ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yerlerinden edilen Suriyeliler Lübnan’dan çadırlara dönüyor

Yerlerinden edilen Suriyeliler Lübnan’dan çadırlara dönüyor
16 Mayıs 2024
1
A+
A-

2017 yılında başlayan ve sonuncusu geçen yıl Ekim ayında olmak üzere yaklaşık yedi ay ara verilen gönüllü geri dönüş operasyonları kapsamında 330 Suriyeli Lübnan’dan ülkelerine döndü.

UHA / İnternational News Agency

Lübnan’daki Genel Güvenlik Müdürlüğü, Salı sabahı Genel Güvenlik merkezlerine isimlerini kaydettiren ve Suriye güvenliği tarafından dönüşleri onaylanan Suriyelilerin dönüşlerini organize etmeye başladı. Birçok kişi ise halen ayrılma taleplerinin onaylanmasını bekliyor. Çünkü bazı aileler, üyelerinden birinin ayrılmayı reddetmesiyle ilgili bir sorunla karşı karşıya kalıyor, bu da tüm ailenin ayrılma kararından vazgeçmesine neden oluyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir mülteci, bunların sayısının az olmadığını vurguladı.

Mülteciler sabah 7’de Arsal’daki Vadi Hamid’den Lübnan-Suriye sınırındaki ez-Zamrani Sınır Kapısı’na doğru yola çıktılar ve yanlarına sivil araçlarını, traktörlerini ve hayvanlarını alarak Arsal’dan kiraladıkları araba ve kamyonlarla köylerine doğru yola koyuldular. Batı Kalamun’daki el-Ceracir kasabasından 10 kişilik ailesiyle birlikte Lübnan’ı terk etmekte olan yerinden edilmiş bir adam, “Hasarlı evimiz onarılana ve taşınana kadar yakınındaki arazimizde çadırda yaşayacağız” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir başka yerinden edilmiş kişi ise Lübnan’daki zor mali koşullardan yakınarak, “Lübnan’da 12 yıl mülteci olarak kaldıktan sonra bugün cebimde yüz ABD doları olmadan ayrılıyorum. Ülkemde çalışacağım ve orada yaşayacağım” ifadelerini kullandı. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.