ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zigana Dağı ve Kayak merkezinde üniversite öğrencilerine çığda arama ve kurtarma eğitimi

Zigana Dağı ve Kayak merkezinde üniversite öğrencilerine çığda arama ve kurtarma eğitimi
31 Ocak 2024
3
A+
A-

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) öğrencilerine, Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birimler ile Ankara’dan gelen JAK ekipleri tarafından Zigana Dağı ve Kayak merkezinde çığda arama ve kurtarma eğitimi verildi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in haberine göre, JAK ekipleri Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) öğrencilerine çığ afeti durumunda arama ve kurtarmada kullanmaları gereken teknikleri uygulamalı olarak gösterirken, sığınak kurma ile ilgili de bilgi verdi.
Arama ve kurtarma eğitimlerinin ardından öğrenciler Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin operasyonlarda kullandıkları teçhizatları inceleyerek bilgi aldı.
Zigana Dağı'nda Üniversite Öğrencilerine Çığda Arama Kurtarma Eğitimi -  Gümüşhane Haber , Son dakika Gümüşhane haberleri, Gümüşkoza Gazetesi
“Öğrencilerimize uygulamalı olarak eğitim veriyoruz”
Uygulamalı eğitimlerin önemini vurgulayan Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) Dr. Öğr. Üyesi Sevil Cengiz, “Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü acil durumlarda ve afet durumlarda yönetimi sağlamakla görevli bir bölüm biz de öğrencilerimize uygulamalı olarak gerekli birimlerde eğitim veriyoruz afet durumlarında planlama yapabilsinler diye. Biz bugün burada jandarma ekiplerinden çığda arama kurtarma ve sığınak kurma eğitimi aldık” dedi.
Zigana Dağı'nda JAK timlerinden üniversite öğrencilerine çığda arama eğitimi  - Genel - Gümüşhane Haberleri
“Jandarma ekipleri tecrübelerini bize aktardılar”
Jandarma ekiplerinden aldıkları eğitimden çok memnun kaldığını dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Ercan Deniz, “Burada çığ anında neler yapmamız gerektiği hakkında jandarma ekiplerimiz bilgiler verdi. Jandarma ekiplerimiz kendi tecrübelerini bize aktardılar bizim için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Olayları, afetleri birebir yaşayan insanlarla tanıştık” diye konuştu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.