Konseyi, 10 Haziran 1999’da kabul ettiği 1244 sayılı karar ile BM’ye Kosova’da yönetim hakkı tanıdı ve görevi Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonuna (UNMIK) verdi. 12 Haziran’da ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin de aralarında bulunduğu NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) birlikleri ülkeye girmeye başladı.

Kosova’nın özgürlüğü için şehit düşen Ersan Mazrek anıldı

KOSOVA’NIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ŞEHİT DÜŞEN ERSAN MAZREK ANILDI

Prizren’e bağlı Retimlye köyünde şehit düşen Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK)  savaşçısı Ersan Mazrek, ölümünün yıldönümünde mezarı başında dualarla anıldı.

Anma törenine Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Milletvekilimiz Enis Kervan ve T.C. Prizren Başkonsolosu Celal Doğan katıldı.

resim

Şehit Ersan Mazrek’in anıt mezarına çiçek koyulmasının ardından konuşan Damka,  “Kosova Cumhuriyeti’nin kuruluşu için canlarını feda eden şehitlerimizle birlikte savaş sırasında şehit düşen, Türk ailesinin evladı şehidimiz Ersan Mazrek’i ölümünün yıldönümünde rahmet ve minnetle anmak için bir araya geldik. Onların sayesinde bugün bağımsız Kosova Cumhuriyeti 15 yaşında. Bağımsızlık yolunda bu vatan için canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

AB Liderlerinden Kosova ve Sırbistan’a anlaşmayı uygulayın çağrısı

AB LİDERLERİNDEN KOSOVA VE SIRBİSTAN’A ANLAŞMAYI UYGULAYIN ÇAĞRISI

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Konseyi toplantısında AB üye devletlerinin liderlerine Kosova ve Sırbistan arasında Ohri’de varılan anlaşma konusunda bilgi verdi.

Borrell, varılan anlaşmayı, Kosova-Sırbistan diyalog sürecindeki “yeni statüko” olarak nitelendirdi. Kosova ve Sırbistan arasında Ohri’de varılan anlaşma Avrupa Konseyi sonuç metnine de eklenerek her iki tarafa da, yükümlülüklerini iyi niyetle yerine getirme çağrısı yapılarak, varılan anlaşmanın memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Priştine’de Sırbistan ile anlaşma karşıtı proteste gösterisi düzenlendi

PRİŞTİNE’DE SIRBİSTAN İLE ANLAŞMA KARŞITI PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusunda  varılan anlaşmaya karşı çıkan Sosyal Demokrat Partisi tarafından geniş katılımlı protesto gösterisi düzenlendi.

Protesto gösterisine katılanlar, Kosova başbakanlık binasının önüne beyaz bayraklar çekerek, siyah duman çıkaran bombalar kullandı.

Protestocuların başbakanlık  binası önündeki  Kosova bayraklarını indirerek, teslimiyeti simgeleyen beyaz bayrakları göndere çekmesinin ardından PSD genel Başkanı Dardan Molliqaj, başbakanlık binası önünde yaptığı konuşmada, bu eylemin, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasına izin verilmesiyle bağlantılı olarak Başbakan Albin Kurti’nin teslim olması nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

Bu anlaşmanın siyasi destek görmeyen, meşruiyeti olmayan ve halkın çıkarlarına hizmet etmeyen bir anlaşma olduğunu kaydeden Molliqaj, hiçbir değişiklik yapılmadan  anlaşmaya varıldığına dikkat çekti.

Başbakan Albin Kurti’nimn soyadını değiştirdiğini, bundan böyle “Albin Zajednica” olduğunu belirten Molliqaj,  Kurti Hükümeti’nin tam da çoğunluğa sahip olduğu için bu çoğunluğun çıkarlarını kötüye kullandığını söyledi.

Protesto  olaysız sona erdi.

***

Ela KASAP, KosovaPort Genel Yayın Yönetmeni

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.