ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zelensky, Rusya’nın haziran ayında 300.000 asker daha çekmeyi planladığını söyledi

Zelensky, Rusya’nın haziran ayında 300.000 asker daha çekmeyi planladığını söyledi
4 Nisan 2024
4
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba günü Finlandiya cumhurbaşkanı ile Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Haziran ayında 300.000 asker daha askere almayı planladığını söyledi.

UHA / İnternational News Agency

TÜHA Haber’den KİEV Temsilcisi Daria KALENİUK‘un Interfax-Ukrayna haber ajansına dayandırdığı haberine göre,  Zelensky, “Rusya’nın 1 Haziran’da 300 bin ek askeri seferber etmeye hazırlandığını söyleyebilirim” dedi .

Ukrayna’nın bu yıl kaç kişiyi askere almayı planladığı sorulduğunda Zelensky, kesin bir sayı veremeyeceğini ancak Ukrayna’nın “yarım milyona ihtiyacı olmadığını” söyledi.

Rus bağımsız medya kuruluşu Verstka, Mart ayı sonlarında Rusya Savunma Bakanlığı’nın, yedek askerlere, zorunlu askerlik hizmeti yapan erkeklere, askeri üniversitelerdeki öğrencilere ve terhis edilen gazilere odaklanan “gizli seferberlik” adı verilen bir süreçte orduya 300.000 asker daha çekmeyi planladığını bildirdi.

Zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek üzere seçilen 18-30 yaş arası erkeklere yönelik yılda iki kez çağrı, 1 Nisan’da Rusya’da başladı ve 150.000 yeni askerin Rus ordusuna katılması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.