ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:56 Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Filistin’de Yargılama Yetkisi ve İlişkili Gelişmeler
00:32 İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan, 9 günlük tatilden dönecek sürücülere, “Emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim.” uyarısı
00:17 Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın Filistin Devleti’ni tanıma kararından memnuniyet duyuyoruz
00:02 A Millli Takım Portekiz’e farklı mağlup oldu
09:55 ABD, Güvenlik Riski Gerekçesiyle Kaspersky Satışını Yasakladı
09:47 CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Saray’ın Yetkilendirdiği Şimşek’in Hedefi Vatandaşı Soyup Soğana Çevirmek!”
09:15 Çin, Sincan’daki yer adlarından Türki-İslami unsurları çıkardı
09:14 Türkiye-Portekiz maçı bu akşam TRT 1’den canlı yayınlanacak
08:58 Bayram tatilinin 7 günlük kaza bilançosu: 62 ölü, 8 bin 690 yaralı
08:02 NATO Genel Sekreterliği için tek aday olan Mark Rutte kimdir?
00:48 Avrupa’dan kısa kısa Haberler!
00:39 Londra’da yapay zeka ile üretilen filmin prömiyeri tepkiler nedeniyle iptal edildi
00:31 İtalya’da ana muhalefet Başbakan Meloni’nin anayasa reformlarına karşı birleşiyor
00:13 Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakereleri başlıyor
10:26 İZDENİZ’in İzmir-Midilli seferlerine yoğun ilgi
09:42 İşte İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı
09:28 BM anketi: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor
09:06 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir
08:49 Haftanın öne çıkan haberleri! Kısa kısa!
07:23 Kripto düzenlemesi Meclis’e geliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e Doğu Akdeniz şoku!

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e Doğu Akdeniz şoku!
20 Ocak 2022
392
A+
A-

İSTANBUL – UHA HABER / Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Bülent Orakoğlu, Türkiye’ye karşı birçok kez ittifak kuran Yunanistan’ın Güney Kıbrıs ve İsrail’i şok eden haberin Washington’dan geldiğini belirterek, İsrail gazının Güney Kıbrıs ve Yunanistan iş birliğiyle Avrupa’ya ulaştıracak EastMed projesini ‘hukuksuz’ olarak niteleyen ABD’nin bu projeden geri adım attığını açıkladı.

Emniyette kritik görev ona emanet edilmişti! Damadını silahla tehdit etmiş‘Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e Doğu Akdeniz şoku!’ başlıklı kaleme aldığı köşe yazısını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendiren Bülent Orakoğlu, “son günlerde Yunanistan’ın Doğu Akdeniz konusunda hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayarak, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte hayata geçirmeye çalıştığı EastMed’in rafa kalkacağı belirtiliyor” dedi.

“Yunanistan, bu konuda umutlarını ABD’ye bağlamıştı” diyen Yazarı Bülent Orakoğlu, Ancak Trump yönetiminin desteklediği projeye, Biden yönetiminin kapıları kapattığının ifade edildiğine dikkat çekti.

Bülent Orakoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a destek veren ülkeleri eleştirmiş, Yunanistan’ı da şöyle uyarmıştı: Yunanistan’ı Türk donanmasının önüne atanların yarın yaşanacak sıkıntıda ortada görünmeyeceklerini Yunanlı komşularımızın bilmesini mülahaza ediyoruz” dedi.

ABD’nin Doğu Akdeniz’de yeni bir gerginlik çıkmasını önlemeye çalıştığı görüşünde birleşen Yunan medyasının, “Washington, Ankara’ya göz kırptı” başlığıyla okurlarına gelişmeleri aktardığının altını çizen Bülent Orakoğlu, Ta Nea gazetesinin ise “ABD’nin kararı, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz politikasındaki temel unsurlardan birinin ölüm belgesidir” yazısıyla iddialı değerlendirmelerde bulunduğunu dile getirdi.

Eastmed projesinde Yunanistan'a ABD şoku - Son Dakika HaberleriABD: SICAK BAKMIYORUZ

Washington’ın Yunanistan’a gönderdiği yazıda, projenin Türkiye ile bölgede gerginliğe neden olduğuna da dikkat çekildiği ifade edildiğine vurgu yapan Orakoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, EastMed projesine artık sıcak bakmadıklarını açıkladığını ifade etti.

Yazar Orakoğlu, ABD’nin ilgisinin bölgedeki elektrik temelli projelere kaydığının belirtilerek, ABD’nin bölgedeki diğer ortak projeleri desteklemeye devam edeceğinin ileri sürüldüğünü belirtti.

“ABD’nin aslında EastMed projesinden çekilmesinin birkaç ana nedeni var” diyen Bülent Orakoğlu, şöyle devam etti:

Eastmed' hezimeti! Türkiye gerçeğini kabullendiler! Miçotakis'ten şaşırtan çıkış! - DÜNYA Haberleri“Ankara bu projenin hayata geçirilmesinin neredeyse imkansız olduğuna yönelik TRT WORLD’ta 2 bölüm halinde yayınladığı ‘’Boru Hattı Hayali” adlı belgeselde karşılaşılacak tüm sıkıntılar detaylı bir şekilde anlatıldı. Belgeselde Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervleri ve bunun Avrupa’ya ulaştırılmasında en doğru güzergaha dikkat çekildi, uzman görüşlerine yer verildi. Bölgedeki doğal gaz kaynaklarının adil paylaşımına vurgu yapan uzmanlar, gerçekçi ve uygulanabilir bir proje için Türkiye ve KKTC’nin de projede olmasının şart olduğu görüşünü savunuyor”.

TRT Haber’e konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da bu duruma dikkati çekerek, “Bir kere bu projenin fizibil olmadığı başından belliydi. Bu siyasi bir hareketti. Türkiye’ye karşı Kıbrıs’ta biz bir anlaşmaya mahkum değiliz. Biz bu gazı bu petrolü bu zenginliği Avrupa’ya taşıyabiliriz şeklinde algı yaratmaya çalıştılar” dediğini hatırlatan Orakoğlu, belgeselde, İsrail’den başlaması planlanan hattın, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gideceği ve buradan Yunanistan’a ulaşmasının planlandığının kaydedildiğini ifade etti.

Bülent Orakoğlu, hattın Yunanistan’dan İtalya’ya gitmesi yönünde görüş oluştuğunun belirtildiğini, ancak uzunluğu nedeniyle projeyle ilgili meselenin ekonomik ve teknolojik olduğuna vurgu yapıldığını ve EastMed Boru Hattı’nın fiyasko çıkacağının TRT World belgeselinde detaylarıyla anlatıldığına dikkat çekti.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi’nin de, ABD’nin EastMed adımını yorumladığını açıklayan Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Orakoğlu, Pirinççi’nin teknik açından bakıldığında 1300 kilometre derin deniz altından boru hattı geçirmenin zorluğunu vurguladığını açıkladı.

Prof. Dr. Pirinççi’nin, “Bir sıkıntı olması halinde müdahale edilebilirlik noktasında sorun oluşturabilir düşüncesi hakim oldu” dediğini hatırlatan Bülent Orakoğlu, Pirinççi’nin, Ekonomik açıdan ciddi bir finansman sağlanması gerektiğini vurguladığını anlattı.

Orakoğlu, Dr. Ferhat Pirinççi’nin Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal eden projeyle ilgili de görüşlerini şöyle dile getirdiğini ifade etti:

“Türkiye’nin kıta sahanlığından geçen hat, Doğu Akdeniz’de herhangi bir uzlaşma yokken siyasi olarak tartışma konusu. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) burada Türkiye’nin alanından hattı kullanmak istiyor. Buna rağmen 2020’deki mevcut şartlara göre imzalanan anlaşma, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları konusuyla da doğrudan ilişkili hale geldi.”

“EASTMED PROJESİNİN KISA VADEDE
GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNİ 
ÖNGÖRMÜYORUM”

Bülent Orakoğlu, Prof. Dr. Pirinççi’nin, Yunanistan’ın, İsrail ve Rum yönetiminin bu hattı Türkiye’ye karşı bir hamle olarak kullanmak istediğini değerlendirerek, “Hidrokarbon şirketleri bile bu alanda özel faaliyetler göstermekte Türkiye’den çekiniyorken ABD’nin son hamlesiyle Doğu Akdeniz’deki Eastmed projesi bir süre daha tartışılır bir konu haline geldi. Teknik, maliyet ve kıta sahanlığı başlıkları üzerinden ele aldığımızda Eastmed projesinin kısa vadede gerçekleşebileceğini öngörmüyorum” açıklamasını yaptığını belirtti.

Emniyette kritik görev ona emanet edilmişti! Damadını silahla tehdit etmişTRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’nın da, söz konusu belgesel ve Washington’ın kararının ardından “Ülkemizin uluslararası alandaki gür sesi TRT World’un, dünya çapında yapımlarıyla küresel ve bölgesel siyaseti etkilemeye devam ediyor” dediğini hatırlatan Orakoğlu, şöyle dedi:

“Türkiye’nin, çevremizde yer alan denizlerdeki zengin enerji kaynaklarından nemalanmamızı engelleyerek ülkemizi Antalya Körfezi’ne hapsetmeyi planlayan EastMed projesini bitiren ana aktör olduğu gerçeğini herhalde hiçbir ülke inkar edemez. Ülkemizin Mavi Vatan doktrini çerçevesinde 27 Kasım 2019’da Libya ile imzaladığı ‘deniz sınırı ve yetki alanları antlaşması’ Ege ve Doğu Akdeniz’de yaptığı sismik araştırmalar ile yabancı araştırma gemilerinin kıta sahanlığımızdaki hukuksuz faaliyetlerine karşı aldığı önlemlerin East-Med projesine vurduğu darbe açıktır. Ayrıca TRT World’un 2 bölüm halinde yayınladığı ‘Boru Hattı Hayali’ belgeselinin de bu başarıda payı büyüktür”.

HABER : Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 20 Ocak 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.