ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yunanistan, aralarında çocukların da bulunduğu göçmenleri denizin ortasına bıraktı

Yunanistan, aralarında çocukların da bulunduğu göçmenleri denizin ortasına bıraktı
20 Mayıs 2023
232
A+
A-

The New York Times gazetesinin yayınladığı görüntüler, aralarında küçük çocukların da bulunduğu sığınmacıların Yunan Sahil Güvenliği tarafından yakalanarak denize götürüldüğü ve göçmen botlarına bindirilerek denizde terk edildiğini ortaya koydu.

UHA / Europe İnternational News Agency

Aralarında altı aylık bebeğin de bulunduğu 12 kişiden oluşan göçmen grubu, Yunan Sahil Güvenlik birimleri tarafından bir sala bırakılarak denizde kaderine terk ediliyor
[Aralarında altı aylık bebeğin de bulunduğu 12 kişiden oluşan göçmen grubu, Yunan Sahil Güvenlik birimleri tarafından bir sala bırakılarak denizde kaderine terk ediliyor   –  ©  NYT -Screenshot]

Video kanıtları, aralarında küçük çocukların da bulunduğu sığınmacıların Yunan Sahil Güvenliği tarafından zorla toplandığını, denize götürüldüğünü ve şişme bir sal üzerinde terk edildiğini gösteriyor.

Yunan güvenlik güçleri, Midilli Adası’nda aralarında bir bebek, küçük çocuklar, kadınlar ve erkeklerden oluşan 12 kişiyi plakasız bir minibüsün içine kilitledi.

NYT- Screenshot
[Yunan güvenlik güçleri, aralarında 6 aylık bebeğin de bulunduğu göçmenleri bir minibüsten zorla sürat botuna götürürken
NYT- Screenshot]

Ardından göçmenler, bir sürat teknesine zorla bindiriliyor sonrasında ise bir Yunan Sahil Güvenlik gemisine naklediliyor.

NYT- Screenshot
[Göçmenler, bir sürat teknesine zorla bindiriliyor sonrasında ise bir Yunan Sahil Güvenlik teknesine naklediliyor
NYT- Screenshot]

Habere göre Yunanistan, Avrupa Birliği ve uluslararası hukuk ihlal ederek bu göçmenleri Ege Denizi’nin ortasında kaderine terk ediyor.

NYT -Screenshot
[Aralarında altı aylık bebeğin de bulunduğu 12 kişiden oluşan göçmen grubu, Yunan Sahil Güvenlik birimleri tarafından bir sala bırakılarak denizde kaderine terk ediliyor
NYT -Screenshot]

Somalili Naima Hasan Aden isimli 27 yaşındaki bir kadın ve altı aylık bebeği Awale’nin yanı sıra Sulekha Abdullahi ve altı çocuğu ile diğer göçmenler, kendi ifadelerine göre mucize bir şekilde Türk yetkililerce kuratılıyor.

İzmir’de bir gözaltı merkezinde bulunan göçmenler, Yunan güvenlik güçlerinin para, telefon ve üzerlerinde bulunan diğer her şeyi aldığını kendilerini öylece zorla araçlara bindirdiklerini aktardı.

Naima Hasan, “O gün hayatta kalmayı beklemiyorduk. Bizi şişme sala bindirirken hiç acımadılar.” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

New York Times, görüntülerin kare kare incelendiğini, kaderine terk edilen göçmenlere ait görüntülerin uzmanlarca doğrulandığını da yazdı.

Video, son iki buçuk yıldır adada çalışan Avusturyalı yardım görevlisi Fayad Mulla tarafından kaydedildi.

Göçmenler, güvenlik birimlerinin ilk etapta kendilerine Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü üyesi olduklarını söylediklerini ancak kısa sürede durumu anladıklarını dile getirdi.

Yunanistan makamları, olayla ilgili gazetenin sorularını yanıtsız bıraktı.

Atina yönetimi, sığınmacılara kötü muamele yapıldığı yönündeki suçlamaları sürekli olarak reddediyor.

Ancak görüntüler, aralarında bebeklerin de olduğu göçmenlerin akıntılı sularda kaderlerine terk edildiğini gözler önüne seriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.