ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zelenskiy: Rusya havada kontrolü kaybettiğinde savaş alanında da gücünü kaybedecek

Zelenskiy: Rusya havada kontrolü kaybettiğinde savaş alanında da gücünü kaybedecek
9 Ocak 2024
8
A+
A-

Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı hava üzerindeki kontrolden ve savaş alanındaki güçten mahrum bırakmak için Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA Haber’in urkhaber.com’dan aktardığı Gazeteci Kadir ÇURKU’nun haberine göre, İsveç’in yıllık ulusal konferansı Toplum ve Savunmanın katılımcılarıyla çevrimiçi bir görüşme sırasında konuşan Zelenskiy’nin düşmanı hava sahasını kontrol etme ve Ukrayna mevzilerine hava saldırıları yapma yeteneğinden mahrum bırakmak için Ukrayna birliklerinin hava savunma sistemlerine sahip olması gerektiğinden bahsettiği bildirildi.

Zelenskiy Bu, hem savaş alanında hem de ülke içindeki Ukrayna şehirlerinin korunması için yeterli değil. Birkaç gün içinde 500 ziyaret gerçekleşti. Evet, ortaklarımızın yardımıyla çoğunu geri püskürtmeyi başardık: %70’ten fazlası. Ancak bu yeterli değil. Rusya havadaki kontrolünü kaybederse savaş alanındaki tüm gücünü kaybedecek. Onların başka bir gücü yok; biz bunu görmüyoruz. dedi.

Konferans katılımcılarına, Rusya’nın birliklerini güçlendirmeye devam etmesine ve “et saldırılarında” çok sayıda asker kaybetmesine rağmen şu anda cephedeki durumun oldukça istikrarlı olduğu bilgisini verdi.

Zelenskiy, İsveç’in yıllık ulusal konferansı “Toplum ve Savunma”da yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın İsveç ile ortak silah üretimine olan ilgisini de dile getirdi.

Kadir Çurku

***

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. urkhaber.com sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 32 yıldır Kiev’de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.