ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

YTB Başkanı Eren: Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz

YTB Başkanı Eren: Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz
30 Haziran 2021
831
A+
A-

UHA HABER / Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği yakınında bulunan Azerbaycan Evi’nin açılış törenine katıldı. Eren, “Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz” dedi.

Azerbaycan Diaspora Komitesi tarafından ülkelerinin daha iyi tanıtılması amacıyla Ankara’da “Azerbaycan Evi” açıldı.

Açılışa, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren de katıldı. Eren, Azerbaycan Evi’nin iki ülke ilişkilerinin geldiği noktanın görülmesi açısından çok önem taşıdığına dikkat çekti.

YTB Başkanı Eren: Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz

“Samimi ilişkinin Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a sirayet ettirilmesi gerekiyor”

Eren, son olarak Azerbaycan’ın Gence kentine yaptığı ziyarette ve Azerbaycan’dan Türkiye’ye burslu gelen öğrencilerin yaptığı programlarda iki ülke arasındaki muhabbetin ne kadar derin olduğunu bir kez daha gördüğünü belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin son üç yılda büyük ivme kazandığını dile getiren Eren, “Dilimize pelesenk olmuş ‘tek millet iki devlet düsturu’ vardı. Fakat iki ülke arasındaki ilişkilerin son üç yıl içinde bu derece ilerleyeceğini bizler dahi tahmin edememiştik. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki samimi ilişkinin Zengezur Koridoru üzerinden Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a sirayet ettirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

YTB Başkanı Eren: Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz

 “2050’li yıllardan sonra bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz”

Yapılan çalışmalar neticesinde 2050’li yıllardan sonra bambaşka bir Türk dünyası görüleceğini aktaran Eren, “Eminim ki 21. yüzyılın ikinci yarısı, 2050’li yıllardan sonra bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz. Türkiye’de bu konuda farkındalık yıldan yıla artıyor. Biz de buna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizler kendi faaliyet alanlarımızda buna yönelik çalışmalarımıza inşallah devam edeceğiz.” diye konuştu.

YTB Başkanı Eren: Bambaşka bir Türk dünyası göreceğiz

Türkiye’nin de yurt dışında çok büyük bir diasporasının bulunduğunun altını çizen Eren, yurt dışındaki Türklerin, Azerbaycan Türkleriyle benzer şekilde Ermenistan’ın kara propagandasına maruz kaldığını ve YTB ile Azerbaycan diasporasının bu konuda neler yapılabileceği konusunda görüşmelerde bulunduğuna vurgu yaptı.

Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan diasporasının dünya genelinde yaptığı gösterilere destek verdiklerini dile getiren Eren, Şuşa Beyannamesi’ne iki ülkenin diasporaları arasında iş birliğinin artırılması yönünde bir madde konulmasının kendilerine çok mutlu ettiğini bildirdi.

“Biz aynı devlet, aynı millet, aynı medeniyetiz”

Açılışta konuşan Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov ise Azerbaycan Evi’nin kapılarının her bir Türk için açık olduğunu belirterek, “Çünkü biz aynı devlet, aynı millet, aynı medeniyetiz.” dedi.

Dünyanın Karabağ Savaşı’ndan sonra Türkiye ve Azerbaycan’ın ilişkilerini konuştuğunu söyleyen Muradov,” Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa ketinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev tarafından imzalanan Şuşa Beyannamesi’ndeki kararların dünyaya büyük bir mesaj verdi. Diaspora olarak birlik, beraberlik sebat içinde söz konusu kötü niyetli planların gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Muradov Azerbaycan Evi’nin de Şuşa Beyannamesi gibi dünyaya büyük bir mesaj vereceğini aktararak, “Aşk olsun Azerbaycan halkına, aşk olsun Türk halkına, aşk olsun bizim devletlerimize.” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan Evi’yle evimizi paylaşıyoruz”

TADİV Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar da Azerbaycan’ın Türkiye’de daha iyi tanıtılabilmesi için bir Azerbaycan Evi’ne ihtiyacın olduğunu ve bu nedenle açıldığını kaydetti. Attar şunları söyledi:

”Diğer ülkelerde açılan Azerbaycan evlerinde biz evimizi tanıtıyoruz. Ama Türkiye’nin başkenti Ankara’da açtığımız Azerbaycan Evi’yle evimizi paylaşıyoruz. Dolayısıyla ortak paylaşım bizi daha güçlü, daha kuvvetli kılacaktır.”

Törene, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren’nin yanı sıra, Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ile çok sayıda davetli katıldı.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 30 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.